Labradorit, spektrolit

Minerál labradorit patří mezi sodnovápenaté živce neboli plagioklasy. Plagioklasy jsou skupina minerálů, které se liší obsahem sodíku (Na) a vápníku (Ca). Tyto minerály tvoří izomorfní řadu mezi dvěma krajními členy: albitem a anortitem.

  • Albit (NaAlSi3O8): Jedná se o sodný plagioklas, který obsahuje téměř výhradně sodík.
  • Anortit (CaAl2Si2O8): Tento minerál naopak představuje téměř čistou vápenatou variantu.

Mezi těmito krajními členy existují přechodné typy, které se liší poměrem sodíku a vápníku. Postupně, jak ubývá sodíku a přibývá vápníku, rozlišujeme tyto minerály: oligoklas, andezin, labradorit a bytownit.

Labradorit je tedy sodnovápenatý živec, který se řadí mezi tyto střední členy plagioklasové řady. Je známý svou typickou irizující hrou barev, která je způsobena jeho specifickou vnitřní strukturou.

Naše nabídka labradoritu na prodej.

labradorit-mineral-drahy-kamen

Na foto: Labradorit z Madagaskaru

Barvy labradoritu 

Labradorit je oblíbeným drahým kamenem díky jeho labradorescenci. Tento efektní optický jev, kdy povrch kamene hraje barvami a odlesky od žluté přes zelenou po modrou, nachází uplatnění především ve šperkařství.

Nejnápadnější hra barev je vidět, když je kámen vybroušen do tvaru mugle neboli kabošonu (čočkovce). Kromě velmi výrazných barev se často labradorit vyskytuje i v barvě šedé, méně často je čirý nebo bílý. Průhledné labradority bývají žluté nebo oranžové. Známý oranžový sluneční kámen z Oregonu je ve skutečnosti labradorit.

labradorit-madagaskar-cca40-50mm

Na foto: hmatka z labradoritu

Labradorit je dokonale štěpný a vyskytuje se i ve značně velkých kusech. Velké vyleštěné desky tohoto minerálu nacházejí své uplatnění jako luxusní obkladový kámen.

Objev a naleziště labradoritu

Největší a nejznámější naleziště labradoritu je Saint Paul při pobřeží poloostrova Labradoru v Kanadě (mapa). Na tomto nalezišti byl poprvé zjištěn a podle něho pojmenován. Zajímavostí je, že labradorit nalezl a poprvé pojmenoval v roce 1770 moravský misionář, páter Adolf, který na východním pobřeží poloostrova Labradoru nalezl valouny nenápadného šedého kamene. Tyto kameny vynikaly zvláštní optickou vlastností - při otáčení odrážely světlo do modravých, zelenavých a zlatavých odstínů. Tento minerál byl později klasifikován jako plagioklas, tedy zásaditý trojklonný sodnovápenatý živec, a dostal své jméno podle původního naleziště.

labradorit-lesteny-madagaskar-modry

Labradorit je běžnou složkou hlubinných vyvřelých hornin, jako jsou gabra a diority, ale nachází se i v čedičích či diabasech. Výjimečná estetická kvalita labradoritu, jaká byla objevena v Kanadě, je však pomšrně vzácná. Krásné exempláře s irizující hrou barev byly později objeveny také v Rumunsku, na Sicílii, ve Finsku a na Ukrajině.

Nyní se na trhu nejčastěji setkáte s labradoritem z Madagaskaru vynikající hrou barev.

surový labradorit

Na foto: surový labradorit - spektrolit z Madagaskaru (cca 6 cm).

Spektrolit

Spektrolit je vzácná a specifická odrůda minerálu labradorit, která ve svém odlesku zahrnuje všechny barvy viditelného spektra. Poprvé byl zmíněn v roce 1896 v knize Edelsteinkunde (Nauka o drahokamech) od Dr. Maxe Bauera.

Svůj název však získal až díky finskému profesorovi Aarne Laitakarimu, který jej pojmenoval právě s ohledem na jeho jedinečný odlesk obsahující celé barevné spektrum. Spektrolit se nachází především ve Finsku, kde je ceněn jako národní klenot. Využívá se zejména ve šperkařství, ale také jako sběratelská rarita.

labradorit-spektrolit-madagaskar

Vlastnosti labradoritu

  • Krystalová soustava: triklinická
  • Tvar / habitus: většinou masivní
  • Tvrdost: 6 až 6,5 dle Mohse
  • Štěpnost: dokonalá
  • Lom: nerovný až lasturnatý
  • Lesk: skelný
  • Vryp: bílý
  • Hustota: 2,7

Leštěný labradorit z Madagaskaru.

Účinky a vlastnosti labradoritu z esoterického pohledu naleznete v článku: Labaradorit - kámen proměny a ochrany

Několik kusů leštěného labradoritu.

Podívejte se naši nabídku labradoritu na e-shopu.