Menalit
Menalit je neobvyklý mineraloidní opál, bílý, béžový nebo šedý, často bizarních tvarů a s matným povrchem. Název "menalit" je neoficiální obchodní označení a v mineralogické literatuře se setkáme s označením menilit. Název minerálu pochází z pařížské čtvrti Ménilmontant, kde byl poprvé popsán.
Menalit se skládá z hydratovaného oxidu křemičitého (SiO2·nH2O) a s asi 10 % vody, může obsahovat jílové nečistoty, avšak hlavní složkou je vždy amorfní křemen (opál). Vzniká v jílovitých půdách a pískovcích sedimentací křemičité hmoty a diagenetickými procesy. Má hladké, zaoblené tvary a barvy od bílé po světle šedou či béžovou.
Menalit a menilit, menilite
Menalit – Tento název se používá v obchodních a esoterických kruzích jako synonymum pro menilit, ale je méně běžný a není oficiálně uznávaný.
Menilit (menilite) - Správný mineralogický název pro druh opál s jílovitou nebo křemitou složkou. Je to hornina tvořená z jemnozrnných silikátů, často s charakteristickou šedou, hnědou nebo růžovou barvou. Tento termín pochází z názvu Menilmontant, části Paříže, kde byl poprvé popsán.
Účinky a vlastnosti menaltiu v esoterice
Menalit prý podporuje spojení s přírodou a energií Země. Říká se mu "šamanský kámen" či "kámen bohyně", protože jeho tvary připomínají ženské postavy a symbolizují plodnost, sílu a intuici. Dále se uvádí, že pomáhá překonat strach, včetně strachu ze smrti, a přináší uzemnění. Používá se při meditacích, šamanských cestách a duchovní práci. Je známý jako Goddess Stone nebo Fairy Stone. Více o jeho účincích v článku: Menalit - kámen bohyně