Minerál sádrovec

Sádrovec je vodnatý síran vápenatý a je jeden z nejdůležitějších nerostů ze skupiny síranů. Jedná se o velice měkký minerál (tvrdost 1,5–2) sedimentárního původu, který lze snadno štípat, a to do až velmi jemných štěpinek. Sádrovec je dobře rozpustný v kyselině chlorovodíkové a mírně rozpustný v horké vodě. Nejčastěji se vyskytuje v bílých nebo bezbarvých krystalech, ale obsahuje-li uzavřeniny, zbarví se do žluté, oranžové, hnědé a šedé barvy (obsah částic jílu).

Minerál sádrovec

Varianty sádrovce:

  • SELENIT - vláknitá forma sádrovce (měsíční, perleťový odlesk)
  • MARIÁNSKÉ SKLO - dokonale čirý sádrovec
  • ALABASTR (úběl) - jemnozrnný, čistě bílý sádrovec
  • POUŠTNÍ RŮŽE - růžicovité agregáty (srostlice hrubých neprůhledných čočkovitých krystalů)

Pouštní růže původem z Maroka

Sádrovce - pouštní růže vznikající v pouštích vysrážením kapilární vody. Pouštní růže tak někdy obsahuje až přes polovinu jemných zrn písku.

Vlaštovčí krystaly (foto) - zdvojčatění krystalů sádrovce

Obří jeskyně s krystaly sádrovce

V jeskyni byly objeveny až 10 m dlouhé krystaly. Jeskyně byla objevena v roce 2000 ve státě Chihuahua v Mexiku. Podívejte se na video natočené uvnitř jeskyně.

Vznik sádrovce

Sádrovec je sedimentárního původu a vznikl vysrážením z přesycených solných roztoků. Velká ložiska sádrovce vznikala již velmi vzdálených období zemského vývoje (prvohory až třetihory) a to tak, že část moře (zátoka) se postupně oddělovala, vznikala laguna a mořská voda se v ní odpařovala. Vznikal tak velmi koncentrovaný roztok, ze kterého se mimo soli kamenné, soli draselné a anhydritu vykrystalizoval také sádrovec a to v takovém množství, že během dalšího geologického vývoje vytvořil mohutné pohoří. Můžeme tak mluvit o skutečných "alabastrových horách". Sádrovec také vzniká na ložiscích anhydritu a to tak, že při zvětrávání přijme vodu. Dnes je těžba přírodního sádrovce částečně nahrazena sádrovcem, který vzniká jako odpadní produkt při odsiřování elektrárenských plynů.

Naše nabídka selenitu a pouštních růží na e-shopu.

Pouštní růže Mexiko

Využití sádrovce

Důležitou vlastností sádrovce je, že pálením na 400° C poskytuje tzv. pálenou sádru, která smísena s vodou rychle ztuhne. Takto ztuhlá sádra již nepřijímá vodu a dále se většinou používá jako plnidlo. Sádrovec se tak využívá ve stavebnictví k výrobě sádry, sádrokartonových desek a portlandského cementu, používá se ve farmacii i při výrobě papíru. Uplatnění nachází i jako surovina pro umělecko-průmyslové využití a varianta alabastr je velmi oblíbená jako ozdobný kámen.

Výskyt a těžba sádrovce

Hlavními producenty přírodního sádrovce jsou USA, Írán, Kanada, Španělsko, Francie, Mexiko, Rusko a Čína. Varieta pouštní růže se vyskytuje především v pouštích Maroka, Alžírska a v Arizoně a Novém Mexiku (USA). Vynikající bělostný alabastr se nachází v sádrovcových ložiscích Volterry (Itálie). U nás se polohy sádrovce mořského původu vyskytují v Opavě-Kateřinkách a v Kobeřicích, kde lze sbírat i jeho sběratelsky atraktivní ukázky.

Agregát sádrovce z České republiky - Kobeřice

Další informace:

Fotografie sádrovce

Velká pouštní růže z Maroka

Pouštní růže Maroko

Šedý sádrovec z Kobeřic v ČR

Selenit s odleskem

Oblíbené selenitové srdce

Oranžové selenitové srdce

Naše nabídka v e-shopu:

Pouštní růže - estetické růžicovité srostlice hrubých neprůhledných čočkovitých krystalů sádrovce

Selenit surový - prodej mineralogických ukázek minerálu

Výrobky ze selenitu - vynikají krásným "měsíčním" leskem, který podle dopadajícího světla cestuje po celém kameni

 

Zpět na seznam minerálů

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace