Rubín

Rubín je drahokamovou odrůdou korundu. Rubín kámen barvy "holubí krve" je jeden z nejoblíbenějších drahých kamenů. Vyniká zářivě červenou barvou. Cena přirozených, dokonale vybarvených a zcela čirých rubínů přesahuje často cenu stejně velkých diamantů.

rubin-tanzanie-4cm

Kameny rubínu větší než 1 karát (0,2 g) se cení velmi vysoko, kameny těžší než 1 g jsou zcela ojedinělé. Přírodní rubíny se dopalují (heated), aby měly lepší barvu, doplňují berylliem (treatment), skelnou pastou a dalšími úpravami.

rubin-tanzanie-3-4cm

Na foto: Krystaly rubínu z Tanzánie (můžete zakoupit zde)

Mezi největší naleziště rubínů patří zejména Afrika, Asie, Austrálie, Grónsko, Madagaskar a Severní Karolína. Rubíny nejlepší barvy, tj. sytě červené s lehkým modravým odstínem, pochází z Barmy, rubíny dobré barvy jsou ale i rubíny tanzanské, afghánské, vietnamské a rubíny z Nepálu, Srí Lanky a Indie. Rubíny barvy holubí krve jsou díky své barvě nejcennější, v Barmě navíc častokrát ve viditelném světle červeně fluoreskují, proto jsou barmské rubíny obvykle nejkvalitnější na světě. [[1] rubín na wiki ]

Rubín ve fuchsitu nebo zoisitu?

Tyto varianty se často zaměňují. Podívejte se na fotografiích níže jaký je mezi nimi rozdíl.

rubin-fuchsit

Na foto: Rubín ve fuchsitu

Je-li kolem rubínů modrý okraj (kyanit) jako na fotografii výše, můžete si být jistí, že se jedná o rubín ve fuchsitu. Níže rubín v zoisitu (rubín - červený, zoisit - zelený, biotit - černý).

rubin-zoisit-tanzanie-3-4cm

Na foto: Rubín v zoisitu

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.