Achátová pecka
Achátová pecka vzniká vyplněním dutin ve vulkanitech (mandlovcových hornin, hlavně melafyrů) horkými roztoky, které obsahují velké množství oxidu křemičitého. V závislosti na momentálních podmínkách postupně vznikají v dutinách různobarevné proužky, které po řadě opakování tohoto procesu vytvoří typický proužkovaný achát.
Naše nabídka achátových pecek a půlek.
Vrstvičky achátu zpravidla vyjadřují průběh tvaru dutiny a na některých lze pozorovat i místa kudy do původní dutiny křemičitý gel vstupoval. Po rozvětrání matečné horniny se acháty dostávají do svahových sutí a s nimi do ornice nebo do náplavů potoků a řek, jimiž bývají roznášeny na velké vzdálenosti.
- Za achátovou pecku považujeme zcela vyplněnou dutinu.
- Zůstane-li v dutině místo, někdy s narostlými krystaly, hovoříme o geodě
Na foto: Na dolní části achátové pecky vidíme gravitační páskování. Ukazuje nám, kde byl spodek pecky při jejím vzniku.
Video barvených achátových půlek:
Achátové pecky a achát obecně, se velmi často barví. Můžeme se tak setkat s velmi výraznými až křiklavě zbarvenými acháty. Níže růžová obarvená achátová pecka z Brazílie.
Z achátových pecek a geod se řežou a následně leští oblíbené achátové půlky a plátky. Více informací o achátu naleznete v našem Atlasu drahých kamenů a minerálů - Achát.
Na vyleštěném plátku níže (stejně jako na růžových achátech zobrazený výše) jsou jasně zřetelná místa vtoku křemičitého gelu.
Na foto: Surové achátové pecky o velikostech od 3 do 7 cm z Brazilie (Bahia)
Naše nabídka achátu na e-shopu.