Akvamarín
Akvamarín je drahokamová odrůda berylu. Vyniká svou charakteristickou světle modrou až zeleno-modrou barvou, která připomíná mořskou vodu. Odtud pochází i jeho pojmenování z latinské jméno „aqua marina“ – mořská voda.
Akvamarín tvoří nejčastěji průhledné až průsvitné krystaly v podobě jednoduchých šestibokých sloupců. Plochy těchto krystalů nebývají nápadně rýhované. Barvy akvamarínu se pohybují od jemných světle modrých tónů až po sytější odstíny, přičemž některé drahokamy z brazilských nalezišť vynikají mimořádnou intenzitou. Modrý odstín akvamarínu je způsoben příměsí železa v jeho struktuře.
Zajímavostí však je, že tato sytá modrá barva není vždy stálá – na denním světle mohou některé kameny během několika dní až týdnů vyblednout a proměnit se v nažloutlé či nahnědlé beryly.
Akvamarín je dichronický (intenzita barvy se mění v závislosti na úhlu pohledu) a velmi vzácně se objevuje efekt kočičího oka nebo i asterismus v podobě pohyblivé šesticípé hvězdy. Oba tyto jevy jsou způsobeny přítomností orientovaných mikroskopických vrostlic jiných minerálů.
Akvamarín, Brazílie, tromlované kameny 2 - 3 cm velké.
Téměř všechny světle modré přírodní akvamaríny zasazené do šperků, mají svou líbivou barvu "vylepšenou" žíháním. Při teplotách mezi 300 - 400 °C se ztrácejí žluté tóny a přirozený modrozelený odstín se mění na blankytně modrý. Takto získaná barva je už u kamene stálá.
Na foto.: Krystal akvamarínu (beryl) z Namíbie, cca 3 cm
Při vyšší teplotě (nad 1000°C) dojde k celkovému odbarvení. Úprava žíháním je u akvamarínu široce přijímána a všechny akvamaríny jsou považovány za vypalované, není-li uvedeno jinak. Vzhledem k relativně nízkým teplotám výpalu je tato úprava neprokazatelná.
V přírodě se akvamarín vyskytuje v poměrně značném množství a ve velkých krystalech a kusech, které jsou bez jakýchkoliv vad. Jedná se tedy o poměrně dostupný drahý kámen vynikajících kvalit, vhodný k broušení a zasazování do šperků (fasetové brusy, kabošony). Pozn.: na slunci může akvamarín časem vyblednout. Máte-li ho ve šperku, uchovávejte jej zavřený v krabičce, kde bude chráněn před světlem a prachem. Hodnotu akvamarínu určuje jeho váha, barva, brus nebo čirost. Využití nachází především ve šperkařství.
Na foto: Krystaly akvamarínu s muskovitem, Boshat mine, Nagar, Pákistán; velikost vzorku 15 cm
Největší krystaly akvamarínu dosahují váhy i několika tun, nejedná se ovšem o čistý (brousitelný) materiál.
Největší šperkový krystal akvamarínu
Největší známý krystal šperkového akvamarínu byl nalezen roku 1910 v Brazílii, která je hlavním světovým nalezištěm tohoto drahokamu. Tento unikátní krystal pocházel z pegmatitové žíly u Marambaya v oblasti Minas Gerais. Dosahoval výšky 48,5 cm, šířky 41 cm a jeho hmotnost přesahovala neuvěřitelných 110 kilogramů. Byl velmi čistý a měl zajímavou barevnou gradaci - světle modré jádro postupně přecházelo k modrozeleným a žlutozeleným odstínům na okrajích.
Krystal byl prodán za tehdejších 25 000 amerických dolarů. Jeho část o hmotnosti přibližně 6 kilogramů byla ponechána v původním přírodním stavu, zatímco zbytek byl rozřezán a vybroušen na velké množství drahokamů výjimečné kvality. Největší z těchto kamenů je nyní vystaven v prestižních sbírkách Smithsonova institutu ve Washingtonu, D.C.
Další brazilské akvamaríny rovněž dosahují mimořádných rozměrů, často váží kilogramy místo běžnějších karátů. Mezi nejvýznamnější patří exempláře o hmotnostech 34 kg, 22,3 kg, 22 kg, 10 kg a 5,3 kg. Všechny tyto velké krystaly mají typický tvar šestibokých sloupců. Brazilie si díky těmto objevům vysloužila pověst důležitého producenta světově proslulých akvamarínů. Největší sbírku unikátních akvamarínů vlastní rodina amerického multimilionáře J. P. Morgana, která zároveň dala jméno dalšímu drahokamu – morganitu.
Slovo akvamarín se používá i ve spojení s jinými drahými kameny, odkazuje se tak na jeho typickou barvu (akvamarínový turmalín, akvamarínový smaragd, akvamarínový safír nebo topaz).
Prodej broušených drahých kamenů pro sběratele a šperkaře.
Velký akvamarín, krystal z Marambaia - Minas Gerais (Brazílie)
Naleziště a výskyt akvamarínu
Akvamarín se podobně jako zlatý beryl vyskytuje nejčastěji v žulových pegmatitech, a to převážně v jejich mladších částech ve společnosti bílého živce nazývaného albit.
V posledních letech se na trhu objevují akvamaríny z horských oblastí Pákistánu a Afghánistánu, konkrétně v okolí Gilgitu v Pákistánu a ve východním Hidúkuši v Afghánistánu. Tyto lokality se vyznačují dokonale vyvinutými krystaly. Krystaly mohou být až 15 cm dlouhé, 7 cm široké a vážit až 4 kg. Díky své čistotě, intenzivní barvě a velikosti jsou tyto exempláře vysoce ceněné.
Dalším významným nalezištěm akvamarínu je oblast v blízkosti města Čennaí v Indii. Tato lokalita je známá svými menšími, ale kvalitními krystaly, které jsou oblíbené mezi sběrateli i šperkaři.
Také USA mají několik lokalit, kde se těží akvamarín. Mezi nejvýznamnější patří Maine a Connecticut s menší krystaly a jemnými odstíny modré a zelené.Déle je to Kalifornie a Colorado, které jsou známé svými středně velkými až velkými krystaly, často s vynikající průhledností. A nakonec Severní Karolína, oblast, kde se nacházejí akvamaríny s pestrými odstíny modré.
Dalším významným zdrojem akvamarínu je Madagaskar. Zdejší krystaly mají často výjimečnou čistotu a barvu. V Africe se akvamarín těží ve státech Zambie, Malawi, Tanzanie a Keňa. Kromě již zmíněných lokalit se akvamarín těží také v Rusku, které je známé svými kvalitními ložisky na Sibiři.
V minulém století se v ČR nacházely akvamaríny v živcovém lomu U obrázku nedaleko Písku. Drobné krystaly modrozeleného akvamarínu lze nalézt na lokalitě u Maršíkova v Jeseníkách.
Akvamarín - kříž, Shigar, Pákistán (cca 30 cm)
Vlastnosti akvamarínu
Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 7,5 – 8, křehký, hustota 2,6 – 2,8 g/cm3, štěpnost nedokonalá podle {0001}, lom nerovný, lasturnatý.
Optické vlastnosti: Barva: modrá, modrozelená, vzácně žlutá. Lesk skelný, matný, průhlednost: průhledný až průsvitný, vryp bílý.
Chemické vlastnosti: Složení: Be 5,03 %, Al 10,04 %, Si 31,35 %, O 53,58 %, příměsi Fe, Ti. Rozpustný v HF, před dmuchavkou se netaví.
Modrý beryl
V Kanadě se vyskytuje sytě modrý beryl, lišící se od klasického akvamarínu vyšší hustotou i indexem lomu světla a má zřetelný pleochroismus. Jeho zbarvení je způsobeno nebývale vysokým obsahem železa. Bývá označován prostě jako modrý beryl a spíše než akvamarín připomíná safír. Podobné nálezy jsou uváděny i z Nigérie.
Nabídka broušených drahých kamenů.
Fotogalerie
Na foto: Krystaly akvamarínu zarostlé v mateční hornině; Rakousko
Akvamarín - turmalín
Akvamarín z Pákistánu (celý vzorek cca 30 cm)
Účinky a vlastnosti akvamarínu v esoterice
Akvamarín je kamenem pro narozené ve znamení zvěrokruhu: Beran, Blíženci, Váhy a Ryby.
Historicky je akvamarín vnímán jako symbol odvahy a štěstí. Díky své barvě a (a jménu) si jej západní kultura spojila s oceánem. Staří Římané věřili, že akvamarín může ochránit námořníky a pomáhá s prevencí nemocí. Číňané jej používali k výrobě pečetí, figurek a rytin. Více o účincích akvamarínu v článku: Akvamarín, kámen odvahy
Mohlo by Vás zajímat:
Akvamarín v článku: Nej.. ze světa drahých kamenů