Labradorit, spektrolit

Minerál labradorit patří mezi sodnovápenaté živce neboli plagioklasy. Plagioklas, který obsahuje téměř jenom sodík, nazýváme albit, plagioklas s vápníkem nazýváme anortit. Mezi těmito dvěma krajními, téměř čistými variantami plagioklasů, rozlišujeme ještě čtyři další, a to podle toho, jak v nich přibývá vápníku a ubývá sodíku. Jsou to oligoklas, andezin, labradorit a bytownit. [1]

 

Popis a barvy labradoritu 

 Minerál labradorit

Labradorit z Madagaskaru

Labradorit je oblíbeným drahým kamenem díky jeho labradorescenci. Tento efektní optický jev, kdy povrch kamene hraje barvami a odlesky od žluté přes zelenou po modrou, nachází uplatnění především ve šperkařství. Nejnápadnější hra barev u labradoritu je vidět, když je kámen vybroušen do tvaru mugle neboli kabošonu, čočkovce. Kromě velmi výrazných barev se často labradorit vyskytuje i v barvě šedé, méně často je čirý nebo bílý. Průhledné labradority bývají žluté nebo oranžové. Např. známý oranžový sluneční kámen z Oregonu je ve skutečnosti labradorit.

 Kabošony z labradoritu

Kabošony labradorit

Labradorit je dokonale štěpný a vyskytuje se i ve značně velkých kusech. Velké vyleštěné desky tohoto minerálu nacházejí své uplatnění jako luxusní obkladový kámen.

Objev a naleziště labradoritu

Největší a nejznámější naleziště labradoritu je Saint Paul při pobřeží poloostrova Labradoru v Kanadě (mapa). Na tomto nalezišti byl poprvé zjištěn a podle něho pojmenován. [2] Zajímavostí je, že labradorit nalezl a poprvé pojmenoval v roce 1770 moravský misionář, páter Adolf. Nález šedého kamene, který při otáčení měnil barvu v tmavě modrých a zelenavých odstínech, v té době vzbudil mimořádnou pozornost přírodovědců.

V poslední době se na trhu objevuje labradorit z Madagaskaru, který vyniká krásnou hrou všech barev.

surový labradorit

Na foto: surový labradorit - spektrolit z Madagaskaru (cca 6 cm).

Spektrolit

Spektrolit je labradorit, který zahrnuje všechny barvy viditelného spektra. Poprvé byl popsán roku 1896 v knize "Edelsteinkunde" (Nauka o drahokamech) od Dr. Maxe Bauera. Své jméno však obdržel od finského profesora Aarne Laitakariho kvůli svému duhovému lesku v plném barevném spektru. [3]

Vlastnosti labradoritu

  • Krystalová soustava: triklinická
  • Tvar / habitus: většinou masivní
  • Tvrdost: 6 až 6,5 dle Mohse
  • Štěpnost: dokonalá
  • Lom: nerovný až lasturnatý
  • Lesk: skelný
  • Vryp: bílý
  • Hustota: 2,7

 

Fotogalerie

 Leštěný labradorit z Madagaskaru.

labradorit-madagaskar (6)

Podívejte se naši nabídku labradoritu na e-shopu.

Několik kusů leštěného labradoritu.

Zdroj a další odkazy o informace o labradoritu: