Fulgurit
Fulgurit je přírodní sklovitý útvar, který vzniká v důsledku úderu blesku do písku, půdy nebo horniny. Slovo pochází z latinského slova "fulgur," což znamená "blesk." Nabízíme saharské písečné fulgurity (Typ I) z Alžírské pouště.
Fulgurity se vyznačují velkou rozmanitostí tvarů od jednoduchých trubic po rozvětvené sítě nebo nepravidelné shluky. Fulgurity jsou poměrně křehké a snadno se lámou. Tato vlastnost ztěžuje sběr větších exemplářů a v písku se tak nejčastěji nacházejí fulgurity již rozlámané na menší kousky.
Vznik fulguritu - bleskovce
Fulgurity, někdy označované jako "zkamenělé blesky" jsou výsledkem přímého zásahu blesku do zemského povrchu. V případě pouštních oblastí elektrický výboj blesku procházející pískem způsobí okamžité roztavení a spečení jednotlivých zrn. Výsledkem je vznik dutého kanálu vyplněného sklovitou taveninou, který sleduje dráhu blesku. Tento útvar nazýváme fulguritem neboli bleskovcem.
Složení a barva fulguritů
Velikost fulguritů se může značně lišit, od malých kousků až po několikametrové útvary. Složeny jsou převážně z oxidu křemičitého (SiO2), ale mohou obsahovat i jiné minerály a nečistoty, které byly v původním materiálu. Tyto minerály ovlivňují výslednou barvu fulguritu. Nejčastěji je hnědý, šedý nebo černý.
Cena fulguritů
Cena fulguritů se odvíjí od několika faktorů, tím hlavním je jejich velikost. Větší a delší fulgurity jsou cennější.
Unikátní a esteticky zajímavé tvary zvyšují hodnotu, a tak i některé ploché tvary, přestože nemají středový kanálek, který cenu zvyšuje, jsou velmi vhodné pro zapracování do šperků, a proto jsou vyhledávané.
Dalším faktorem je lokalita. Fulgurity z určitých lokalit jsou ceněné více než z jiných, a to nejčastěji kvůli jejich vzácnosti nebo zvláštním podmínkám, za kterých vznikly.
Více informací o fulguritech, včetně jejich rozdělení, naleznete v článku: Fulgurit "zkamenělý blesk"