Rubín

Rubín je drahokamovou odrůdou korundu. Rubín kámen barvy "holubí krve" je jeden z nejoblíbenějších drahých kamenů. Vyniká zářivě červenou barvou. Cena přirozených, dokonale vybarvených a zcela čirých rubínů přesahuje často cenu stejně velkých diamantů.

rubin-cervene-kameny

Kameny rubínu větší než 1 karát (0,2 g) se cení velmi vysoko, kameny těžší než 1 g jsou zcela ojedinělé. Přírodní rubíny se dopalují (heated), aby měly lepší barvu, doplňují berylliem (treatment), skelnou pastou a dalšími úpravami.

rubin-indie

Na foto: Krystaly rubínu, Lokalita: Mysore - Karnataka, Indie (můžete zakoupit zde)

Devadesát procent všech rubínů a safírů (modrá drahokamová odrůda korundu) v nabídce obchodů jsou v současnosti kameny uměle vyrobené. Více o výrobě syntetických korundů naleznete zde.

Mezi největší naleziště rubínů patří zejména Afrika, Asie, Austrálie, Grónsko, Madagaskar a Severní Karolína. Rubíny nejlepší barvy, tj. sytě červené s lehkým modravým odstínem, pochází z Barmy, rubíny dobré barvy jsou ale i rubíny tanzanské, afghánské, vietnamské a rubíny z Nepálu, Srí Lanky a Indie. Rubíny barvy holubí krve jsou díky své barvě nejcennější, v Barmě navíc častokrát ve viditelném světle červeně fluoreskují, proto jsou barmské rubíny obvykle nejkvalitnější na světě. [[1] rubín na wiki ]

rubin-prsten

rubin-tanzanie

Na foto: Rubín, Lokalita: Winza - Tanzánie, Autor: Rob Lavinsky

Pozn.: „Největší rubín“ na svatováclavské koruně a i „některé další, menší“ nejsou ve skutečnosti rubíny, ale rubelity, tzn. červené turmalíny. (RNDr. Jaroslav Hyršl)