Tyrkys

Tyrkys je neprůhledný světle modrý, modrozelený až zelený nerost. Jako drahý a dekorační kámen je používán tisíce let. Jeho neobyčejně modrá až zelená barva závisí na obsaženém množství mědi, chromu, vanadu a železa. A právě jedinečnost a intenzita jeho modré nebo zelené barvy z něj udělala velice vzácný a ceněný kámen.

tyrkys

Nejvíce ceněné jsou tyrkysy čistě zelené a modré. Tmavé žilky mateční horniny (nebo jiných rud) v tyrkysu většinou jeho cenu snižují. Jsou však případy, kdy jeho cenu zvednou. Drahý kámen se musí líbit… 

 kabosony-z-praveho-tyrkysu

Typickým brusem pro většinu tyrkysových šperků je kabošon (na foto).

V současnosti, kdy už je tyrkysová barva "běžně dostupná" a na trhu je nepřeberné množství "kamínků" synteticky vyrobených (též nepočítaně imitací). Nabízí se v jakémkoliv odstínu „tyrkysově modré i zelené“, ztrácí tyrkys svoji úlohu "barevně nezastupitelného" drahého kamene. Úlohu, kterou plnil několik předešlých tisíc let....

Název tyrkys pochází z francouzského "pierre turquois" tedy "turecký kámen". Turci však tento kámen netěžili, ale "jen" s ním obchodovali (dováželi ho z historických perských nalezišť). Pozn.: Plinius starší tento minerál označoval jako Callait a Aztékové jej znali pod názvem Chalchihuitl.

Pravý tyrkys je velmi vzácný a pro svou neobvyklou barvu byl po tísece let využíván starověkými národy. Aztékové ho často kombinovali s dalšími materiály a vkládali ho do typických mozaikových předmětů, jako jsou masky, nože nebo štíty. V Persii byl tyrkys národním kamenem a zdobil mnoho objektů a staveb. Tyrkys ovlivnil i indický šperkařský styl a architekturu, viditelný například v Tádž Mahalu. V Egyptě se používal již v prvních civilizacích. Je známý z hrobu Tutanchamona, dále byl zpracováván do šperků, zdobil prsteny a náhrdelníky spolu s dalšími drahokamy, byl spojovaný s bohyní Hathor. Starověcí Egypťané ho dokonce napodobovali glazovanou keramikou.

Napodobeniny tyrkysu

Pojem tyrkys má podobně jako rubín, safír, diamant, smaragd aj. mezi lidmi velmi dobrý zvuk a bývá proto často zneužíván. Bývají jím označovány mnohé hmoty tyrkysu pouze více či méně podobné, aby se lépe prodávaly. Často jsou takto využívány namodro obarvené hlízy howlitu a magnesitu nabízené pod názvem tyrkenit, který má pojem tyrkys připomínat a navozovat dojem vzácnosti. Hlízy howlitu a magnesitu jsou probarvené jenom v povrchové vrstvě, barvivo neproniká až dovnitř, takže uprostřed jsou bílé. [1]

barveny-howlit-tyrkenit

Na foto: barvený howlit (tyrkenit); autor: Guy Courtois pod licencí (CC BY-SA 3.0)

Výskyt

Tyrkys je sekundární minerál, který vzniká v povrchových částech vodou a mědí bohatých hornin s fosforem, a to hlavně v pískovcích. V magmatických oblastech se nachází v dutinách vulkanitů, které často vyplňuje.

agregaty-tyrkysu

Tyrkys je téměř vždy kryptokrystalický, masivní a nemá žádný definitivní vnější tvar. Krystaly, dokonce i v mikroskopickém měřítku, jsou mimořádně vzácné.

 tyrkys-krystaly

Na foto: Krystaly tyrkysu - výřez fotografie o skutečné velikosti 6 mm. (Turquoise Locality: Bishop Mine, Lynch Station, James River-Roanoke River Manganese District, Campbell County, Virginia, USA (Locality at mindat.org) Field of view 6 mm.) Autor fotografie: Leon Hupperichs dostupné pod licencí CC BY-SA 3.0

Významným dodavatelem tyrkysu je Írán a to již nejméně 2000 let. V současné době je nejvýznamnějším producentem tyrkysu stát Arizona. Mezi další významné producenty patří: Afghánistán, Austrálie, Indie, Chile a Tibet.

Vlastnosti tyrkysu

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 5–6, matný, hustota 2,6–2,9 g/cm3, štěpnost dokonalá podle {001} a dobrá dle {010}, lom lasturnatý až nerovný.
  • Optické vlastnosti: Barva: tyrkysově modrá až modrozelená. Lesk voskový, průhlednost: může být i průhledný nebo průsvitný, vryp bílý, s nádechem do modra.
  • Chemické vlastnosti: je rozpustný v HCl. Zahřívá-li se tyrkys v uzavřené nádobě, ztrácí vodu a barví se dočerna. Před dmuchavkou se netaví a nebarví plynový plamen zeleně - díky této reakci je možné snadno odlišit napodobeniny.

privesek-tyrkys-usa

Na foto: přívěsky z pravého tyrkysu z Arizony (rezervace Navajo) USA.