Celestin

Celestin je chemicky síran strontnatý (SrSO4). Název pochází z latinského "coeli" = nebesa, pro jeho světle až středně modrou barvu. Má sloupcovité, tabulkovité, prizmatické a dobře omezené krystaly, často narostlé.

celestin_1

Krystaly jsou dobře štěpné ve dvou směrech, průsvitné až průhledné. Nejčastěji však celestin tvoří zrnité, zemité, celistvé agregáty a konkrece.

Největší celestinová geoda

Největší celestinovou geodu na světě našli v roce 1897 při hloubení studny ve vinařství Heineman (Heineman Winery). Vinařství se nachází ve státě Ohio (USA) a jeskyně (geoda) je dodnes přístupná. Stěny jeskyně jsou pokryty krystaly celestinu 20 - 45cm dlouhými a až 1 metr širokými! Původní jeskyně byla však mnohem menší, protože krystaly byly těženy a prodávány k výrobě ohňostrojů (stroncium obarvuje plamen karmínově červeně). Majitele vinařství ale v době prohibice napadlo, že by mohl za poplatek geodu zpřístupnit veřejnosti. Toto řešení nakonec pomohlo vinařství přežít a dodnes nám zachovat jejich víno i tento mineralogický unikát.

 crystal-cave-ohio

Na foto: Největší celestinová geoda na světě. Autor fotografie: Analogue Kid

Vznik celestinu

Celestin vzniká především v mořských lagunárních jílovitých a slínitých usazeninách, z nichž je těžen jako zdroj stroncia. Může vysrážet přímo z mořské vody a často se jako vedlejší složka objevuje v evaporitických ložiscích. Méně běžný je vznik hydrotermálni. Doprovodnými minerály jsou anhydrit, halit, kalcit, aragonit, sádrovec, síra, galenit, sfalerit.

Vlastnosti

Celestin má bílý vrypTvrdost (podle Mohse) je 3 - 3,5. Je křehký. Hustota 3,9 - 4,0.
Lesk skelný až perleťový. Štěpnost dokonalá. Lom lasturnatý, nerovný.
Barva plamene je karmínově červená (využití v pyrotechnice).

Naleziště

Sběratelské vzorky celestinu pocházejí nejčastěji z Madagaskaru, Mexika, Itálie, Kanady a USA.

celestin-2

Pěkné drúzy bílých a nažloutlých, krátce sloupcovitých krystalů se vyskytovaly na ložiscích síry na Sicílii a u Tarnobrzegu v Polsku (až 10 cm velké krystaly). Bílé matné sloupcovité a tabulkovité krystaly se nacházejí ve slínech křídového stáří v Tunisku a v Libyi. Dnes se na trhu s minerály objevují především velké konkrece s krystaly modrých lesklých až 5 cm velkých krystalů z Madagaskaru. [1]

V Kalifornii jsou známa ložiska masívního celestinu o mocnosti 3-6 m. Plně vyvinuté krystaly běžně dosahují délky 10 cm, známé jsou i exempláře, jejichž délka přesahuje 75 cm. [2] Další naleziště: Kaiserstuhl, Duryňsko; Sicílie; Španělsko; Anglie; Turkmenistán.

Podívejte se naši nabídku celestinu.

Zdroj:
[1] Velebil.net
[2] Kameny a drahokamy Ronald Louis Bonewitz (str. 211 Celestin)