Citrín, žlutý křemen

Citrín, jak už název napovídá, je žlutou odrůdou křemene. Ze všech jeho odrůd je nejdražší a v přírodě se vyskytuje velmi vzácně. Nacházíme ho v mnoha odstínech žluté, žlutozelené, oranžové až hnědožluté barvy.

Naše nabídka v kategorii: citrín

citrin

Na foto.: Malá drúza citrínu (páleného ametystu) z Brazílie. Rozměry: 5,0 x 4,5 x 4,0 cm; Hmotnost: 150 g

Barva citrínů zásadně ovlivňuje jejich cenu. Nejdražší jsou kameny v sytých žlutých, oranžových a načervenalých tónech. Následují kameny s méně intenzivní barvou a nejlevnějšími jsou kameny bledé nebo kouřové. Světle zbarvené a kouřové citríny se běžně tepelně upravují (žíhají), čímž se jejich barva zlepší. Některé přírodní citríny přecházejí do záhnědy a opačně.

pravy-citrin-krystaly

Na foto.: Pravé citríny ze Zambie, největší krystal 10 x 3,7 x 2,5 cm a hmotnosti 190 g. Nejmenší a nejsvětlejší 3,0 x 2,0 x 1,5 cm (12 g).

Pravý citrín

Pravý citrín se vyskytuje v přírodě vzácně a je tedy velmi cenným a vyhledávaným zbožím. Jak je tedy možné, že se v nabídce obchodníků vyskytuje tak velké množství citrínově zbarvených krystalů, drúz ba i celých geod a to za poměrně nízké ceny?

Drtivou většinu citrínů na trhu tvoří tepelně upravené ametysty a záhnědy. Zahřátím brazilských ametystů na 470 °C lze získat světle žluté citríny, vyžíháním na 550 - 560 °C tmavě žluté a červenohnědé. Některé záhnědy dávají citrínovou barvu již při 300 - 400 °C. [1] Skutečnost, že se jedná o pálený ametyst nebo záhnědu, by měla být prodejcem uvedena.

citrin-paleny-ametyst-druza

Na foto.: Typické citrínové drúzy objevující se na trhu. Velikost 4 - 5 cm, země původu Brazílie. Jedná se o žíhané ametystové drúzy.

Citrínové geody

Vulkanické "citrínové" geody, nabízené často společně v kontrastu s těmi ametystovými, jsou vždy vypáleným ametystem. Sice to neubírá nic na jejich kráse, ale je dobré vědět, že přírodní citrín se v podobných geodách nevyskytuje.

citrinova-geoda

Na foto.: "Citrínová" vulkanická geoda. Autor: Kautuk1 (CC BY-SA 4.0)

Šperkové citrínové kameny

Citríny se často brousí do fasetových výbrusů a zasazují do šperků. A není se čemu divit. Je-li citrín dobře vybroušen, jedná se o opravdový skvost plný zlatavých odlesků. Přírodní původ, vysoká čistota a výrazná barva citrínu zajistí, že za kámen zaplatíte vždy vysokou částku. U pravého citrínu jsou i méně výrazné kameny mnohonásobně dražší než u citrínu vzniklého vypálením ametystu nebo záhnědy.

citrin-brouseny-7mm

Na foto.: Broušené citríny o průměru 7 mm. Země původu Brazílie, pálený ametyst.

V citrínových špercích se však často vyskytují velké, jasné a krásně zabarvené kameny jejichž cena s očekávanou nekoresponduje. Může se jednat o kameny vyrobené hydrotermální metodou, a tedy citríny syntetické (viz níže).

Syntetický citrín

Dalším z možných "citrínů" na trhu jsou citríny vyrobené hydrotermální metodou. Tyto kameny jsou stejného chemického složení, mají stejnou strukturu a také optické vlastnosti jako přírodní citrín. Jejich znakem je úžasná čistota (syntetický citrín neobsahuje inkluze) a velmi konzistentní barva. Výhodou syntetického citrínu je cenová dostupnost, možnost výroby jakéhokoliv odstínu a velikosti, a to v neomezeném množství. Jejich nevýhodou je umělý, syntetický původ. Kameny vyrobené hydrotermální metodou se nejčastěji řezají, brousí a následně zasazují do šperků. Pouhým okem není možné odlišit syntetický citrín od přírodního. Gemologické laboratoře však disponují přístroji, které to spolehlivě dokážou rozlišit. Více o hydrotermální metodě výroby si můžete přečíst zde: (soubor PDF).

Ověření pravosti citrínu

Nejste-li si pravostí citrínu jistí, můžete navštívit každoročně pořádaný veletrh Minerály a drahé kameny nebo veletrh Geosvět v Praze (seznam burz zde), kde si můžete nechat zdarma ocenit vlastní minerály a drahé kameny od nezávislého odhadce v oboru šperky a drahé kameny. Další z možností je obrátit se na některou z gemologických laboratoří v ČR (tato služba je zpoplatněná).

Pozn.: Na trhu se objevují i citrínové napodobeniny ze skla, které však přírodní originál jen velmi těžko imitují. Pro nezkušeného zákazníka je ale jejich barva, velikost a nízká cena velkým lákadlem.

U pravých přírodních citrínů je na našem e-shopu tato skutečnost uvedena již v názvu produktu. Např. PRAVÝ CITRÍN, PRAVÉ CITRÍNY atd. U ostatních citrínů je v popisu uvedena informace o jeho úpravě (zda se jedná o pálený ametyst, záhnědu). Syntetické kameny vyrobené hydrotermální metodou neprodáváme.

Citrín ve zkratce

  • Chemický vzorec: SiO2
  • Barva: žlutá
  • Soustava: trigonální
  • Tvrdost: 7
  • Lesk: skelný
  • Štěpnost: neštěpný
  • Původ zabarvení stále nebyl uspokojivě vyřešen.
  • Podobně jako ametyst, může citrín na světle blednout.
  • Citrín pochází ze starého francouzského výrazu citrin, což znamená žlutý.
  • Křemeny s povlaky či inkluzemi oxidů železa (hematit, limonit) nejsou považovány za citrín.
  • Citrín se používal jako náhražka topazu a někdy byl nazýván "brazilským topazem".
  • Sytě oranžové kameny s červenými odlesky se označují jako "madeiry".

citrin-paleny-ametyst-

Na fotografii nahoře i dole: tromlované kameny citrínu - pálené ametysty.

svetly-citrin

Naleziště citrínu

Mezi nejznámější lokality citrínu v ČR naleznete v okolí obcí Bobrůvka, Bory, Kněževes, Laštovičky, Rousměrov, Sklené nad Oslavou a Suky.

Přisuzované účinky a vlastnosti citrínu

Citrín nám podle různých litoterapeutických příruček může pomoci nalézt vnitřní klid a harmonii v našem každodenním životě. Pokud se zajímáte o využití citrínu z pohledu esoteriky podívejte se na článek: Citrín, kámen osobního rozvoje

Zdroj a citace:

[1] Klenoty přírody - V. Sobolevskij, V. Bouška

Prodej drúz a leštěných kusů citrínu.