Minerál záhněda - morion

Záhněda je jedna z barevných odrůd křemene. Záhněda své zabarvení získala díky příměsí hliníku, sodíku a lithia. Jedná se o poměrně rozšířený polodrahokam, který je často vyhledáván pro svoji hnědavou až kouřovou barvu. Černá, téměř neprůsvitná odrůda záhnědy se nazývá morión. Anglický název pro záhnědu je smoky quartz, tedy kouřový křemen. Jeho barva ale není stálá, proto se často uměle upravuje, například vlivem radioaktivního zářením tmavne, vlivem tepla ztrácí barvu. Vypálením záhnědy se tedy kouřová barva vytratí. Typický tvar krystalu je šestiboký hranol se dvěma klenci, u kterého bývají plochy hranolu vodorovně rýhovány. Běžně však dochází k dvojčatění nebo růstu polykrystalů, ale setkáváme se také z monokrystaly. Záhněda se jako všechny křemeny rozpouští v kyselině fluorovodíkové.

Srůst krystalů záhnědy, drúza ze Švýcarska

Výskyt - naleziště záhnědy

Pěkné záhnědy byly hojně nacházeny u Dolních Borů poblíže Velkého Meziříčí. Drobnější krystaly se vyskytují na Kozákově i v jeho okolí a v lese „Boru" nedaleko Tábora. Také v okolí Broumova. Nejznámější naleziště ve světě jsou ve Švýcarsku, Brazílii, Madagaskaru a v Coloradu (USA).

Barevná odrůda křemene, drúza záhnědy ze Švýcarska.

Využití záhnědy

Záhnědy se využívá, podobně jako křišťálu, ke zhotovování drahocenných drobností i jako šperkového kamene. Nejčastěji se používá do pánských šperků, zejména do prstenů.

Broušená záhněda z Brazílie, broušeno v USa

Velké krystaly záhnědy

Na foto nahoře: krystaly záhnědy a morionu

Dole: Záhněda - gwindl - Švýcarsko 

Záhněda - gwindl

Naši nabídku záhněd naleznete pod odkazem: Prodej záhněda

Další fotografie záhněd z Brazílie.

Zpět na seznam minerálů

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace