Minerály - Národní muzeum Praha

V Historické budově Národního muzea mohou návštěvníci opět vidět vystavené minerály a to v původních historických vitrínách, které prošly náročným restaurováním. Všechny minerály byly před vystavením odborně vyčištěny a nové popisky jsou v původním zlaceném fontu. Sál s minerály si tak zachoval i po více jak jednom a čtvrt století svoji původní podobu.

sal-mineralu-narodni-muzeum-praha

Na foto: Sál minerálů. Naleznete zde výběr více než 4 000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.

Sál minerálů

Sál minerálů byl na konci 19. století historicky první zpřístupněnou expozicí v této budově. Z původní expozice byla více než třetina vystavených exponátů obměněna, takže nabídne i pohled na minerály, jež návštěvníci doposud nemohli v Národním muzeu spatřit. K vidění je mimo jiné také asi stovka minerálů pocházejících od jednoho ze zakladatelů Národního muzea hraběte Kašpara Šternberka.

sbirka-mineralu-praha-narodni-muzeum

Na foto: halogenidy v expozici

Sbírka minerálů Národního muzea

Sbírka minerálů byla jednou z prvních sbírek darovaných do nově založeného muzea již v roce 1818. Onen dárce nebyl nikdo jiný než jeden z jeho hlavních zakladatelů Kašpar hrabě Šternberk. A vzhledem k tomu, že tehdy bylo mezi šlechtou oblíbenou módou sběrateství minerálů, začaly po Šternberkově příkladu následovat i další dary. Tím vznikal základ dnešní sbírky.

vitriny-mineraly-muzeum

Na foto: vyšší vitríny s většími vzorky minerálů v Sále minerálů.

Sbírka minerálů v Národním muzeu je tou největší v České republice. Obsahuje řadu mineralogických ukázek, které patří mezi nejlepší svého druhu na světě. Její neustálé rozšiřování probíhá už více než 200 let. Ty nejzajímavější a nejkrásnější minerály jsou vystaveny v původních tzv. Schulzových vitrínách, které získaly svůj název po architektovi Historické budovy Národního muzea Josefu Schulzovi. Historické vitríny pojmou více než 4000 minerálů. Expozice je uspořádána podle chemického složení jednotlivých minerálů stejně jako před více net 100 lety.

mineraly-kameny-praha-narodni-muzeum

Pohled do jedné z vitrín v Národním muzeu.

Sál luminiscence

V komorní expozici Sál luminiscence je představena pozoruhodná vlastnost některých minerálů, a to jejich interakce s ultrafialovým světlem. Seznamte se s fenoménem fluorescence minerálů v ultrafialovém záření, kdy se na první pohled zcela obyčejné kameny proměňují v zářící různobarevné unikáty. 

sal-luminiscence

Sál luminiscence (zdroj fotografie: Národní muzeum)

UV je lidským zrakem neviditelné, ale při jeho dopadu začnou některé druhy nerostů vyzařovat světlo různých vlnových délek, které spatřit můžeme. Tento jev je představen v temné expozici, kde se cyklicky střídá běžné osvětlení s krátkovlnným a dlouhovlnným UV zářením. Díky tomu můžete zažít překvapivou podívanou hýřící barvami.

Nerostné bohatství Čech

Poznejte čtyři nejvýznamnější suroviny těžené v minulosti na našem území. Každý ze čtyř rohů sálu Nerostné bohatství Čech je věnován jedné surovině, v minulosti ve významné míře těžené na území našeho státu, tedy zlatu, stříbru, cínu a uranu.

Nerostne-bohatstvi-Cech

Vystaveny jsou zde především minerály (asi 800 ukázek) z ložisek těchto kovů, a to ty nejkrásnější, které se ve sbírce Národního muzea nacházejí. Zdroj: NM.

Sál meteoritů

Zjistěte, jak rozmanité mohou být vesmírné meteority i pozemské tektity a impaktity. Expozice Sál meteoritů se nachází v menším výstavním sále v prvním patře Historické budovy Národního muzea.

sal-meteoritu

Sál meteoritů 

Kromě meteoritů, které v místnosti převládají, zahrnuje expozice také tektity, a to jak zahraniční, tak české vltavíny, dále pozemské horniny a impaktity (horniny pozměněné dopadem velkého meteoritu). Všechny exponáty jsou instalovány v původních restaurovaných vitrínách z roku 1893 s repasovaným vnitřním prostorem. V expozici je vystaveno 440 ukázek meteoritů z celkových 530 položek, které celá muzejní sbírka zahrnuje.

Zdroj textu a další informace:

Naše nabídka meteoritů