Lapis lazuli, královsky modrý kámen
Lapis lazuli je pro svou intenzivní modrou barvu velmi ceněným drahým kamenem už celá tisíciletí. Lapis, jak se mu zkráceně říká, není samostatným minerálem. Jedná se o metamorfovanou horninu složenou především z modrého lazuritu, bílého kalcitu a zlatavého pyritu. Je neprůhledný, má hlubokou modrou barvu, vynikající lesk a dobrou opracovatelnost.
Naše nabídka lapisu lazuli.
Z lapisu lazuli se vyrábějí především šperky, ozdoby a sošky. V minulosti byl zdrojem přírodního modrého pigmentu zvaného ultramarín.
Lapis lazuli znamená modrý kámen
"Lapis" je latinské slovo pro "kámen" a "lazuli" pochází z arabského označení pro "modrý" a "nebe". Kořen slova "azul" je etymologicky příbuzný modré barvě a používá se v několika dalších jazycích, obdobně jako "azure" v angličtině.
Složení lapisu lazuli
Nejdůležitější a nejhojnější složkou lapisu lazuli je minerál lazurit, který tvoří 25 až 40 % objemu a dodává mu sytou modrou barvu.
Další významnou složkou je kalcit ve formě bílého mramoru poskytující ostrý kontrast k lazuritu. Kalcitové žíly tvoří asi 5 až 20 % lapisu.
A poslední je pyrit, minerál s mosazně žlutou barvou dodávají lapisu "zlatý" třpyt. Ten tvoří asi 10 až 15 % celkové kompozice.
V malém množství obsahuje lapis lazuli i další minerály, např. modrý sodalit a hauynit, dále augit, diopsid, enstatit, slídu, rohovec a na síru bohatý löllingit a geyerit.
Na foto: Tromlované kameny lapisu lazuli
Barva a kvalita lapisu
Modrá barva se u lapisu pohybuje od světle modré až po hlubokou a intenzivní královskou modř, sytost barvy je založena na míře obsahu lazuritu. Nejvýznamnějším zdrojem prvotřídního lapisu lazuli jsou po tisíce let doly v severovýchodním Afghánistánu. Další významná naleziště jsou na západ od jezera Bajkal v Rusku a v Chile.
Perský lapis - lapis lazuli nejvyšší kvality. Má rovnoměrně rozprostřené a intenzivní barvy. Nejcennější je tmavě fialovo modrá barva s malým nebo žádným obsahem pyritu a kalcitu. I přes své označení pochází z Afghánistánu.
Ruský (sibiřský) lapis - tento typ se vyskytuje v různých tónech a intenzitách modré. Obsahuje pyrit a je obvykle dobré kvality.
Chilský lapis - materiál obsahuje četné bílé kalcitové žilky a inkluze. Často je mírně zabarvený do zelena. Bývá to nejméně ceněný typ.
Klíčové faktory ovlivňující cenu lapisu:
- Afghánský lapis je považován za nejlepší na světě, a proto je nejdražší.
- Za nejcennější jsou považovány kameny hluboce modré barvy s fialovým nádechem.
- Lapisy s málo viditelnými kalcitovými žilkami a malým množstvím pyritu jsou cennější.
- Jedinečné vzory nebo rovnoměrné rozložení pyritu mohou cenu zvýšit.
- Cenu zvyšuje i dobře vedený řez a bezchybné vyleštění.
- Světlejší a nerovnoměrně modré kusy lapisu jsou vždy levnější.
- Příliš mnoho pyritu hodnotu kamene snižuje.
- Barvení, voskování a olejování jsou sice běžné úpravy, ale hodnotu snižují.
Lapis lazuli je ceněn i pro svůj vysoký lesk a dobrou opracovatelnost. Má tvrdost 5-5,5 na Mohsově stupnici, díky čemuž je už dostatečně odolný pro šperkařské účely, ale relativně měkký ve srovnání s jinými drahokamy, což z něj umožňuje snadno vyřezávat detailní reliéfy nebo složité dekorativní předměty.
Cena řezbářských prací závisí na velikosti a množství použitého lapisu a na hodnotě práce umělce. Složitě vyřezávané předměty bývají velmi drahé, zatímco jednoduché a strojově vyrobené suvenýry jsou cenově dostupné.
Naše nabídka lapisu lazuli.
Ultramarín, nejjemnější a nejdražší ze všech modrých pigmentů
Lapis lazuli je zdrojem mimořádně cenného přírodního modrého pigmentu zvaného ultramarín. Název pochází z latinského "ultramarinus", což znamená "za mořem", protože pigment dováželi italští obchodníci během 14. a 15. století z dolů v Afghánistánu.
Ultramarín vzniká z lapisu lazuli prostřednictvím zdlouhavého mletí a několikanásobného prosévání a praní. Ultramarín byl nejlepší a nejdražší modrou, kterou používali renesanční malíři.
Na foto: Použití ultramarínu na některých obrazech renesance (první řada) a malbách 17. - 18. století (druhá řada)
Ultramarín zůstal velmi drahým pigmentem, dokud nebyl v roce 1826 vynalezen ultramarín syntetický.
Na foto: Vlevo přírodní a napravo syntetický pigment ultramarín
Těžba a naleziště lapisu lazuli
Největším producentem lapisu lazuli na světě je Afghánistán. Tento drahý kámen se tam těží už více než 6000 let. Zdrojem lapisu byl pro starověké egyptské a mezopotámské civilizace i pro pozdější Řeky a Římany, a hlavním producentem kvalitního lapisu lazuli zůstává Afghánistán dodnes. Lapis se zde nachází v mramorech v údolí řeky Kokcha v provincii Badachšán.
Na foto: Surové kameny lapisu lazuli
Významná ložiska existují také v Rusku na ložisku lazuritu Tultui západně od jezera Bajkal. V Jižní Americe je významným zdrojem Chile s nalezišti v Andách, odkud získávali lapis již Inkové. V menším měřítku probíhá těžba i v Pákistánu, Indii, Itálii (Alpy a Sardinie), Angole, Argentině, Barmě, Spojených státech (Kalifornie a Colorado) a v Kanadě.
Historie a zmínky o lapisu
Lapis lazuli byl během historie považován za kámen královské hodnosti a cti, moudrosti a pravdy. Jeho hluboká, nebesky modrá barva byla spojena s čistotou a silou.
Ve starověkém Egyptě byl lapis lazuli oblíbeným kamenem pro amulety a ozdoby, o kterých se věřilo, že poskytuje ochranu a moudrost. Mletý lapisový prach používali vysoce postavení členové společnosti na oční stíny.
Na foto: Staroegyptský zlatý prsten, skarabeus z lapisu lazuli; 1850–1750 př. n. l.; průměr: 2,5 cm, skarabeus: 1,8 cm; Metropolitní muzeum umění
Ve starém Římě byl lapis lazuli spojován s planetou Jupiter a byl milován pro svou zářivě modrou barvu. Římané nosili lapisové šperky a používali lapisový pigment na nástěnných freskách.
Číňané si lapis lazuli dlouho cenili a hojně ho používali na ozdoby, řezbářské práce, intarzie a šperky. Artefakty z lapisu byly nalezeny i ve starověkých čínských hrobkách.
V raně křesťanské tradici byl lapis lazuli považován za kámen Panny Marie.
Ve starověkých spisech se můžeme dočíst o kameni nazývaném safír (latinsky sapphirus , hebrejsky sappir). Předpokládá se, že ve skutečnosti se jednalo o lapis lazuli a nikoli safír (modrou odrůdu korundu), jak jej známe dnes.
Plinius jej například popsal takto: "Safír obsahuje skvrny jako zlato. Je modrý, i když někdy, a skutečně zřídka, je modrý s fialovým nádechem. Nikdy není průhledný." Což není popis safíru, ale prakticky beze zbytku to pasuje na popis lapisu lazuli.
Ve Starém zákoně existuje také mnoho zmínek o "safíru", ale většina učenců souhlasí s tím, že safír v té době nebyl znám a s největší pravděpodobností jde o odkazy na lapis lazuli. Moderní překlady Bible, už odkazují ve většině případů na lapis lazuli.
Přisuzované účinky lapisu lazuli
Tmavě modrý kámen je stále uctíván v mnoha kulturách pro jeho údajné účinky. Věří se, že stimuluje objektivitu, jasnost a uvědomění. Mnozí věří, že může poskytnout duchovní ochranu a očistu a zároveň pomáhá podporovat poctivost a klid mysli. Lapis lazuli je také považován za kámen přátelství a pravdy. Předpokládá se, že jeho schopnost uvolňovat stres posiluje vztahy a harmonii. Více informací v článku: Lapis lazuli - kámen přátelství a pravdy
Lapis lazuli - výhled
Podmanivá krása zajišťuje lapisu lazuli neutuchající zájem po celém světě. V současnosti se vyváží snad do všech koutů světa. Vysoká poptávka a nestabilita v regionech těžby způsobují, že cena lapisu stále roste.
Do budoucna tak můžeme předpokládat, že kvalitní lapis lazuli bude ještě vzácnější.
Afghánská naleziště jsou také omezená a očekává se, že budou vyčerpána během příštích dvou až tří desetiletí.
Naše nabídka lapisu lazuli.