Akvamarín

Akvamarín je drahokamová odrůda berylu. Má barvu světlemodrou až zeleno-modrou barvu. Kameny se vyskytují v jak světle tak sytě modré barvě. Barvou kámen připomíná mořskou vodu a odtud pochází také původ jeho pojmenování (z lat. aqua = voda, marina = mořská). Typicky modrou barvu získal akvamarín díky příměsi železa. Akvamarín je dichronický (intenzita barvy se mění v závislosti na úhlu pohledu).

akvamarin-brazilie-2-3cm

Akvamarín, Brazílie, tromlované kameny 2 - 3 cm velké.

Téměř všechny světle modré přírodní akvamaríny zasazené do šperků, mají svou líbivou barvu "vylepšenou" žíháním za teplot 400 až 450 °C. Takto získaná barva je už u kamene stálá.

 

V přírodě se akvamarín vyskytuje v poměrně značném množství a ve velkých krystalech a kusech, které jsou bez jakýchkoliv vad. Jedná se tedy o poměrně dostupný drahý kámen vynikajících kvalit, vhodný k broušení a zasazování do šperků (fasetové brusy, kabošony). Využití nachází především ve šperkařství.

Největší akvamarín byl nalezen v roce 1910 v brazilských pegmatitech (u města Marambaia), byl 48,5 cm dlouhý a 41 cm široký. Měl hmotnost 110 kg! Jeho menší část o hmotnosti asi 6 kg byla ponechána v přírodním stavu a zbytek byl rozřezán a vybroušen na množství kamenů vynikající kvality. Největší z těchto kamenů je vystaven ve sbírkách Smithsonova institutu ve Washingtonu.

Prodej broušených drahých kamenů pro sběratele a šperkaře.

akvamarin-minas-gerais-brazilie

Velký krystal akvamarínu z Marambaia - Minas Gerais (Brazílie)

Naleziště a výskyt akvamarínu:

Akvamarín se podobně jako zlatý beryl vyskytuje nejčastěji v žulových pegmatitech, a to převážně v jejich mladších částech ve společnosti bílého živce nazývaného albit.

Výskyt: Brazílie, Colorado, Rusko, Srí Lanka, Zambie, Madagaskar, Malawi, Tanzanie, Keňa

V minulém století se v ČR nacházely akvamaríny v živcovém lomu U obrázku nedaleko Písku.

akvamarin-pakistan-kriz

Akvamarín - kříž, Shigar, Pákistán (cca 30 cm)

Vlastnosti akvamarínu

Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 7,5 – 8, křehký, hustota 2,6 – 2,8 g/cm3, štěpnost nedokonalá podle {0001}, lom nerovný, lasturnatý.

Optické vlastnosti: Barva: modrá, modrozelená, vzácně žlutá. Lesk skelný, matný, průhlednost: průhledný až průsvitný, vryp bílý.

Chemické vlastnosti: Složení: Be 5,03 %, Al 10,04 %, Si 31,35 %, O 53,58 %, příměsi Fe, Ti. Rozpustný v HF, před dmuchavkou se netaví.

Chemický vzorec Be3Al2Si6O18

Nabídka broušených drahých kamenů.

Fotogalerie

mnichov-2016-38-akvamarin

akvamarin-turmalin

Akvamarín - turmalín 

akvamarin-pakistan

akvamarin-brazilie-minas-gerais

akvamarin-krystal

akvamarín

Akvamarín z Pákistánu (celý vzorek cca 30 cm)

Odkazy, literatura, zdroj:

Akvamarín na wikipedii
http://www.mindat.org/min-289.html
Obrázky akvamarín - wikimedia
http://www.csga.wz.cz/uvod.html

Doc. Dr. Boh. Ježek - Drahokamy (1914)
Vladimír Bouška, Jiří Kouřimský - Drahé kameny kolem nás
Vladimír Bouška - Atlas drahých kamenů (1985)
Karel Tuček - Krása nerostů (1947)

Mohlo by Vás zajímat:

Akvamarín v článku: Nej.. ze světa drahých kamenů

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.