Křišťál

Křišťál je čirá odrůda křemene vynikající dokonalou průhledností. Jeho název pochází z latinského slova crystallus (led). Slovo crystallus se již od novověku také používá k obecnímu označení geometrických tvarů, které omezují krystalované nerosty. Římané křišťál nazývali "zkamenělým ledem" a domnívali se, že krystaly křišťálu vznikají vysoko v horách, kde panuje věčný sníh a led, takže led tam zmrzne tak silně, že jeho krystaly nikdy neroztají. Dnes již víme, že krystaly křišťálu vznikají vykrystalováním z horkých roztoků a vyskytují se v dutinách hrubozrnných žul (pegmatitů), vyznačujících se velkými krystaly, a na některých rudních žilách.

krysta-kristalu-brazilie

Krystal křišťálu původem z Brazílie.

Bohaté naleziště křišťálu jsou na Madagaskaru a Brazílii. Křišťál je na výskyt poměrně častý. I u nás v České republice jsou tak nalézány pěkné drúzy tohoto nejčistějšího krystalového křemene.

Nabídka přírodního křišťálu na e-shopu.

V Zakarpatské Ukrajině a v některých krajích severního Maďarska a Rumunska jsou známy nálezy volných, drobných a oboustranně ukončených krystalů křišťálů. Původně byly zarostlé do břidlic a pískovců. Odkud se po zvětrání horniny dostaly do říčních náplavů. Tyto křišťály nazýváme "marmarošské diamanty".

kristal-marmarossky-diamant

Volné, drobné a oboustranně ukončené krystaly křišťálu - marmarošské diamanty

Větších krystalů, hlavně z Madagaskaru a Brazílie, se využívá k výrobě drobnějších předmětů, jako jsou pečetítka a kyvadla, dále luxusní lahvičky na parfémy a jiné drahocenné předměty. Známá je i věštecká koule, která byla dříve vyráběna právě z přírodního křišťálu. Její cena však byla vždy ohromná a to s ohledem na její čistotu a pracnost zpracování. Křišťálu se též používá jako šperkového kamene, neboť svůj krásný lesk zachovává i dlouho po broušení.

brouseny-kristal-USA

Broušený křišťál - USA


Rozdíl mezi Swarovski křišťálem a přírodním křišťálem naleznete v článku: Není křišťál jako křišťál.

Zdroj: