Chryzokol, křemičitan mědi

Chryzokol (též chrysokol) je křemičitan mědi, často s příměsí hliníku anebo železa. Název vychází z řečtiny, kde "chrysos" znamená zlato a "kolla" tmel k pájení zlata. Chemický vzorec je (CuAl)2H2Si2O5(OH)4 · nH2O a z hlediska krystalové struktury se jedná o "minerál" velmi neuspořádaný.

Prodej chryzokolu.

Chryzokol se zeleným malachitem

Na foto: Azurově modrý chryzokol s malachitem, Katanga, Kongo, cca 40 cm.

Výsledky studie z roku 2006 naznačují, že chryzokol není samostatným minerálem, ale směsí spertiniitu (hydroxidu měďnatého), chalcedonu a vody. Vzniká chemickou přeměnou rud mědi, zejména v aridních (suchých) oblastech. Jedná se o málo významnou rudu mědi.

chryzokol-extra (2)

Na foto: Chryzokol z Peru, 7 cm; 42 g

Chryzokol tvoří modrozelené celistvé, zemité, ledvinité agregáty, povlaky a kůry. Je matný až voskově lesklý. Těžen je na několika ložiscích v provincii Katanga v Konžské demokratické republice dále v USA (zejména Arizona, Nové Mexiko, Nevada, Utah, Idaho), v Chile, Peru, Izraeli, Mexiku a Rusku.

chryzokol z Peru

Na foto: Chryzokol z Peru o velikosti 7 cm a hmotnosti 92 g

U nás se vyskytl na drobném ložisku měděných, olověných a zinkových rud v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších anebo v dutinách čedičů u Lomnice nad Popelkou, Nové Paky, v Rožmitále u Broumova a ve Studenci jjv. od Jilemnice v Podkrkonoší.

Chryzokol kámen tyrkysové barvy

Na foto: Chryzokol - Demokratická republika Kongo (výřez foto cca 16 cm)

Tvrdost chryzokolu

Tvrdost chryzokolu se pohybuje v rozmezí od 2 do 7 dle Mohse. Její hodnota je závislá na obsahu chalcedonu ve směsi. Kameny s vyšším obsahem křemičitého gelu jsou tvrdší, zpravidla mají světlejší azurovou, modrozelenou až zelenou barvu a jsou vhodné k šperkařským účelům. Naproti tomu kameny tmavě modré bývají velmi křehké a jsou zajímavé zejména pro sběratele mineralogických vzorků.

Velmi čístý chryzokol, sbírkové kusy.

Na foto: Sbírkové kusy čistého chryzokolu z Peru o velikostech 5 - 7 cm

Chryzokol ve své nejčistší formě je velmi křehký a má tendenci se snadno lámat.

Chryzokol minerál

Na foto: chryzokol z Peru o velikosti 4,2 cm a hmotnosti 32 g

Nejste-li si jisti složením svého chryzokolu, vyvarujte se mechanickému čištění (pára nebo ultrazvuk) a uchovávejte ho odděleně tak, abyste zabránili jeho poškrábání.

Chryzokol mineralogický vzorek pro sběratele

Chryzokol - Lubumbashi, Demokratická republika Kongo (vzorek cca 10 cm)

Význam, účinky a vlastnosti chryzokolu ve světě esoteriky

Chryzokol je známý svou schopností posilovat vnitřní klid a vyrovnanost. Jsou mu přisuzované i další různé účinky. Mimo jiné se uvádí, že přináší pocity klidu a míru do života, nabíjí pozitivní energií a čistí duši. Více o jeho účincích v článku: Chryzokol, kámen harmonie

Krystaly chryzokolu

Na foto: Chryzokol - Bagdad mine, Arizona, USA (cca 8 cm)

Naše nabídka chryzokolu