Chryzopras

Chryzopras je nejcennější a nejoblíbenější odrůda chalcedonu. Svoji oblíbenost získal již ve starověku a to zajisté díky své nádherné zelené barvě. Zelená barva minerálu je způsobena obsahem niklu a žlutavá obsahem arzenu.

Jablíčkově zelené tromlované kameny chrysoprasu.

Na foto: Chryzoprasy (též chrysoprasy) upravené tromlováním. Země původu kamenů Brazílie.

Kameny můžou být světle žluto-zelené, ale i sytě trávově zelené. Zejména světlé kameny můžou na světle blednout. Mezi chalcedony je chryzopras nejcennější odrůdou, která byla oblíbena již Řeky a Římany. Výrazné obliby dosáhl také ve 14. století, kdy jím nechal Karel IV. vyzdobit i Svatováclavskou kapli na Hradčanech a také kaple na Karlštejně.

Detail polodrahokamu chryzopras ve zlaceném obložení.

Na fotografii: Detail polodrahokamu chryzopras ve zlaceném obložení. V kameni jsou patrné částečky jiných hmot. Použito v Kapli sv. Kříže na Karlštejně a ve Svatováclavské kapli. Zelená barva kamene naznačuje stálost, svěžest a odpočinutí pro vyvolené, „zelené pastviny“ pro toho, kdo i přes utrpení vytrvá. [1]

kaple-sv-vaclava-chryzopras

Na fotografii: Mozaika z červených jaspisů a fialových ametystů z Krušných hor a zelených chryzoprasů z území dnešního Polska. Kameny jsou zapuštěny do sádrové vrstvy, jejíž povrch je vzorkován tlačítky a pozlacen. Jde o část původní výzdoby s tématikou nebeského Jeruzaléma ze 14. století. Kaple sv. Václava ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Foto J. Jirásek, 2007.

Chryzopras je v současnosti nejčastěji používán ve šperkařství. Vyrábí se z něj přívěšky, kameje, prsteny, korálky a drobné dekorativní předměty vysoké hodnoty. Mezi cenově dostupné kameny se řadí kousky upravené tromlováním (tamblováním).

Výskyt chryzoprasu v přírodě je poměrně vzácný a často se váže na ložiska niklu. Za nejkvalitnější jsou považovány kameny z Austrálie, Brazílie a Rakouska. Velmi pěkný šperkařský materiál také dříve pocházel z dolů polského Slezska a Československa.

Jako kámen zvěrokruhu bývá doporučován pro osoby narozené ve znamení raka, štíra, střelce a kozoroha.

Zdroj obrázků: [1] Detail polodrahokamu chryzopras

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.