Glyptika, gema, intaglie a kamej

Často se pojmy glyptika, gema, intaglie a kamej chybně zaměňují, každé označení má ale odlišný význam. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Glyptika

Glyptika (z řec. glyfein, rýt, dlabat) je označení pro obor uměleckého rytí či řezání malých či velkých předmětů z tvrdých kamenů (drahokamů, polodrahokamů), minerálů (např. mramor či alabastr), dále z organických materiálů (jako jsou korál, gagát či mušlovec), kovu nebo skla. Novodobé napodobeniny jsou z porcelánu.

kamej-ametyst

Na foto: Římský císař Caracalla, ametystová kamej s nápisem Petros a křížem přeřezaná na sv. Petra.

Řemeslník zabývající se glyptikou se nazývá glyptik, brusič nebo řezáč. Někdy se tito řemeslníci dělí podle specializace na sochaře, brusiče nádobí či náčiní, brusiče gem a na výrobce tzv. florentské mozaiky z drahokamů – mozaicisty.

Gema

Gema (nebo latinské gemma) je obecné označení pro drobnou rytinu či plastiku (intaglie či kamej) ve tvrdém materiálu, nejčastěji v drahokamu či ve skle.

Intaglie

Intaglie (latinsky intaglio) je gema s motivem vybroušeným do hloubky, tj. v negativu, aby se dala otiskovat, zasazuje se do pečetidel a pečetních prstenů - signetů. Má-li intaglie nápis, je stranově obrácený, aby se dal přečíst v otisku.

kristalova-intaglie-cisarovna-julia-augusta

Na foto: Císařovna Julia Augusta, křišťálová intaglie druhotně užitá na relikviáři se safírovými intagliemi, z opatství Saint Dennis, Paříž. Autor: Euodos (graveur) – Clio20

Nejčastěji se na intaglie používá průsvitný nebo průhledný nerost, většinou drahý kámen jako jsou odrůdy křemeneː křišťál, záhněda a karneol, dále almandin, ametyst, safír, zelený olivín, vltavín či smaragd. Jindy je vyhledáván neprůsvitný tj. opakní drahokam více barevných vrstev, např. onyx, sardonyx, karneolachát, proužkový achát, zelený prasem s červenými tečkami, žíhaný jaspis, mramor či černý gagát.

intaglie-z-achatu-a-jeji-sadrovy-odlitek-krab

Na foto: Krab, achátová intaglie a její sádrový odlitek, Řím 1.-3.století Autor: Sailko 

Kamej

Kamej je gema, která má vypuklý, tj. pozitivně řezaný reliéf, jde o miniaturu basreliéfu. Často se pro zvýraznění, resp. kontrast, využívá různobarevných vrstev drahokamů, jako jsou odrůdy turmalínu, proužkový achát, černo-bílý onyx či černo-hnědo-červeno-bílý sardonyx.

kamej-portret-africkeho-krale

Na fotografii: Portrét afrického krále. achátová kamej. (zdroj obrázku)