Azurit, nerozlučný průvodce malachitu

Název azurit vyjadřuje sytě modrou (lazurovou) barvu. Tvrdost má 3,5 až 4, hustotu 3,7 g/cm3 až 3,9 g/cm3 barva je modrá, lesk skelný, štěpnost podle hranolu; lom lasturnatý, někdy nerovný, vryp světle modrý.

Naše nabídka: prodej azuritu 

azurit-mineral

Na foto mini drúza azuritu z Maroka o velikosti 1,0 cm.

Azurit spolu s malachitem jsou nejznámějšími ozdobnými kameny, které jsou zároveň rudou. Vznikají jako produkty větrání mědi a měděných rud. Není ani jediného ložiska těchto rud, na němž by se ve svrchních částech hojně nevyskytovaly. Byly proto horníkům známé již v nejstarších dobách.

azurit-malachit-bou-bekker-jerada-maroko-20cm

Na foto: Azurit s malachitem - Maroko (cca 20cm)

Modravé směsi azuritu s malachitem jsou prodávány pod názvem „azuromalachit". Nejbohatšími nalezišti azuritu jsou ložiska Tsumeb v Nami-bii, Cooper Queen Mine u Bisbee v Arizoně a Burra Burra v Austrálii, v Evropě pak Chessy u Lyonu ve Francii a Baita a Moldova v Rumunsku.

Jako ozdobný kámen se azurit užívá jen zřídka, protože je poměrně měkký. Vybroušený je však silně lesklý a má krásné barevné odstíny. Rozemletý slouží též jako modré barvivo a vyrábí se z něho modrá skalice. Pestré vzorky azuritu s malachitem jsou sběrateli nerostů velmi oblíbeny. Jejich barevná pestrost z některých nalezišť, např. z Banátu v Rumunsku, se ještě zvyšuje přítomností povlaků žlutého nebo rezavě hnědého limonitu.

Přisuzované účinky a vlastnosti azuritu v esoterice

V oblasti léčitelství jsou azuritu přisuzované různé vlastnosti. Pomáhá prý uvolnit stres, zmatek, obavy a nerozhodnost, a též překonávat fobie a strachy. Jednotlivé účinky a vlastnosti azuritu naleznete v článku: Azurit, kámen mudrců

azurit

azurit-cerusit-tsumeb-mine-namibia

azurit-malachit

Na fotografii nahoře i dole: povlak azuritu s malachitem, Borovec ČR (5 a 8 cm)

azurit-malachit-1

 

Fotografie minerálu azurit z Maroka:

azurit-kamen-maroko

Na foto (nahoře i dole) mini drúzy azuritu z Maroka, velikost drúzy 1,0 až 1,5 cm.

azurit-krystaly

azurit-malachit-maroko

azurit-malachit-maroko-2

azurit-malachit-maroko-2a

Zdroj:

Vladimír Bouška - Atlas drahých kamenů (1985)
Karel Tuček - Krása nerostů (1947)
A.Z.Hnízdo - Barevné poklady země (1946)

Naše nabídka azuritu na e-shopu.