Unakit

Unakit je barevná metamorfovaná hornina složená z růžového živce, zeleného epidotu a čirého nebo šedého mikrokrystalického křemene (chalcedonu). Poprvé byl objeven v roce 1874 v pohoří Unaka v Severní Karolíně. Odtud pochází jeho název, který se původně psal s tvrdým Y, tedy unakyt. Kromě USA se nachází také v Africe, Brazílii a Číně.

Drahý kámen unakit

Tvrdost unakitu se pohybuje mezi 6 až 7 dle Mohse. Je to dáno tvrdostí primárních minerálů kdy ortoklas (živec) má 6; epidot 6 až 7 a chalcedon 6,5 až 7.

Tromlované zeleno-růžové kameny unakitu.

Na foto: Tromlované kameny unakitu o velikosti 2 - 3 cm

Unakit netvoří krystaly, jedná o horninu a nikoliv minerál. Je neprůhledný. Kvalitní kusy nacházejí uplatnění jako dekorativní nebo obkladové kameny. Ceněny jsou zejména kusy tvořící poutavé vzory kombinující růžové a zelené barvy. Ve špercích se s ním setkáme nejčastěji ve tvaru muglí nebo korálků.

Typická struktura unakitu

Na foto: Zypická struktura unakitu, růžový živec, zelený epidot a šedý chalcedon, velikost výřezu 30 mm

Aby byl kámen klasifikován jako unakit, musí obsahovat živec i epidot. Některé kusy jsou tvořeny čistě zeleným epidotem nebo epidotem a křemenem (epidozit).

Epidozit

Epidozitem nazýváme horninu, která se skládá převážně z epidotu a křemene (chalcedonu). Vypadá podobně jako unakit, ale má velmi malý nebo žádný obsah růžového živce. Používá se k výrobě korálků, kabošonů, tromlovaných kamenů a dalších ozdobných předmětů.

epidozit

Na foto: Tromlovaný epidozit z Afriky, velikost kamene 35 mm