Chryzopras

Chryzopras je nejcennější odrůda chalcedonuSvoji oblíbenost získal již ve starověku a to zajisté díky své nádherné zelené barvě. Intezivní zelená barva minerálu je způsobena obsahem niklu a žlutavá obsahem arzenu.

chrysopras

Na foto: tromlovaný chrysopras z Brazílie o velikosti 3,5 cm.

Kameny mohou být světle žluto-zelené, ale i sytě trávově zelené. Zejména světlé kameny mohou na světle blednout. Mezi chalcedony je chryzopras nejcennější odrůdou, která byla oblíbena již Řeky a Římany. Výrazné obliby dosáhl také ve 14. století, kdy jím nechal Karel IV. vyzdobit i Svatováclavskou kapli na Hradčanech a také kaple na Karlštejně.

Detail polodrahokamu chryzopras ve zlaceném obložení.

Na fotografii: Detail polodrahokamu chryzopras ve zlaceném obložení. V kameni jsou patrné částečky jiných hmot. Použito v Kapli sv. Kříže na Karlštejně a ve Svatováclavské kapli. Zelená barva kamene naznačuje stálost, svěžest a odpočinutí pro vyvolené, „zelené pastviny“ pro toho, kdo i přes utrpení vytrvá. [1]

kaple-sv-vaclava-chryzopras

Na fotografii: Mozaika z červených jaspisů a fialových ametystů z Krušných hor a zelených chryzoprasů z území dnešního Polska. Kameny jsou zapuštěny do sádrové vrstvy, jejíž povrch je vzorkován tlačítky a pozlacen. Jde o část původní výzdoby s tematikou nebeského Jeruzaléma ze 14. století. Kaple sv. Václava ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě. Foto J. Jirásek, 2007.

Chryzopras je v současnosti nejčastěji používán ve šperkařství. Vyrábí se z něj přívěsky, kameje, prsteny, korálky a drobné dekorativní předměty vysoké hodnoty. Mezi cenově dostupné kameny se řadí kousky upravené tromlováním (tamblováním).

Jablíčkově zelené tromlované kameny chrysoprasu.

Na foto: Chryzoprasy (též chrysoprasy) upravené tromlováním. Země původu kamenů Brazílie.

Výskyt chryzoprasu v přírodě je poměrně vzácný a často se váže na ložiska niklu. Za nejkvalitnější jsou považovány kameny z Austrálie, Brazílie a Rakouska. Velmi pěkný šperkařský materiál také dříve pocházel z dolů polského Slezska a Československa.

Jako kámen zvěrokruhu bývá doporučován pro osoby narozené ve znamení Raka, Štíra, Střelce a Kozoroha.

Význam chryzoprasu v esoterice

Chryzopas je uctíván pro své mimořádné vlastnosti spojené s vnitřním mírem a emocionální vyrovnaností. Jeho zelená barva symbolizuje energii srdce a podporuje lásku k sobě i k ostatním. Pomáhá pochopit a transformovat emoce, zejména v obtížných obdobích zármutku nebo ztráty. Kromě toho je spojován s ochranou a harmonizací prostředí, přičemž odstraňuje negativitu a přitahuje pozitivní energii. Více informací v článku: Chryzopras - kámen emocionální rovnováhy

Zdroj obrázků: [1] Detail polodrahokamu chryzopras