Antikvariát - Divy světa nerostů - Poutavá mineralogie - Alexander Fersman - nemá papírový obal

kliknutím zvětšíte
Divy světa nerostů - Poutavá mineralogie
x
Kód:Antikvariát
Cena : 199,00 CZK
Skladem:1 x
Kupujete, co vidíte: Antikvariát
Antikvariát, použité knihy. Že by mineralogie mohla být zajímavá?

Divy světa nerostů - Poutavá mineralogie

Autor: Alexander Fersman

KNIHA NEMÁ PAPÍROVÝ OBAL - FOTO ILUSTRATIVNÍ

Orbis

Předmluva:

Že by mineralogie mohla být zajímavá? Co by se tam našlo poutavého pro zvídavý mladý rozum, co by jej mohlo donutil k přemýšlení a k touze poznat nerosty?
Nerost, toť neživá část přírody, ať je to dlažební kámen, obyčejná hlína, vápenec z chodníku, drahokam ve vitríně musea, železná ruda nebo sůl ve slánce. Kde se skrývají v nerostech pozoruhodné a tajemné zjevy, o kterých se mluví na příklad v hvězdářství při popisech milionů nových světů nebo v biologii, jež zkoumá nejzáhadnější a nejzajímavější jev přírodní, život, neb ve fysice plné zajímavých pokusů a „kouzel"?
Skutečně, vezmeme-li do ruky nějakou učebnici mineralogie nebo jiné mineralogické knihy, nenajdeme tam nic zvlášť zajímavého pro obyčejného smrtelníka. Dokonce i absolventi vysokých škol vzpomínají na tuto vědu s nelibostí: jaké množství nudných názvů, dlouhých výpočtů nalezišť, a nejstrašnější ze všeho, ona těžká a nudná věda o krystalech, jež je součástí mineralogie.
Přesto se pokusím v této knize dokázat, že mineralogie je věda zajímavá, že mrtvý kámen žije sv ým vlastním životem a že se lato věda zabývá otázkami tak důležitými a zajímavými, že jí mohou dokonce závidět i vědy o živých tvorech.
Mimo to mineralogie a její údaje pomáhají vytvářet velmi významnou techniku, získávat kov, dobývat stavební kámen a soli - zkrátka budovat celé naše hospodářství a průmysl.
Budete moci sami posoudit, zda jsem touto knihou dosáhl svého cíle a dovedl upoutat váš zájem o svět nerostů a krystalů.
Kdybychom je nyní přivedli do našich laboratoří a závodů, ukázali jim uranovou rudu a získanou z ní špetku „věčne" zářící a „věčne" zahřáté soli radia, kdybychom jim ukázali, jak z bílého kysličníku hlinitého získáváme překrásné krystaly červeného rubínu nebo lehký stříbřitý kov - hliník pro naše letadla - a ze žlutých kyzů zase dobýváme divotvorný selen, myslím, že by alchymisté prohlásili své fantasie za uskutečněné a člověka za vládce přírody.
Obávání se, že by dokonce přecenili úspěchy lidstva a nepovšimli si, že věda a technika mají před sebou ještě velmi mnoho nerozřešených úkolů.
Příroda není ještě ani zdaleka ovládnuta člověkem; bezmezně se plýtvá miliony koňských sil v slunečních paprscích, jež dopadají na naši Zemi, bez užitku se ztrácí obrovská síla větru a dosud jsou člověku nedostupný poměrně malé hloubky země.
Člověk ještě není pánem přírody a dosud neovládl její síly, je třeba ještě mnoho námahy mozku i vůle, je třeba mnoha znalostí, aby se naučil využít přírodních sil a bohatství pro své hospodářství a průmysl.
K této tvůrčí práci bych rád získal svého čtenáře. Bude-li snít po přečtení této knihy pochopení pro svět nerostů a jeho využití a bude se pak chtít účastnit také rozřešení úloh, které nám ukládá výstavba nového života a nové kultury, pak tato kniha dosáhla svého účelu.

A. FERSMAN V Chibinách v březnu 1937.


 

Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace