Avanturín

Avanturín (aventurín) je barevná varieta křemene (SiO2)Nejběžnější je zelený avanturín, jehož barvu způsobuje příměs fuchsitu. Tvrdost avanturínu je (stejně jako u křemene), kolem hodnoty 6,5 dle Mohse. Celkovou tvrdost však může snižovat právě vyšší obsah slíd (fuchsitu). Je-li zastoupení slídy v avanturínu příliš vysoké může způsobovat i problémy při opracování.

tromlovany-avanturin-brazilie

Na foto: tromlovaný avanturín z Brazílie, velikost kamenů 3 až 4 cm.

Avanturín se může vyskytovat i v oranžové, modré, hnědé, žluté, modré nebo šedé barvě. Oranžové a hnědé kameny jsou řazeny k hematitům nebo goethitům. S oranžovým nebo červeným avanturinovým křemencem může být zaměňován avanturinový živec neboli sluneční kámen (sunstone), ačkoliv je obvykle průsvitnější.

Avanturín se vyznačuje průsvitností a přítomností šupinek nerostných uzavřenin (inkluzí), které způsobují třpytivě lesklý vzhled, zvaný avanturescence. U každého avanturínu není tento jev úplně zřetelný a kameny s vysokou třpytivostí jsou již poměrně vzácné. 

tromlovany-avanturin-zimbabve

Na foto: tromlované avanturíny Zimbabwe s viditelnými slídovými inkluzemi (vločkami fuchsitu).

Většina zelených a modrozelených avanturinů pochází z Indie, která je v současné době nejdůležitějším komerčním producentem. Vyváží se jak surovina, tak se na místě zpracovává a vytvářejí se nám tak velmi známé zelenkavé korálky, malé sošky a kabošony. Druhým největším producentem je Brazílie a velká naleziště jsou též v Číně, kde přezdívají aventurinu císařský kámen Yu. Smetanově bílé, šedé a oranžové aventuríny se nacházejí v Chile, Španělsku a Rusku.

avanturin-indie-3-4cm

Na foto: surové avanturíny z Indie, velikost 3 - 4 cm 

Naše nabídka surového avanturínu.

Většina materiálu je zpracována do formy korálků a figurek a jen menší množství je vybroušeno do tvaru kabošonu pro zasazení do šperků.

avanturin-brazilie-14cm-dul-Carnaiba-930g

Na foto: typická surovina avanturínu z dolu Carnaiba v Brazílii, velikost kamene 14 cm a hmotnost 0,93 Kg.

Avanturín naleznete v sekci surových kamenů a leštěné valounky v kategorii tromlovaných kamenů.