Obsidián
Obsidián je přírodní sopečné sklo, které vzniklo utuhnutím lávy s vysokým obsahem oxidu křemičitého. Obsidián má typicky tmavou barvu v širokém spektru od černé, šedé či červené a hnědé.
Obsidián je typ sopečného skla, které vzniká rychlým ochlazením kyselé a viskózní lávy, obvykle při kontaktu s vodou. Tento přírodní skleněný materiál mívá tmavou barvu, nejčastěji černou, šedou nebo červenou. S nižším obsahem oxidu železa se stává průhlednějším. Charakteristickým rysem obsidiánu je ostrý lasturnatý lom.
UPOZORŇUJEME, že čerstvě rozbitý obsidián má nejostřejší hrany ze všech známých přírodních i umělých materiálů. Této vlastnosti si všimli lidé už ve starší době kamenné a podobně jako pazourek ho využívali k výrobě řezných nástrojů.
Sopečné plyny a rychlé ochlazení způsobuje, že bublinky plynu zůstávají zachyceny v obsidiánu. Přítomnost těchto bublin vytváří stříbrný lesk. Povrch obsidiánu lze snadno leštit a je vhodný pro rytiny. Úlomky větších kusů lze odtesávat, přičemž hrany těchto úlomků jsou velmi ostré a dobře odrážejí světlo. Více informací v Atlasu kamenů: Obsidián, sopečné sklo
Apačské slzy
Zajímavým typem obsidiánu jsou Apačské slzy, kulovité útvary obsidiánového skla vznikající při jeho zvětrávání. V dopadajícím světle se jeví jako černé a neprůhledné, avšak v procházejícím světle bývají průsvitné a někdy obsahují jemné proužky.
Přisuzované účinky a vlastnosti obsidiánu
Tmavá barva a lesklý povrch dodávají obsidiánu dojem tajemna a síly. Není tedy divu, že byl a stále je v mnoha kulturách považován za mocný nástroj pro duševní i fyzickou ochranu.
Obsidián je považován za mocný ochranný kámen se silnými účinky proti magickým útokům a zlu. Posiluje prý sebedůvěru, sebevědomí a podporuje logické myšlení. Obsidián údajně chrání před depresí. Více o přisuzovaných účincích a vlastnostech obsidiánu v článku: Obsidián - mocný ochranný kámen