Achát, nejstarší z polodrahokamů

Achát je mikrokrystalická odrůda křemene. Složení: SiOForma výskytu: tvoří celistvé, masivní, ledvinité, kuličkovité nebo vláknité agregáty. Barva: bezbarvý, bílá, šedá, žlutá, červená, hnědá Lesk: skelný až voskový Tvrdost: 7

Achát

Je průsvitný až průhledný. Označení chalcedon se používá pro jemně vláknité odrůdy, které se liší svojí stavbou a barvou: karneol, chryzopras, onyx a další.

Typy výskytu: většinou tvoří výplň dutin nebo puklin v různých typech hornin. Výskyt achátu v ČR: Kozákov, Doubravice u Jičína, Železnice, Rudice u Blanska, Bohutín u Šumperka, Litošice

achat-brazilie-30cm

Silný achátový plátek z Brazílie. Velikost 30 cm.

Podívejte se na naši nabídku achátů na eshopu.

Popis achátů

Achát je složený z vrstviček jemně vláknitého křemene, chalcedonu a opáluNázev je odvozen z pravděpodobně prvého naleziště, starověké řeky Achates (dnešní Dirillo) na jihu Sicílie.

Acháty jsou mnohem známější než vlastní chalcedony, od kterých se vlastně odvozují. Vyskytuje se ponejvíce v dutinách mandlovcových hornin, hlavně melafyrů.

Barevný achát

Vrstvičky achátu bývají pestře zbarvené a jednotlivé proužky zpravidla vyjadřují průběh tvaru dutiny, ve které se srážel původní křemičitý gel. Na rozříznutých a vybroušených achátech jsou patrné soustředně uspořádané vrstvičky. Někdy je dokonce rozeznatelný i přívodní otvor, kterým do dutiny vnikal křemičitý gel a barvicí složky. Uprostřed výplně často nacházíme dutinu s krystalky křišťálu, záhnědy nebo ametystu.

Acháty dle barvy

Podle barvy, popř. podle průběhu kreseb dostaly acháty dodatečná jména. Známe achát obláčkový, okatý, zříceninový, hvězdový apod. Samostatný název získal achát proužkovaný černě a bíle, tzv. onyx. Sardonyx je achát, který má proužky zbarveny červenohnědě a bíle. Mechový achát obsahuje tmavě zelené, mechovitě zbarvené útvary chloritických nerostů. Někdy je dendritické uspořádání způsobeno hydroxidem železitým a má potom barvu rezavě červenou. Jindy tvoří oxidy manganu černé dendrity.

Mnohobarevné acháty

Mnohobarevné acháty.

Proužkování dodává achátu zvláštní a zajímavý ráz. Nemůžeme se proto divit, že je achát jedním z nejstarších známých polodrahokamů. Již ve starověku byl používán jako ozdobný kámen. Časté bylo ale i jeho použití k výrobě rozmanitých nádobek a nejrůznějších amuletů. Z achátů se vyřezávaly často gemy (glyptika). Pestré barvy a neopakovatelná kresba zaručují vlastně původnost každého achátu při jeho použití jako drahého kamene. Rozmanité kresby achátu si vynutily pozornost. Byl záhy vybírán jako velmi vhodný při výrobě ozdobných předmětů s rytinami.

Prodej achátových plátků.

Barvení achátů

Některé acháty jsou jemně pórovité a umožňují umělé přibarvování. K tomu jsou zvlášť vhodné acháty brazilské. Pórovitost jejich jednotlivých vrstviček je zcela rozdílná, takže méně pórovité vrstvičky nepřijímají barvivo a zůstávají bílé nebo jen přírodně slabě zbarvené. Tato vlastnost achátů byla poměrně brzy využita, neboť jejich umělé barvení znali dobře již staří Řekové a Římané. Podrobný popis najdeme např. u Plinia.

Barvené achátové plátky z Brazílie.

Umělým barvením můžeme dosáhnout téměř všech barevných tónů. Nejstarší je barvení načerno; tím vzniká černě a bíle zbarvený umělý onyx. Prakticky se to provádělo tak, že se vhodný achát máčel několik týdnů v medu. Med pomalu vnikal do pórovitějších vrstviček, až je úplně prostoupil. Ponořením takového achátu do kyseliny sírové se cukr chemickým působením změnil v černý uhlík. Ten zůstal pevně lpět v pórech vrstvičky, která se pak černě zbarvila. Vrstvy méně pórovité, které med nepřijaly, zůstaly bílé. Dnes se přibarvování achátů provádí častěji barvivy anorganickými, méně často anilínovými.

