Jaspis a jeho druhy

Jaspis je směsí chalcedonu, křemene a opálu. Jaspisy obsahují až 20% příměsí, které určují výsledný vzhled a barvu. Např. u červeného jaspisu, barvu způsobují oxidy železa. Barevná škála těchto drahých kamenů je opravdu bohatá a připočítáme-li různé vzory, zjistíme, že na světě je jich nespočet druhů jaspisů. Pojmenování jednotlivých odrůd je pouze informativní, jak kámen vypadá, nebo odkud pochází. Z mineralogického hlediska se ale jedná "pouze" o křemen (chalcedon) s příměsemi.

Jaspis - červený drahý kámen ve tvaru hmatky

Na foto: masážní hmatka z jaspisu brekcie

druhy jaspisu

brekcie, červený, dalmatin, kalahari, kytičkový, leopardí, mokka, mušlový, obrázkový, oceán, okatý, páskovaný, polychrom, zebra, žlutý

jaspis-ruzne-druhy-koralky

Další zajímavé odrůdy:

 • Heliotrop - zelená odrůda jaspisu s pravidelnými červenými skvrnami, které jsou způsobeny příměsí hematitu a dalšími železitými sloučeninami.
 • Bloodstone - heliotrop z Jižní Afriky, další názvy: sephtonit a genesis. Bloodstone je pestrou křemičitou brekcií, obsahující kousky červeného, zeleného jaspisu a pyritu.
 • Jaspis kambaba - jedná se o prokřemenělé fosilní stromatolity. Stromatolity vznikly vysrážením vápenného kalu na povrchu sinic či bakterií v bezkyslíkatém prostředí mělkých pravěkých moří.

 

jaspis-kambaba

Na foto: tromlované kameny jaspisu kambaba

České acháty a jaspisy mají starou tradici. Střediskem této tradice je město Turnov s odbornou školou kamenářskou a klenotnickou. České jaspisy, acháty a chalcedony jsou "husté" a tvrdé a nedají se uměle přibarvovat. Jejich barvy jsou tudíž vždy přírodní a naprosto stálé. Nejhezčí ukázky jaspisů u nás pocházejí z Podkrkonoší. Tyto jaspisy vynikají neobyčejnou pestrostí barev a krásné zbarvení.

Výzdoba stěny kaple sv. Václava s jaspisy

Výzdoba stěny kaple sv. Václava s jaspisy

Stěny kaple sv. Václava

Většina jaspisů užitých k výzdobě stěn kaplí je barvy krvavě červené, mnohé z kamenů nejsou již jaspisy, nýbrž krevelem rudě zbarvené jemnozrnné železité křemeny. Hlazené jaspisové desky byly vsazovány do sádrové malty a mezery mezi nimi vyplněny zlacenými ozdobami. Celek působil na středověké návštěvníky kaplí jistě mohutným dojmem; i dnes odcházíme odtud obohaceni nezapomenutelnými vzpomínkami. Výzdoba kaplí z doby Karlovy se celkem shoduje v tom, že polodrahokamy je vyložen široký pás probíhající nad zemí podél stěn kaplí. V kapli svatováclavské bylo použito vedle červenohnědých a rudých jaspisů také žilného ametystu a chrysoprasu. Z nich byly sestaveny ve stěnách velké kříže, uložené v poli z jaspisových desek. Při opravě této kaple na sklonku minulého století bylo jako doplňku použito k její výzdobě některých zelených a hnědých jaspisů kozákovských růženínů. [2]

Leštěný řez velkého jaspisu z Kozákova.

Na foto: jaspis z Kozákova

Na některých nalezištích, například na Kozákově, jsou jaspisy dokonce mnohem hojnější než chalcedony a acháty. Vznikly podobně jako chalcedony v trhlinách melafýrů, jejichž nerostné součástky se po utuhnutí horniny horkými roztoky znovu rozkládaly a křemitý gel, který se tím uvolňoval, byl zanesen do trhlin. Tam z něho vykrystaloval velmi jemnozrnný až celistvý křemen ve směsi s chalcedonem, které jsou spolu s různými barvivy (hnědel, krevel, chlority) podstatnými součástmi jaspisů. [1]

Tromlovaný jaspis obrázkový, více kamenů pohromadě.

Na foto: tromlovaný jaspis obrázkový, kameny velikosti 2 - 4 cm

Jaspis tvoří mandle, geody, hnízda a kůry v dutinách hornin. Hmota se zdá být celistvá, ale ve skutečnosti je kryptokrystalická (viz. chalcedon).

Fyzikální a optické vlastnosti jaspisu:

 • Tvrdost: 6–7
 • Hustota: 2,6 g/cm3
 • Štěpnost: jaspis není štěpný
 • Lom: nerovný, tříštivý, lasturnatý
 • Bod tání: cca 1700 °C.
 • Barva: červená, zelená, žlutá, hnědá
 • Vryp: bílý s nepatrným odstínem podle barvy
 • Průhlednost: většinou neprůhledný, zřídka prosvítá
 • Lesk: skelný, matný, mastný i hedvábný
 • Chemické vlastnosti: čistý oxid křemičitý s příměsí železa a dalších prvků způsobující zabarvení

 

Jaspis kytičkový z Afriky, několik tromlovaných kamenů u sebe.

Na foto: jaspis červený - kytičkový


Zdroj:
[1] Drahé kameny kolem nás - Vladimír Bouška, Jiří Kouřimský
[2] Krása nerostů - Karel Tuček