Ametyst
Ametyst význam
Význam slova ametyst je odvozen ze starořeckého termínu "neopíjející se vínem". Tmavě fialové velké krystaly a drúzy ametystů se nejčastěji dovážejí z Uruguaye nebo Brazílie. Dutiny brazilských melafyrových mandlovců bývají mnohem větší, než je obvyklé na jiných lokalitách. Nezřídka dosahují velikosti až několika metrů. Více o ametystu zde.
Co je to ametystová drúza?
V mineralogii je za drúzu označována skupina krystalů, v tomto případě ametystu, narostlých na společné podložce a vyrůstající z této podložky do volného prostoru. Někdy se tak nazývají i ametystové srostlice, které jsou složené pouze z několika krystalů.
Co je to ametystová geoda a jak vzniká?
Ametystová geoda je dutina, která je zpravidla po obvodu vyplněná krystaly ametystu. Je vulkanického původu a vzniká vysrážením křemičitého gelu na stěnách dutin po sopečných plynech, nebo přímo v tunelech po odtékající horké lávě. Více informací ve slovníku pojmů: Geoda a drúza
Přisuzované účinky a vlastnosti ametystu
Ametyst je ve spirituálních a metafyzických tradicích považován za jeden z nejsilnějších kamenů a spolu s křišťálem v nich má nezastupitelný význam. Uvádí se, že ametyst je silný kámen s obrovskou ochrannou silou, má pozitivní vliv jak na fyzické, tak duševní zdraví. Harmonická záře ametystu symbolizuje proměnu a inspiraci. Lidé také věří, že harmonizuje hormonální funkce a posiluje imunitní systém. Zajímají-li vás tyto přisuzované účinky a vlastnosti podívejte se na články: Ametyst - kámen duchovní čistoty a meditace nebo Ametyst chevron - spojení mocných kamenů
Ametyst, jeden z nejpůvabnějších drahých kamenů na světě, od nepaměti uchvacuje svou nádhernou fialovou barvou a bohatou historií. Ametyst provází lidstvo už tisíce let a stále budí obdiv svou neodolatelnou krásou.
Fialová barva ametystu
Fialová barva ametystu je skutečně výjimečná a nese v sobě hlubokou symboliku. Už ve starověkých civilizacích se stal symbolem moci a bohatství, a proto byl často zasazován do biskupských prstenů, královských insignií a dalších důležitých klenotů. Řečtí a římští vládci zase nosili prsteny s ametystem jako talismany proti zlu a nežádoucím vlivům.
Fialová je barvou spirituality, hluboké moudrosti a srdečnosti. Její vibrace mají údajně blahodárné účinky na lidské tělo a mysl, a proto se ametyst často využívá v lidovém léčitelství a esoterice.
Tvrdost ametystu
Ametyst patří mezi tvrdší minerály se stupněm tvrdosti 7 na Mohsově stupnici.
Výskyt a lokality ametystu
Ametysty se nejčastěji vyskytují v dutinách tzv. geodách. Jejich hlavní naleziště se nacházejí v Brazílii, Africe a na Sibiři v Rusku. Ametysty se objevují i na území České republiky a to např. Krušných horách, Českém ráji nebo na Moravě, konkrétně v lokalitách jako Česká Mez, Bochovice či Kojatín. Tyto domácí nálezy sice nedosahují kvality a velikosti brazilských nebo afrických kamenů, přesto jsou cenným a poptávaným materiálem.
Ametyst je vyhledávaným šperkovým kamenem, který zdobí náramky, náhrdelníky, prsteny i náušnice.