Křišťál, zkamenělý led

Křišťál je čirá odrůda křemene vynikající dokonalou průhledností. Jeho název pochází z latinského slova crystallus (led). Slovo crystallus se již od novověku také používá k obecnímu označení geometrických tvarů, které omezují krystalované nerosty (krystaly).

Naše nabídka křišťálu

Drúza čirých krystalů křišťálů z Maďarska.

Na foto: křišťál z Maďarska - Madan; velikost cca 6 cm

Římané křišťál nazývali "zkamenělým ledem" a domnívali se, že krystaly křišťálu vznikají vysoko v horách, kde panuje věčný sníh a led, takže led tam zmrzne tak silně, že jeho krystaly nikdy neroztají. Dnes již víme, že krystaly křišťálu vznikají vykrystalováním z horkých roztoků a vyskytují se v dutinách hrubozrnných žul (pegmatitů), vyznačujících se velkými krystaly, a na některých rudních žilách.

Krystal křišťálu z Brazílie.

Krystaly křišťálu původem z Brazílie.

Bohaté naleziště křišťálu jsou na Madagaskaru a Brazílii. Křišťál je na výskyt poměrně častý. I u nás v České republice jsou tak nalézány pěkné drúzy tohoto nejčistějšího krystalového křemene.

kristal-druza-brazilie

V Zakarpatské Ukrajině a v některých krajích severního Maďarska a Rumunska jsou známy nálezy volných, drobných a oboustranně ukončených krystalů křišťálů. Původně byly zarostlé do břidlic a pískovců. Odkud se po zvětrání horniny dostaly do říčních náplavů. Tyto křišťály nazýváme "marmarošské diamanty".

oboustranne-ukoncene-kristaly

Volné, drobné a oboustranně ukončené krystaly křišťálu.

Větších krystalů, hlavně z Madagaskaru a Brazílie, se využívá k výrobě drobnějších předmětů, jako jsou pečetítka a kyvadla, dále luxusní lahvičky na parfémy a jiné drahocenné předměty.

kristal-ciry-spice

Známá je i věštecká koule, která byla dříve vyráběna právě z přírodního křišťálu. Její cena však byla vždy ohromná a to s ohledem na její čistotu a pracnost zpracování. Křišťálu se též používá jako šperkového kamene, neboť svůj krásný lesk zachovává i dlouho po broušení.

kristal-brazilie-2-3cm

Na foto: tromlovaný křišťál z Brazílie.

Rozdíl mezi Swarovski křišťálem a přírodním křišťálem naleznete v článku: Není křišťál jako křišťál.

Přisuzované účinky a vlastnosti křišťálu

V esoterice a lidových tradicích je křišťál považován za nejúčinnější krystal a nejsilnější zesilovač energie na světě. Uvádí se o něm, že zvyšuje energii na nejvyšší možnou míru. Podporuje trpělivost, moudrost a dokonalost. Dále se uvádí, že křišťál zlepšuje naše mentální schopnosti, soustředění a dokáže uvolnit uzamčené vzpomínky. Více o jeho přisuzovaných účincích v článku: Křišťál - nejúčinnější krystal

Křišťál tangerin

Drúza křišťálu tangerin - mandarinkový křemen

Na foto.: Tangerin; Rozměry: 6,2 x 3,8 x 3,2 cm; Hmotnost: 71 g

Křišťál tangerin je označení pro "mandarinkově" zabarvený křišťál. Zabarvení způsobují inkluze, nebo povlaky limonitu a hematitu.

Křišťál aura

Oblíbené jsou v poslední době přírodní křišťály povrchově pokovené tenkou vrstvou zlata či titanu. Křišťály jsou zahřívány na vysokou teplotu ve vakuu poté je na jejich povrch naprašována tenká vrstvička vzácných kovů. Křišťál tak získává krásný kovový odlesk a různou barvu. Stějně jako křišťál se upravují i drúzy ametystu, výsledek je velmi podobný a některé takto upravené ametysty jsou nabízeny jako křišťálové drúzy aqua aura.

kristal-aqua-aura-druzy

Na foto: křišťálové drúzičky aqua aura o velikosti 3 - 5 cm.

Křišťály aura jsou vyhledávané léčiteli pro unikátní kombinaci vlastností drahého kamene a čistého vzácného kovu.

kristal-1ks-duhova-aura--3-5cm

Na foto: krystaly křišťálu s duhovou aurou původem z Číny o velikosti 3 - 5 cm

 kristal-andele

Na foto vybroušení andělé z křišťálu, vyrobeno v Brazílii.

Zdroj:

Naše nabídka křišťálu.