Avanturín

Avanturín, nebo také aventurín je z italského „aventura" = náhodou. Kolem r. 1700 se podařilo „náhodně" zhotovit sklo, které dalo podobně vypadajícímu nerostu jméno. Je to forma křemene, která se vyznačuje průsvitností a přítomností šupinek nerostných uzavřenin (inkluzí), které způsobují třpytivě lesklý vzhled, zvaný avanturescence. Tvrdost avanturínu je kolem hodnoty 6,5 dle Mohse.

avanturin

Nejběžnější barva avanturinu je zelená a modrá. Tyto barvy způsobuje příměs fuchsitu. Avanturín se může vyskytovat i v oranžové, modré, hnědé, žluté, modré nebo šedé barvě. Oranžové a hnědé kameny jsou řazeny k hematitům nebo goethitům. S oranžovým nebo červeným avanturinovým křemencem může být zaměňován avanturinový živec neboli sluneční kámen (sunstone), ačkoliv je obvykle průsvitnější.

Většina zelených a modrozelených avanturinů pochází z Indie (zejména z okolí Mysore a Madrasu), kde se jeho zpracováním zabývá mnoho řemeslníků. Klasická naleziště jsou v Číně, kde přezdívají avanturinu císařský kámen Yu. Smetanově bílé, šedé a oranžové aventuríny se nacházejí v Chile, Španělsku a Rusku.

surovy-avanturin 

Většina materiálu je zpracována do formy korálků a figurek a jen menší množství je vybroušeno do tvaru kabošonu pro zasazení do šperků.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.