Rubín, drahokam barvy holubí krve

Rubín je drahokamovou odrůdou korundu. Rubín, kámen barvy "holubí krve" je jeden z nejoblíbenějších drahých kamenů. Vyniká zářivě červenou barvou. Cena přirozených, dokonale vybarvených a zcela čirých rubínů přesahuje často cenu stejně velkých diamantů.

Naše nabídka krystalů rubínu.

rubín kámen, minerál

Na foto: neprůhledný, olejovaný krystal korundu (rubínu) z Tanzánie. Podobné kusy můžete zakoupit zde.

Nejžádanější barva u rubínu je čistě zářivá červená. Barevná škála rubínu však zahrnuje barvy od oranžovo-červené přes purpurově červenou až po hnědočervenou. U rubínu je důležitá dominance červené barvy v kameni. Je-li u korundu dominantní červená, jedná se o rubín, jakákoliv jiná barva je safír.

Šperkové kameny rubínu větší než 1 karát (0,2 g) se cení velmi vysoko a šperkové kameny těžší než 1 g jsou zcela ojedinělé. Přírodní rubíny se dopalují (heated), aby měly lepší barvu, doplňují berylliem (treatment), skelnou pastou a dalšími úpravami.

rubin-vietnam

Na foto: rubín z Vietnamu vystavený v Národním Muzeu v Praze.

Mezi největší naleziště rubínů patří zejména Afrika, Asie, Austrálie, Grónsko, Madagaskar a Severní Karolína. Rubíny nejlepší barvy, tj. sytě červené s lehkým modravým odstínem, pochází z Barmy, rubíny dobré barvy jsou ale i rubíny tanzanské, afghánské, vietnamské a rubíny z Nepálu, Srí Lanky i Indie. Rubíny barvy holubí krve jsou díky své barvě nejcennější, v Barmě navíc častokrát ve viditelném světle červeně fluoreskují, proto jsou barmské rubíny obvykle nejkvalitnější na světě. [[1] rubín na wiki ]

Krystaly rubínu z Tanzánie

Na foto: Krystaly rubínu z Tanzánie

Esoterické účinky a vlastnosti rubínu

V rámci krystaloterapie a esoteriky jsou rubínu přisuzovány různé energetické účinky a vlastnosti. Uvádí se, že rubín symbolizuje obrovskou životní energii, lásku a vášeň. Výrazná červená barva rubínu podněcuje sexuální touhu. Podporuje touhu žít a pomáhá při dosahování cílů a snů. Další účinky a vlastnosti rubínu naleznete v článku: Rubín - kámen lásky a života

Rubín ve fuchsitu nebo zoisitu?

V nabídce obchodníků se ve formě tromlovaných kamenů nejčastěji vyskytují dva druhy obsahující rubín. Jedná se o rubín ve fuchsitu a rubín v zoisitu. Oba kameny jsou zelené a obsahují rubín, často tak dochází k jejich záměně.

Podívejte se jaký je mezi nimi rozdíl.

Rubín ve fuchsitu

Na foto: Rubín ve fuchsitu

Je-li kolem rubínů modrý okraj (kyanit) jako na fotografii výše, můžete si být jistí, že se jedná o rubín ve fuchsitu. Níže je zobrazen rubín v zoisitu - anyolit.

Rubín v zoisitu

Na foto: Rubín v zoisitu (anyolit).

Naše nabídka krystalů rubínu.