Ametyst, fialový křemen

Ametyst je fialově až purpurově tmavočerveně zbarvený krystalovaný křemen. Sytost zabarvení se zpravidla zesiluje od základu krystalu směrem k jeho vrcholu, kde bývá nejnápadnější.

ametyst-druza-uruguay-atlas

Na foto: ametystová drúza, Uruguay, (10 cm; 0,5 kg)

Nejkrásnější tmavě fialové velké ametysty se dovážejí z Uruguaye a Brazílie. Nádherně fialové zbarvení je způsobeno radioaktivním ozářením a příměsí železa. Po vyblednutí a následně novým ozářením radioaktivním zářením se ametystu barva navrací.

Nevýhodou všech ametystů je, že na denním světle blednou, sice pomalu ale jistě. Ametyst nedoporučujeme vystavovat přímému, ostrému slunci.

vystava-mineralu-mnichov-ametyst

Další vlastností ametystu je, že při zahřátí přechází do žlutých tónů. Vzniká tak „brazilský citrín“ nebo „brazilský topas“. Žlutou barvu přepálených ametystů nelze od barvy pravých topasů a skutečných citrínů téměř rozeznat. Protože přírodní citríny jsou velmi vzácné, využívá se žíhání ametystu jako zdroje pro většinu komerčně prodávaných citrínů na trhu. S páleným ametystem se tak můžeme setkat jak ve špercích, tak v komerčně prodávaných mineralogických ukázkách např. drúzách nebo celých geodách.

ametyst-chevron-zambie-25-40mm

Na foto: tromlovaný ametyst, Zambie, 25 - 40 mm

Nabídka tromlovaných kamenů včetně ametystu.

Vznik a výskyt ametystu

Většina krystalů ametystu vzniká vyloučením z horkých roztoků, přicházejících z velkých hloubek zemského nitra. Tyto horké roztoky vyplňují dutiny v melafyrech tak jako v našem Kozákově. Dutiny brazilských melafyrových mandlovců bývají mnohem větší, často až několik metrů dlouhé a vysoké.

Fialové krystaly ametystu z mexika.

Na foto: ametyst, Veracruz, Mexiko

Krásné ametysty se vyskytují také v Alpách a na Urale. Známe však i ametysty žilné (např. na Českomoravské vysočině v okolí Třebíče), tvořící hrubé krystaly; na svém průřezu mají zajímavou stavbu, připomínající svým průběhem hradby, a odtud i jejich název ametysty „hradbové".

Ametyst hradbový z Valdíkova o velikosti 16 cm.

Hradbový ametyst z Valdíkova

Ametyst je znám z Bochovic a Hostákova nedaleko Třebíče a z Ciboušova u Klášterce nad Ohří. Nejbohatší naleziště v zahraničí jsou v Brazílii (stát Rio Grande do Sul) a Uruguayi. Sytě zbarvené ametysty jsou dováženy z Madagaskaru, Uralu i Srí Lanky.

Tmavě fialová drúza ametystu z Uruguaye.

Na foto: drúza ametystu z Uruguaye

Žezlový ametyst z Banské Štiavnice

V Banské Štiavnici byl odedávna nacházen ametyst ve tvarech podobných žezlu nebo holubníku, tvořený štíhlým krystalem křemene, na nějž nasedal širší, stejně orientovaný a rovnoběžně přirostlý mladší krystal s fialovou špičkou. Na povrchu měl často rozmanité nerovnosti, které byly způsobeny nepravidelným růstem a nedostatkem matečného roztoku. Právě tyto povrchové nepravidelnosti dodávají štiavnickým ametystům charakteristického a zajímavého vzhledu - žezlového ametystu.

Další estetické drúzy naleznete v kategorii: Minerály-nerosty/ametyst

Využití ametystu

Použití ametystu je velmi staré, neboť již ve starověku byl hledaným kamenem okrasným i surovinou k výrobě drahých amuletů, které prý svého nositele zaručeně chránily před opojením. Od té doby se ho stále užívá k výrobě šperkových kamenů, pečetidel, mís, váz apod.

ametyst brouseny

Na foto: Broušené ametysty z Afriky.

Krásně vybarvené krystaly ametystu se dobře hodí ke zpracování jako šperkové kameny. Brousí se jako brilianty nebo stupňovce buď podlouhlé, oválné nebo kruhové. U nás byly nejčastěji broušeny ametysty z Kozákova.

Naše nabídka broušených šperkových kamenů.

Přisuzované účinky a vlastnosti ametystu

Ametyst je ve spirituálních a metafyzických tradicích považován za jeden z nejsilnějších kamenů. Uvádí se, že ametyst je silný kámen s obrovskou ochrannou silou, má pozitivní vliv jak na fyzické tak duševní zdraví. Lidé také věří, že harmonizuje hormonální funkce a posiluje imunitní systém. Čistí auru od negativní energie a vytváří prý ochranný štít kolem těla. Zajímají-li vás jeho přisuzované účinky a vlastnosti podívejte se na článek: Ametyst - kámen duchovní čistoty a meditace

Fotografie ametystů

ametyst-goboboseb-mountains-namibie

Na foto: krystal ametystu z Namíbie. Velikost cca 20 cm.

Drúza ametystu s krystaly lokalita Brazílie.

Na foto: typická světle fialová drúza ametystu z Brazílie.

Na fotografiích níže je čtyřtunová ametystová geoda z Urugaye - vystavená na burze v Mnichově 2013

ametystova-geoda-velka-1

ametystova-geoda-velka-2

ametystova-geoda-velka-3

ametyst-namibie

Krystaly ametystu - Namibie

Ametysty ČR

ametyst-bochovice-2-20cm

Na foto: detail hradbového ametystu z Bochovic

Zdroj a odkazy:

Vladimír Bouška, Jiří Kouřimský - Drahé kameny kolem nás
Vladimír Bouška - Atlas drahých kamenů (1985)
Karel Tuček - Krása nerostů (1947)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ametyst