Růženín, růžový křemen

Růženín je oblíbenou odrůdou křemene s příjemnou růžovou barvou často s odstínem dofialova. Růžové zbarvení je způsobeno malou příměsí oxidu manganu a mizí při zahřátí na 575 °C. Také na vzduchu po delší době jeho barva zšedne. Mléčný vzhled způsobují jehličkovité inkluze rutilu.

Naše nabídka surového růženínu.

růženín surový drahý kámen

Krystaly růženínu jsou velmi vzácné. Obvykle se růženín nachází v podobě celistvých kusů, které mohou být řezány nebo broušeny.

Krystaly růženínu

Na foto.: drúza krystalů růženínu z Minas Gerais (Brazílie), velikost vzorku cca 20 cm 

Průhledný materiál je vzácný; růženín je obvykle zakalený nebo popraskaný, zčásti proto, že je křehký.

Broušené šperkové kameny růženínu

Chemický vzorec: SiO2; Barva: růžová, světle růžová až červenorůžová (způsobeno příměsí Mn); Soustava: trigonální; Tvrdost: 7 (křehký); Lesk: skelný, mastný; Štěpnost: nedokonalá; Vryp: bílý; Rozpustnost: kyselina fluorovodíková; Ostatní: lasturnatý / tříštivý lom

tromlovaný růženín

Asterický růženín

Na některých růženínech vybroušených do tvaru mugle nebo koule se objevuje světelný efekt ve tvaru šesticípé hvězdy. Tento efekt zvaný asterismus je zřetelný na přímém slunci nebo po osvětlení bodovým světlem.

ruzenin-astericky-koule

Na foto: Asterické růženínové koule z Madagaskaru o průměru 45 - 50 mm.

Účinky a vlastnosti růženínu a jeho význam v esoterice

esoterice a léčitelství má růženín nezastupitelný význam. Je vhodným kamenem pro narozené ve znamení Býka, Blíženců, Raka a Vah, kterým pomáhá nalézt vnitřní klid a vyrovnanost. Další účinky a vlastnosti se dozvíte v článku: Růženín, kámen lásky

Naše nabídka asterického růženínu.