Minerály a drahé kameny - muzeum Přerov

V expozici muzea Jana Ámose Komenského se nalézají vzácné mineralogické, entomologické a archeologické exponáty, dále dokumenty vážící se k životu J. A. Komenského s dobovou rekonstrukcí školních tříd. Ve sklepních prostorách zámku se nalézají expozice doby pravěké.

Adresa: Zámek Přerov
Horní náměstí 1
751052 Přerov
GPS: 49.455278, 17.450972

Oficiální stránky muzea: http://www.prerovmuzeum.cz/ 

muzeum-drahe-kameny-prerov

Tvůrcem mineralogické sbírky Muzea Komenského v Přerově je Ing. Alois Němec (*16.10.1886 v Babicích nad Svitavou, +20.1.1959 v Bratislavě), bývalý ředitel Středomoravských elektráren v Přerově. Nacházel ve světě minerálů a hornin mnoho přitažlivého a jejich sběr, zpracování či expoziční využití bylo pro něho vzrušujícím dobrodružstvím. Jeho sbírka minerálů z celého světa má mimořádnou hodnotu a některé exponáty, např. kolekce nerostů z Islandu, jsou unikátní i v rámci celé České republiky.

muzeum-drahe-kameny-prerov-2-

Ing.Němec věnoval svou sbírku přerovskému muzeu v roce 1935. Celá obsahuje 2 358 exponátů. Minerály a horniny jsou uloženy v původních vitrínách, které darovala správní rada Středomoravských elektráren v roce 1938. Expozice představuje ucelený průřez mineralogickým systémem. Kolekce je zpracována vědecky podle nalezišť, původu, vzniku a v návaznosti na geologický vývoj Země a mineralogický a petrografický systém. Podle Ing. Němce byl pojmenován nerost nalezený v Maďarsku jako nemecit.

muzeum-drahe-kameny-prerov-3-

Jak je na fotografiích vidět, sbírka je opravdu rozsáhlá.

Stálá expozice mineralogie je umístěna v nejvyšším podlaží. Vchází se do ní přes entomologickou sbírku (dle mého názoru poměrně rozsáhlou). Minerály a drahé kameny v expozici jsou umístěny v původních vitrínách.

Podívejte se naši nabídku minerálů.

 

Na fotografiích níže je zobrazeno několik vzorků minerálů a drahých kamenů z vitrín v muzeu.

Začneme drahým opálem z Austrálie. Velikost (šířka) vzorku v záběru cca 4 cm.

drahy-opal-australie-4cm

hrachovec-aragonit-karlovy-vary-7cm-2-

2x minerál hrachovec = aragonit z horkého vřídla (Karlovy Vary). 

hrachovec-aragonit-karlovy-vary-8cm

Na obrázcích níže achát (chalcedon), dále scheelit z Obřího dolu v Krkonoších a pod ním azbest z Polska.

chalcedon-achat

scheelit-obri-dul

azbest-zlaty-stok-polsko-10cm

Ukázku minerálů z muzea zakončíme zlatem. Na první fotografii zlato z Kremnice SR, velikost vzorku cca 6cm a na další fotografii zlato z Rumunska (cca 7cm).

zlato-kremnica-sr-6cm

zlato-rodna-veche-rumunsko-7cm

Dále je možné v zámku zhlédnout expozice národopisu Hané a ukázky zvonů ze světoznámé zvonařské dílny Dytrychových v Brodku u Přerova. V bývalé zámecké konírně vznikla kavárna s výstavními prostory a v zámeckém příkopu venkovní amfiteátr. Jedná se o nejvýznamnější kulturní centrum na území města Přerova. Zámek prošel v roce 2006 celkovou rekonstrukcí a je dominantou městské památkové zóny v Přerově.