České acháty

Barvy českých achátů jsou však vždy přírodní, poněvadž naše acháty, jak říkají staří kamenáři, jsou tvrdé, tj. málo pórovité, a proto nepřijímají barvivo. Zato jejich přírodní barvy jsou velmi stálé a to je jejich veliká přednost.

Achát z České republiky - lokalita Černý Potok.

Na foto: achát z lokality Černý Potok (ČR), níže naleznete detail jeho kresby.

Naše acháty se vyskytují na různých místech v Podkrkonoší. Na Turnovsku dominuje opět Kozákov, kde byly acháty sbírány již za doby Karla IV. Několik je jich také zavěšeno na drátech v horní části mříže, která dělí kapli svatého Kříže na Karlštejně na dvě části. Jak píše kronikář Václav Hájek z Libočan ve své Kronice české z r. 1547, pobyl Otec vlasti roku třináctistého padesátého sedmého sám několik dní v kraji pod Kozákovem, aby mohl osobně poznati drahé kameny, které tam byly podle jeho přání sbírány. Další naleziště jsou v okolí Lomnice nad Popelkou a u Nové Paky. Za zmínku stojí zejména lokalita Levínská Olešnice, odkud pocházejí acháty s ostrou kresbou a krásnou modrou barvou v odstínech blankytně modré až temně modré. Vrstvičky mezi těmito modrými pruhy jsou bílé nebo šedavě průsvitné. Po vyleštění působí takové acháty neobyčejnou hloubkou.

Detail českého achátu z lokality Černý Potok.

Detail achátu - Černý Potok - ČR

Naleziště achátů ve světě

Jiným evropským nalezištěm achátů jsou Idar a Oberstein v Porýní, dnes již prakticky vyčerpané. Velmi vydatná naleziště achátů jsou v Brazílii, zejména proslulý je stát Rio Grande do Sul v sousedství Uruguaye. Acháty z Indie, z Číny, Mongolska, z Uralu a ze Sibiře nedosahují takové kvality.

Přírodní kresba na achátu - Brazílie (Rio Grande do Sul).

Přírodní kresba na achátu - Brazílie (Rio Grande do Sul).

Využití achátů

Pestrá kresba a vysoký lesk achátu probouzejí i dnes fantazii klenotníků. Vytvářejí podobu motýlů, květin, leštěnými acháty vykládají skříňky, desky stolů, z achátů se vyrábějí náhrdelníky, brože a jsou zasazovány i do prstenů.

Nádherny achát, výstava Mnichov 2019.

Rozsáhlé je i technické použití. Achátů se využívá pro břity přesných vah a z větších kusů se zhotovují třecí misky pro chemické laboratoře.

Fotografie achátů:

Achát patří mezi nejznámější drahé kameny. Podle jeho kresby ho pozná snad každý, kdo se jen trochu zajímá o nerosty. V fotogalerii níže jsou zveřejněny různé půlky achátových pecek z Brazílie.

Pár achátový půlek z Brazílie.

Neopakovatelná kresba "andělských křídel" na peříčkových achátech jej dělá velmi oblíbeným drahým kamenem mezi léčiteli a ezoteriky. Z peříčkových achátů se také řežou a leští malé plátky, které jsou vhodné pro další bižuterní, nebo šperkařskou tvorbu. Na foto níže jsou zobrazeny peříčkové acháty s ametystem a křišťálem uvnitř dutiny. Jedná se o půlku geodek velké cca 4 cm. 

Peříčkový achát - detail

Geodka peříčkového achátu s krystaly křišťálu v dutině.

Nařezané a vyleštěné achátové plátky jsou vždy vděčným objektem pro fotografii. Na fotografiích dole jsou leštěné achátové plátky z Brazílie.

Velký achátový plátek

Modrý achát.

růžový achát

Fotogalerie vybraných achátových svícnů určených pro čajovou svíčku. Některé achátové svícny jsou barvené. Je-li k barvení achátů přistupováno zodpovědně - kresba je výraznější a původně šedý, nevýrazný achát lze zabarvením "rozzářit". V případech kdy střed dutiny achátu vyplňuje křišťál, jsou v něm velmi často patrné zbytky použitého barviva. S jistotou tedy poznáte, že se jedná o achát barvený. Velikost achátových svícnů v této fotogalerii se pohybuje mezi 12 až 20 cm. Hmotnost achátů se pohybuje mezi 0,4 kg až 2 kg.

Modrý achátový svícen na čajovou svíčku.

Zdroj:

Drahé kameny kolem nás - Bouška, Kouřimský

Krása nerostů - Tuček

Barevné poklady země - Hnízdo

Naši nabídku achátů naleznete v kategorii: Minerály - nerosty / Achát

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.