Hroznový achát (Grape Agate)

Pro tento achát (chalcedon) je typický jeho hroznovitý (botryoidní) vzhled. Nejčastěji je světle až tmavě fialové barvy, ale objevuje se i šedě nebo zeleně zbarevný. Tento esteticky velmi atraktivní minerál se vyskytuje na západním pobřeží ostrova Sulawesi v Indonésii, a v menším množství i na jiných lokalitách, jako je Indie, Brazílie, Madagaskar a USA. Je velmi žádaný mezi sběrateli a šperkaři celého světa. Z hlediska složení se jedná o odrůdu křemene.

achat-hroznovy

Vznik hroznového achátu

Vznik hroznového achátu - chalcedonu je úzce spojen se sopečnou aktivitou, a to zejména v oblastech, kde se setkává láva se slanou vodou. Tato interakce často vede k vytvoření dutin mezi jednotlivými vrstvami lávy. V těchto dutinách pak cirkulují hydrotermální roztoky bohaté na křemičitany, které se v nich postupně ukládají.

chalcedon-hroznovy-achat

Časem se vytváří silnější vrstvy a shluky, které dávají vzniknout charakteristickým kulatým nebo hroznovitým útvarům podobným hroznu. Přítomnost stopového množství manganu, hliníku a železa v hydrotermálních roztocích pak propůjčují hroznovému chalcedonu okouzlující barvy.

achat-hroznovy-vicebarevny

Barevné skektrum zahrnuje odstíny šedé, zelené a fialové. Nádherné jsou vzorky obsahují všechny tyto barvy. Nejžádanější je však barva fialová. Výsledná intenzita fialového odstínu závisí na koncentraci manganu, a může se pohybovat od světle levandulové po hlubší švestkovou až ametystovou barvu.

hroznovy-ametyst

Je-li vzorek pouze fialový, dalo by se mluvit hroznovém ametystu (grape amethyst).

grape-ametyst-hroznovy-ametyst

Hroznový achát (grape agate), hroznový ametyst (grape ametyst) atd. jsou pouze obchodním označením pro nejčastěji fialové, ale i jinak zbarvené různobarevné chalcedony s botryoidní strukturou. Některé zdroje však rozporují i označení jako chalcedonu. Chalcedon je totiž definován jako mikrokrystalická odrůda křemene a na hroznovém achátu/chlacedonu jsou, i když málé, krystaly vidět pouhým okem.

A pro ty, kteří v tom chtějí mít opravdu jasno: JE TO KŘEMEN

achat-chalcedon-sulawesi-kamen

Přisuzované účinky hroznového achátu

Zajímavého minerálu si všimla i komunita zabývající se esoterickými vlasnostmi a účinky kamenů. Přestože se jedná o poměrně nově objevený kámen, můžeme se dočíst, že hroznový achát má mnoho konkrétních účinků a vlastností. Mimo jiné se uvádí: "Rozhání iluze a fantazie, podporuje klidné a pokojné pocity, dodává sílu mezilidským vztahům, uvádí tělo, mysl a ducha do vzájemné harmonie." Dále se uvádí, že pro něj platí i obecné účinky achátu.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Všechny informace o účincích a vlastnostech kamenů, včetně "hroznového achátu" jsou poskytovány z různých zdrojů a mají pouze informativní charakter. Tyto informace nejsou určeny k léčbě žádných zdravotních problémů.

achat-chalcedon-hroznovy

Naše nabídka chalcedonu.