Vltavín

Vltavín - moldavit je český unikát a světová rarita. Jedná se o tektit zelenkavé barvy, který se oprávněně zasazuje do stříbra i zlata. Vystavené vltavíny pocházejí z legální těžby. V naší nabídce naleznete i ostatní tektity a meteority.

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem
vltavin moldavit 1ks
Náhodný výběr
Vltavín 0,6-1,0g (1ks)
Skladem (85 ks)
450 Kč

Hmotnost: 0,6-1,0 g; Velikost: cca 1,0 cm

11037

Vltavín, nebo také moldavit (moldawec), je asi naším nejznámějším drahým kamenem. Jedná se o tektit zelenkavé barvy. Jeho naleziště jsou především na území jižních Čech. Omezené území, na kterém se vltavíny vyskytují, je důsledkem dávného dopadu vesmírného tělesa v prostoru dnešního bavorského města Nördlingen.

Asi kilometr široké vesmírné těleso, jehož dopad způsobil vymrštění obrovského množství materiálu do zemské atmosféry, vytvořilo gigantický kráter Ries. Roztavená hornina pršela stovky kilometrů daleko, především pak do míst v okolí dnešního horního toku Vltavy. Geologové odhadují, že se takto utvořilo až 300 tun vltavínů.

Hodnota, a tím i cena vltavínů, neustále roste. Cení se tvar nalezeného kamene, míra poškození, zbarvení, lokalita nálezu a další. Vltavín vyhledávají sběratelé z celého světa, ale také lidé, kteří věří v moc drahých kamenů. Pokud byste si chtěli vltavín pořídit do své sbírky, na nic nečekejte, cena za poslední roky znatelně narostla, a není důvod se domnívat, že by tomu mělo být v budoucnu jinak.