Chryzokol
Drahý kámen chryzokol vzniká přeměnou rud mědi a často se vyskytuje s malachitem. Tvrdost chryzokolu se pohybuje v rozmezí od 2 do 7 dle Mohse. Tvrdší kameny mají zpravidla světlou azurovou, modrozelenou až zelenou barvu. Kameny tmavě modré bývají velmi křehké a jsou zajímavé zejména pro sběratele.
Chryzokol je křemičitan mědi, často s příměsí hliníku nebo železa, s neuspořádanou krystalovou strukturou. Studie z roku 2006 naznačují, že chryzokol není samostatný minerál, ale směs spertiniitu (hydroxidu měďnatého), chalcedonu a vody.
Vzniká chemickou přeměnou rud mědi, hlavně v suchých oblastech, a je málo významnou rudou mědi. Tvrdost chryzokolu se pohybuje od 2 do 7 dle Mohse a závisí na obsahu chalcedonu. Světlejší kameny jsou tvrdší a vhodné k šperkařství, tmavě modré jsou křehké a zajímavé pro sběratele.
Chryzokol tvoří modrozelené celistvé agregáty, povlaky a kůry, je matný až voskově lesklý. Těží se v provincii Katanga v Konžské demokratické republice, USA, Chile, Peru, Izraeli, Mexiku a Rusku.
Přisuzované účinky a vlastnosti chryzokolu
V esoterice a duchovní praxi hraje chryzokol významnou roli. Uvádí se, že pomáhá při meditaci a komunikaci. Má prý uklidňující a očistný vliv a dodává novou energii čakrám. Účinně snižuje pocity viny a pomáhá při hojení zlomených srdcí. Podívejte se na různé aspekty chryzokolu, včetně jeho významu, účinků a vlastností v článku: Chryzokol, kámen harmonie