Kyanit, neboli disten

Nejběžnější barvou kyanitu je světle modrá. Nejcennější je safírově modrá a nejvzácnější je jeho bezbarvá varieta. Kyanit bývá i šedý, černý, zelený a oranžový, zřídka je žlutý, růžový nebo fialový. Sběratelé nerostů oceňují estetické modré lištovité agregáty a šperkaři průsvitné kameny s hlubokou modrou barvou.

Prodej drúz a krystalů kyanitu.

kyanit-disten

Kyanit je křehký minerál se skleným až perleťovým leskem. Chemicky se jedná o křemičitan hlinitý s chemickým vzorcem Al2SiO5. Stejný chemický vzorec mají další dva minerály (polymorfie) a to andaluzit a sillimanit. Každý z těchto minerálů vykrystalizoval za jiných podmínek. Kyanit vzniká při nižší teplotě a v prostředí s vyšším tlakem, andaluzit při nižší teplotě a nižším tlaku a sillimanit se tvoří při vyšší teplotě a vysokého tlaku. Kyanit tvoří krystaly v soustavě trojklonné, zatímco andaluzit a sillimanit v soustavě kosočtverečné.

kyanit-modry-zeleny-oranzovy-cerny

Na foto: Vybrané barvy kyanitu

Kyanit je disten

Kyanit a disten jsou synonyma.

Kyanitem byl minerál pojmenován v roce 1789 Abrahamem Gottliebem Wernerem. Název odkazuje na běžnou modrou barvu minerálu a pochází z řeckého slova "kýanos", což znamená "hluboce modrá".

Jako disten byl nerost pojmenován v roce 1801 francouzským mineralogem Haüyem. Vychází z řeckých slov pro "dvě" a "síla", což odkazuje na jeho nestejnou tvrdost v různých směrech.

Kyanit není kyanid

Kyanit (disten) je nerost, o kterém pojednává tato stránka. Kyanid draselný je silný jed známý pod názvem cyankáli. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 0,2 g.

kyanit a kyanid rozdíl

Kyanit je nerost a kyanid je jed.

Proměnlivá tvrdost kyanitu

Krystaly kyanitu mají proměnlivou tvrdost na horizontální a vertikální straně (jsou anizotropní). Měříme-li tvrdost paralelně s délkou krystalu, dosahuje kyanit tvrdosti 4,5 až 5. Napříč krátkým rozměrem krystalu je tvrdost 6,5 až 7 dle Mohse. Kyanit je ze všech drahých kamenů nejvíce anizotropní. Tato vlastnost nám usnadňuje jeho určení, ale komplikuje jeho opracování.

modry-kyanitovy-krystal

Na foto: Modrý kyanitový krystal z Brazílie, cca 2 cm.

Šperkové kameny kyanitu

Kyanit zasazený do šperku není u nás v klenotnictvích příliš rozšířený, což je způsobeno nezájmem a neznalostí zákazníků kupující "mainstream". A je to škoda, protože šperkový kyanit je vskutku nádherným kamenem. Patří dokonce mezi několik kamenů, které dokáží svou barvou konkurovat tmavě modrému safíru. To platí zejména pro kyanity z Nepálu, které jsou výjimečné modré barvy i průhlednosti. Kameny z Brazílie, Kambodže a Barmy mají obvykle šedavý tón a nejsou zcela průhledné. Šperkové kameny kyanitu nejsou obecně stejnoměrně zbarveny, a barevné zónování je u nich často mylně považováno za vnitřní inkluze.

kyanity-bousene-kameny

Na foto: Narazit můžeme na celou škálu mezi čirou a tmavě modrou barvou, některé kameny jsou pleochroické nebo u kabošonů s efektem kočičího oka. Nejžádanější jsou však průhledné, hluboce modré kameny.

Jistou roli v rozšířenosti kyanitu jako šperkového kamene hraje obtížnost opracování daná jeho proměnlivou tvrdostí. Šperky s kyanity tak nalezneme spíše u šperkařů specializujících se na exotické kameny a rarity, nebo u prodejců s drahými kameny. Broušené kyanity se nejčastěji používají v náušnicích a přívěscích.

Čištění šperkového kyanitu

Při čištění kyanitových kamenů se vyhněte použití ultrazvukových čističek nebo různých napařovačů. Nepoužívejte bělidla nebo jiné agresivní čisticí prostředky. Vhodný je měkký hadřík, voda a jemné mýdlo. Kameny nakonec dobře opláchněte.

Černý kyanit

Černé zbarvení u kyanitu způsobují inkluze grafitu. Černé vějířovité vzorky pocházejí nejčastěji z Minas Gerais, Brazílie (na foto níže). Setkal jsem se s nesprávným pojmenováním: kyanit - tremolit. Tremolit je jiný minerál i když podobného habitu a od kyanitu ho lze snadno odlišit zkouškou rýpáním nožem. Kyanit má rozdíl tvrdosti podélně a napříč (podél hranolu lze poškrábat nožem a napříč ne). Tremolit lze v obou směrech rýpat nožem (tvrdost je 5 - 6 dle Mohse).

Černý kyanit - nerost

Na foto: Černé vějířovité srůsty krystalů kyanitu z Minas Gerais, Brazílie

Průmyslové využití kyanitu

Díky svým ohnivzdorným vlastnostem nachází kyanit široké uplatnění v průmyslu. Významné je jeho použití při výrobě žáruvzdorných a kyselinovzdorných výrobků. Přidává se do cihel a malty pro vysokoteplotní pece, dále jako tepelně odolné pojivo v řezných nástrojích a brusných kotoučích a v některých formách porcelánu (zejména izolátory).

Vlastnosti kyanitu

Kyanit je křehký. Tvoří tabulkovité, prizmatické krystaly v trojklonné soustavě. Vryp má bílý. Bledě modrý kyanit ztrácí při zahřátí na 1200 °C svou barvu. V kyselinách je nerozpustný a v plameni dmuchavky se netaví. Fluorescence je slabá, červená.

kyanit

Fyzikální vlastnosti:

  • Tvrdost: 4,5 - 5,0 paralelně s [001], 6,5 - 7 paralelně s [100],
  • Hustota: 3,53 – 3,67 g/cm³
  • Štěpnost: dokonalá podle (100), nedokonalá podle (010)

Optické vlastnosti:

  • Barva: modrá, světle šedá, bílá, žlutá, oranžová, růžová, fialová, zelená
  • Lesk: skelný, perleťový, mastný
  • Průhlednost: průsvitný až průhledný

Esoterické vlastnosti

Kyanit je ceněn pro své údajné energetické účinky, které přinášejí harmonii, podporují duševní schopnosti a komunikaci. Je považován za kámen klidu. Odstraňuje prý stres, otevírá komunikační kanály a posiluje schopnost vyjadřování. Je výjimečným kamenem pro harmonizaci čaker. Více informací o účincích a vlastnostech si přečtěte v článku: Kyanit - kámen rovnováhy a koncentrace

Naše nabídka kyanitu.