Mastek

Mastek, sůl kamenná, kalcit.... ano, tak začíná Mohsova stupnice tvrdosti a mastek je první, znamená to, že se jedná o jeden z nejměkčích nerostů.

Díky mnoha barevným variantám, jeho snadným barvením a lehké opracovatelnosti je mastek vhodným kamenem pro výrobu uměleckých i užitých předmětů. Nejznámější jsou výrobky z Indie, Číny, Afriky a Peru.

mastek-slon

Mastek má chemický vzorec Mg3Si4O10(OH)2 a jedná se o jednoklonný, na omak mastný minerál. Další označení je talek, steatit, klouzek, mýdlový kámen (Soapstone), hrnčířský kámen, talek, tuček, lojovec, záběl.

mastek-mineral

Mastek - surový minerál, zelenkavé barvy.

Použití mastku

Pro svoji žáruvzdornost se hojně využívá v elektrotechnice při výrobě izolátorů, dále ve slévárenství a sklářství, kde se používá pro svoji odolnost proti teplotám na vyzdívky. Ve stavebnictví na výrobu obkladů, desek. Používá se při výrobě papíru, barev, přidává se do asfaltu. Jemně mletý se používá v kosmetice. Ve sportu (např. vzpírání) se nanáší na ruce pro zlepšení úchopu náčiní. Používá se v sochařství, vyrábí se z něj kuchyňské desky nebo dřezy a v Číně a Indii nádherné umělecké předměty. Mastek je také ve velkém měřítku používán jako kámen pro vyhřívací systémy. Staví a obkládají se s ním kamna a krby.

Vlastnosti mastku

  • Fyzikální: Tvrdost 1 (nejměkčí minerál na stupnici tvrdosti), hustota 2,58 – 2,83 g/cm3, dokonale štěpný podle {001}. Odštěpené lupínky mastku jsou pružné, ale neplastické, takže se při deformacích láme. Má nerovný lom.
  • Optické: barva bílá, světle zelená až tmavozelená, nahnědlá, nažloutlá nebo tmavomodrá. Lesk skelný, perleťový. Průhledný až průsvitný, vryp bílý.
  • Jiné vlastnosti: Na dotek mastný, špatný vodič tepla. Elektrickému proudu klade velký odpor a má i absorpční schopnosti pro tuky, barvy a pryskyřice.

 

mastek-relief-sv-jiri

Fragment mastkového reliéfu pocházející z 12. století. Zobrazen je sv. Jiří s drakem.

Zajímavost

Věděli jste, že vnější vrstvy sochy Krista Spasitele tyčící se nad Rio de Janeirem (Brazílie) jsou vyrobeny z mastku? Projektant Heitor de Silva Costa mastek zvolil pro jeho stálost a snadné opracování.

rio-de-janeiro-mastek-socha

Socha měří 30 metrů a stojí na podstavci, který je vysoký 7 metrů. Hlava sochy váží 35,6 tun, jedna ruka 9,1 tuny a vzdálenost mezi napřaženýma rukama je 23 metrů. Celá socha váží okolo 700 tun.