DOVOLENÁ od 24.6. do 6.7. 2025. Objednávky učiněné v tomto termínu budou expedovány od pondělí 7.7. 2025. Provozovna ve Žďáře nad Sázavou bude v období dovolené uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Není křišťál jako křišťál

Je křišťál minerál nebo sklo? Podívejme se na toto problematické označení podrobněji.

Slovem křišťál se označuje jak minerál (drahý kámen), tak i druh skla.

Příběh, který byl impulzem k napsání článku: Jedna paní navštívila náš obchod s minerály a ptala se po křišťálu. Ukázal jsem jí některé drúzy a krystaly přírodního křišťálu. U nich nebyla spokojena s čistotou. Vystavil jsem jí na pult broušené křišťály, ty už se jí líbily, ale po dotazu na cenu její zájem zase rychle opadl :-) Ona přece hledá něco jako harmonizační kapku (Feng Shui) z křišťálu, s tím, že na internetu ji lze koupit za 49 Kč. Po informaci, že se jedná o olovnaté sklo a to v nabídce nemáme, se paní urazila a se slovy, že teda na internetu podle mě všichni lžou a z obchodu odešla. Podle mě nelžou, ale jen někdy neříkají celou pravdu.

Přírodní broušené křišťály - minerály.

Křišťál jako drahý kámen

Křišťál je bezbarvý minerál, čirý křemen tedy oxid křemičitý. Často se vyskytuje ve formě krystalů a jejich srostlic (drúz). Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje hodnot 6,5-7,5 a křišťálem lze tedy rýpat do skla. Slovo křišťál pochází z řeckého výrazu Krustallos – led. Při objevení bezbarvého minerálu připomínajícího led se tento výraz na kámen rychle přenesl a označení křišťál, jako bezbarvé, čiré odrůdy křemene nám zůstalo dodnes.

Křišťál broušený

Křišťál byl však znám už dlouho před řeckou civilizací. Již v neolitu lidé používali úlomků křišťálu jako ostré hroty šípů a kopí. Od pradávna byl křišťál obestřen různými pověstmi a byly mu přisuzovány léčivé účinky. Proto se z něj vyráběly předměty související s magií. Známá jsou křišťálová kyvadla nebo věštecké koule. S uměním tento minerál opracovávat stoupala i jeho obliba. Číše nebo džbány vybroušené z křišťálu si mohli dovolit opravdu jen ti nejbohatší lidé té doby.

Neni-kristal-jako-kristal

Na foto: Velký pohár vybroušený z přírodního křišťálu ze sbírky Přírodovědného muzea ve Vídni, výška cca 25 cm

Právě cenová nedostupnost plynoucí z nesnadné opracovatelnosti vedla ke snaze získat podobný materiál snadněji. Povedlo se to až na přelomu středověku a novověku v Muranu, malém ostrově poblíž Benátek. Až v té době se bavíme o sklu, které bylo označováno jako křišťál. Do té doby bylo sklo zbarvené a téměř vždy mělo nazelenalý odstín. Objev jak vyráběli v Muranu sklo bezbarvé, bylo dlouhou dobu tajemstvím. Přesto se tato informace časem dostala na svět a tím se odstartovala masová výroba čistého, bílého skla po celé Evropě.

Nabídka přírodního křišťálu na e-shopu.

Křišťál jako označení skla

Označením skla jako "křišťál" myslíme dnes olovnaté sklo. Obsah olova nutný k tomuto označení se mění podle předpisů konkrétní země. Podle pravidel Evropského společenství je skleněné zboží, obsahující méně než 4 % oxidu olovnatého, definováno jako "sklo", skleněné zboží s obsahem olova větším než 10% je "křišťál" a sklo s obsahem olova větším než 30 % je označeno jako "vysoce olovnatý křišťál". Naopak v USA stačí 1 % olova a sklo je kvalifikováno jako křišťál. V Čechách je to spíše otázka významu slov a termín křišťál lze použít pro jakékoliv vytříbené, vysoce kvalitní sklo. Olovnatým křišťálem se potom rozumí křišťál mající více než 24 % oxidu olovnatého. A proč se olovo do skla přidává? Olovo změkčuje sklo, a tím je snadnější jeho broušení. Olovo také způsobuje, že sklo láme světlo, a paprsky světla procházející sklem se lámou do duhových barev (disperze).

Jsou Swarovski Elements z křišťálu?

Ano, ALE!

Slovo křišťál nese v tomto případě označení druhu skla. Řada lidí je přesvědčena, že křišťály Swarovski jsou přírodní kameny a jejich lesku a hry barev je docíleno speciálním broušením. Musím vás zklamat, jedná se o sklo a to konkrétně sklo olovnaté. Swarovski "křišťál" obsahuje až 32 % olova. To mu zaručuje maximální čirost a dokonalé optické vlastnosti. Pro perfektní duhový lesk se používají chemické kovové nátěry. 

Nepopírám, že je to sklo krásné a precizně opracované. Kvůli jeho vysoké oblibě se můžeme setkat se širokou nabídkou stříbrných, a dokonce i zlatých šperků s vlepenými sklíčky Swarovski. Mimochodem, přesné složení skla Swarovski je dodnes přísně střeženým tajemstvím. 

Křišťálové sklo od Swarovski ve stříbře.

Swarovski křišťál ve stříbře.