Nejběžnější barvou kyanitu je světle modrá. Nejcennější je safírově modrá a nejvzácnější je bezbarvá varieta. Kyanit bývá i šedý, černý, zelený a oranžový, zřídka je žlutý, růžový nebo fialový. Sběratelé nerostů ocení estetické modré lištovité agregáty a šperkaři průsvitné kameny s hlubokou modrou barvou.
Kyanit je křehký minerál se skleným až perleťovým leskem. Chemicky se jedná o křemičitan hlinitý s chemickým vzorcem Al2SiO5. Stejný chemický vzorec mají další dva minerály (polymorfie) a to andaluzit a sillimanit. Každý z těchto minerálů vykrystalizoval za jiných podmínek. Kyanit vzniká při nižší teplotě a v prostředí s vyšším tlakem, andaluzit při nižší teplotě a nižším tlaku a sillimanit se tvoří při vyšší teplotě a vysokého tlaku. Kyanit tvoří krystaly v soustavě trojklonné, zatímco andaluzit a sillimanit v soustavě kosočtverečné.
Na foto: vybrané barvy kyanitu.
Kyanit je disten
Kyanit a disten jsou synonyma.
Kyanitem byl minerál pojmenován v roce 1789 Abrahamem Gottliebem Wernerem. Název odkazuje na běžnou modrou barvu minerálu a pochází z řeckého slova "kýanos", což znamená "hluboce modrá".
Jako disten byl nerost pojmenován v roce 1801 francouzským mineralogem Haüyem. Vychází z řeckých slov pro "dvě" a "síla", což odkazuje na jeho nestejnou tvrdost v různých směrech.
Kyanit není kyanid
Kyanit (disten) je nerost o kterém pojednává tato stránka. Kyanid draselný je silný jed známý pod názvem cyankáli. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 0,2 g.
Kyanit je nerost. Kyanid je jed.
Proměnlivá tvrdost kyanitu
Krystaly kyanitu mají proměnlivou tvrdost na horizontální a vertikální straně (jsou anizotropní). Měříme-li tvrdost paralelně s délkou krystalu, dosahuje kyanit tvrdosti 4,5 až 5. Napříč krátkým rozměrem krystalu je tvrdost 6,5 až 7 dle Mohse. Kyanit je ze všech drahých kamenů nejvíce anizotropní. Tato vlastnost nám usnadňuje jeho určení, ale komplikuje jeho opracování.
Na foto: modrý kyanitový krystal z Brazílie, cca 2 cm.
Šperkové kameny kyanitu
Kyanit zasazený do šperku není u nás v klenotnictvích příliš rozšířený, což je způsobeno nezájmem a neznalostí zákazníků kupující "mainstream". A je to škoda, protože šperkový kyanit je vskutku nádherným kamenem. Patří dokonce mezi pár kamenů, které dokáží svou barvou konkurovat tmavě modrému safíru. To platí zejména pro kyanity z Nepálu, které jsou výjimečné modré barvy i průhlednosti. Kameny z Brazílie, Kambodže a Barmy mají obvykle šedavý tón a nejsou zcela průhledné. Šperkové kameny kyanitu nejsou obecně stejnoměrně zbarveny, a barevné zónování je u nich často mylně považováno za vnitřní inkluze.
Na foto: Narazit můžeme na celou škálu mezi čirou a tmavě modrou barvou, některé kameny jsou pleochroické nebo u kabošonů s efektem kočičího oka. Nejžádanější jsou však průhledné, hluboce modré kameny.
Jistou roli v rozšířenosti kyanitu jako šperkového kamene hraje obtížnost opracování daná jeho proměnlivou tvrdostí. Šperky s kyanity tak nalezneme spíše u šperkařů specializující se na exotické kameny a rarity, nebo u prodejců s drahými kameny. Broušené kyanity se nejčastěji používají v náušnicích a přívěscích.
Čištění šperkového kyanitu
Při čištění kyanitových kamenů se vyhněte použití ultrazvukových čističek nebo různých napařovačů. Nepoužívejte bělidla nebo jiné agresivní čisticí prostředky. Vhodný je měkký hadřík, voda a jemné mýdlo. Kameny nakonec dobře opláchněte.
Černý kyanit
Černé zbarvení u kyanitu způsobují inkluze grafitu. Černé vějířovité vzorky pocházejí Nejčastěji z Minas Gerais, Brazílie (na foto níže). Setkal jsem se nesprávným pojmenováním minerálu: kyanit - tremolit. Tremolit je jiný minerál i když podobného habitu a od kyanitu ho lze snadno odlišit zkouškou rýpáním nožem. Kyanit má rozdíl tvrdosti podélně a napříč (podél hranolu lze poškrábat nožem a napříč ne). Tremolit lze v obou směrech rýpat nožem (tvrdost je 5 - 6 dle Mohse).
Na foto: Černé vějířovité srůsty krystalů kyanitu z Minas Gerais, Brazílie.
Průmyslové využití kyanitu
Díky svým ohnivzdorným vlastnostem nachází kyanit široké uplatnění v průmyslu. Významné je jeho použití při výrobě žáruvzdorných a kyselinovzdorných výrobků. Přidává se do cihel a malty pro vysokoteplotní pece, dále jako tepelně odolné pojivo v řezných nástrojích a brusných kotoučích a v některých formách porcelánu (zejména izolátory).
Vlastnosti kyanitu
Kyanit je křehký. Tvoří tabulkovité, prizmatické krystaly v trojklonné soustavě. Vryp má bílý. Bledě modrý kyanit ztrácí při zahřátí na 1200 °C svou barvu. V kyselinách je nerozpustný a v plameni dmuchavky se netaví. Fluorescence je slabá, červená.
Fyzikální vlastnosti:
- Tvrdost: 4,5 - 5,0 paralelně s [001], 6,5 - 7 paralelně s [100],
- Hustota: 3,53 – 3,67 g/cm³
- Štěpnost: dokonalá podle (100), nedokonalá podle (010)
Optické vlastnosti:
- Barva: modrá, světle šedá, bílá, žlutá, oranžová, růžová, fialová, zelená
- Lesk: skelný, perleťový, mastný
- Průhlednost: průsvitný až průhledný