Růženín

Růženín je oblíbenou odrůdou křemene s příjemnou růžovou barvou často s odstínem dofialova. Růžové zbarvení je způsobeno malou příměsí oxidu manganu a mizí při zahřátí na 575 °C. Také na vzduchu po delší době jeho barva zšedne. Kusové růženíny lze sbírat v Dolních Borech a dříve se vyskytovaly i v pegmatitech u Písku.

růženín surový kámen

Naše nabídka surového růženínu.

Krystaly růženínu jsou velmi vzácné; obvykle se nachází v podobě celistvých kusů, které mohou být řezány nebo broušeny ve tvaru čočkovce nebo jako korále. Průhledný materiál je vzácný; růženín je obvykle zakalený nebo popraskaný, zčásti proto, že je křehký.

Broušené šperkové kameny růženínu

Chemický vzorec: SiO2; Barva: růžová, světle růžová až červenorůžová (způsobeno příměsí Mn); Soustava: trigonální; Tvrdost: 7 (křehký); Lesk: skelný, mastný; Štěpnost: nedokonalá; Vryp: bílý; Rozpustnost: kyselina fluorovodíková; Ostatní: lasturnatý / tříštivý lom

tromlovaný růženín

Asterický růženín

Na některých růženínech vybroušených do tvaru mugle nebo koule se objevuje světelný efekt ve tvaru šesticípé hvězdy. Tento efekt zvaný asterismus je zřetelný na přímém slunci nebo po osvětlení bodovým světlem.

ruzenin-astericky-koule

Na foto: Asterické růženínové koule z Madagaskaru o průměru 45 - 50 mm.

Naše nabídka surového růženínu.

Zdroj: