Kameny a znamení zvěrokruhu

Kameny znamení zvěrokruhu - Jak vybrat ten správný kámen? V našem seznamu naleznete kameny seřazeny podle uvedeného znamení i abecedně.

zverohruh-kameny

Ke každému znamení zvěrokruhu jsou přiřazeny jednotlivé přírodní živly, slunce a měsíc a také určité drahé kameny. U každého znamení je uvedeno více druhů drahých kamenů. Je to dáno tím, že obliba kamenů zvěrokruhu se vyvíjí po celém světě, a to již od pradávna.

Co je to zvěrokruh?

Zvěrokruh je dvanáct souhvězdí rozmístěných v pásu kolem Země, kde se pohybují všechny ve starověku známé planety sluneční soustavy. Astrologové rozdělili zvěrokruh (též zvířetník, zodiak) na 12 stejných obdélníkových dílů o délce po 30°, které nazvali znameními zvěrokruhu. V každém znamení slunce během roku setrvá přibližně jeden měsíc. Výchozím bodem, tedy začátkem 1. znamení, je jarní bod. Jedná se o bod na nebeské sféře, kde se nachází Slunce v okamžiku jarní rovnodennosti. V současné době se nachází v souhvězdí Ryb, ačkoliv 1. znamením zvěrokruhu bývá označováno souhvězdí Berana. Před dvěma tisíci lety se totiž nacházel v tomto souhvězdí, ze kterého se v důsledku precese zemské osy přesunul do dnešního znamení Ryb, takto se postupně bude posouvat i dále.

zverokruh

Drahé kameny zvěrokruhu v historii

Jak vzniklo přiřazení drahých kamenů k jednotlivým znamením zmiňují ve své knize Drahé kameny kolem nás - Vladimír Bouška a Jiří KouřimskýCitace z knihy str.361: Židé si osvojili vědomosti o drahokamech za babylónského vyhnanství a v Egyptě. Od nich vlastně pochází používání tzv. měsíčních kamenů. Je to zvyk velice starý a jeho původ je třeba hledat ve dvanácti kamenech roucha židovského velekněze. Dokladem je sama bible, v jejíž Druhé knize Mojžíšově je přesně popsán zlatý Aaronův štít (chošen), který nosil židovský velekněz na prsou. Tento štít byl osázen 12 drahými kameny: karneolem, olivínem, smaragdem, rubínem, ametystem, onyxem, safírem (tyrkys nebo lazurit), achátem, křišťálem, jantarem (zirkon nebo topaz), berylem a jaspisemVidíme, že určení není jednoznačné. U Židů oněch dvanáct kamenů původně symbolicky označovalo dvanáct kmenů izraelských, které se spojily v jeden celek. Třikrát do roka, kdy velekněz židovský vkročil do nejsvětějšího stánku velechrámu, se zdobil diamantem, již tehdy oceňovaným jako nejvzácnější ze všech drahokamů. Když po rozboření jeruzalémského velechrámu římským vojskem (v roce 63 př. n. I.) ztratil úřad velekněze značně na svém vlivu a moci, nezanikla víra ve zvláštní moc Aaronova štítu a jeho drahých kamenů. Sám Karel Veliký dal si prý vložit do své koruny jeho napodobeninu. Časem se do historie o dvanácti Aaronových kamenech připletli i hvězdáři. Jíž ve starověku kamenům přisuzovali dvanáct znamení zvěrokruhu. Křesťanský středověk nahradil tento vztah spojením s dvanácti apoštoly a později s dvanácti měsíci v roce. Tak vznikla pověra o měsíčních kamenech (obr. níže).

drahe-kameny-zverokruhu

V každém měsíci se nosil jiný kámen podle pořadí. Často se prostě nosilo také všech dvanáct drahokamů najednou, aby se majitel nezmýlil a úspěch měl zaručen po celý rok. Měsíční kameny se nosily jako amulety na těle majitele. Věřilo se, že kouzelná i léčivá moc kamenů je závislá na roční době. Postupem času se vyvinula celá skupina kombinací. Ty nejdůležitější uvádí připojeny přehled od nejstarších dob, jak pověra zakotvila u jednotlivých národů. Tato pověra nevymizela ani dnes a pro jednotlivé měsíce se doporučují osvědčené měsíční kameny.

Drahé kameny a polodrahokamy podle znamení - seznam

Níže uvedený seznam kamenů zvěrokruhu, obsahuje více druhů kamenů od znamení a je prvotním vodítkem při výběru osobního amuletu, nebo dárku pro své nejbližší. Při výběru správného kamene je dobré se řídit základním rozdělením a pak už jen následovat svoji intuici. Často kámen, který nám padne do oka jako první, je ten pravý.

Kliknutím na podtržený nadpis u jednotlivých znamení se dostanete na naši nabídku kamenů.

BERAN

achát, akvamarín, ametyst, citrín, diamant, granát, hematit, jadeit, jaspis červený, karneol, magnetit, rubín a tygří oko.

BÝK

achát, aventurín, azurit, beryl, býčí oko, citrín, chiastolit, chryzokol, korál, lapis lazuli, malachit, rodonit, růženín, safír, smaragd, topaz, tygří oko a záhněda.

BLÍŽENCI

achát, akvamarín, ametyst, býčí oko, citrín, chalcedon, chryzopras, jantar, kalcit, karneol, křišťál, růženín, tygří oko, topaz, tyrkys a vltavín.

RAK

aventurín, amazonit, beryl, howlit, chalcedon, jadeit, jaspis, kalcit, karneol, křišťál, labradorit, měsíční kámen, opál, rubín, růženín, smaragd a perly.

LEV

citrín, diamant, fluorit, granát, jantar, karneol, křišťál, pyrit, rubín, onyx, olivín, topaz a tygří oko.

PANNA

achát, amazonit, ametyst, beryl, jantar, jaspis, karneol, lapis lazuli, olivín, rubín, safír, sodalit a tygří oko.

VÁHY

achát, avanturín, howlit, chiastolit, chryzokol, jadeit, jaspis, kunzit, opál, perly, růženín, růžový turmalín, safír.

ŠŤÍR

ametyst, beryl, býčí oko, fluorit, granát, hematit, jaspis, magnetit, malachit, Moqui marbles, obsidián, opál, rubín a turmalín.

STŘELEC

ametyst, aventurín zelený, azurit, chalcedon, chryzokol, křemen, labradorit, lapis lazuli, obsidián, opál, rubín, safír, sodalit, topaz, tyrkys, záhněda a zoisit.

KOZOROH

achát, ametyst, aragonit, diamant, chalcedon, jaspis, karneol, křišťál, lapis lazuli, měsíční kámen, obsidián, olivín, onyx, perla, turmalín černý a záhněda.

VODNÁŘ

angelit, amazonit, avanturín, celestin, chryzopras, fluorit, jaspis, křišťál, labradorit, sodalit, sokolí oko, safír, topaz a tyrkys.

RYBY

ametyst, akvamarín, beryl, fluorit, jaspis, kalcit, korál, křemen, kunzit, měsíční kámen, lapis lazuli, opál, safír, tyrkys.

Seznam drahých kamenů zvěrokruhu

Kameny podle znamení jsou tradičním doplněním zvěrokruhu. Hledáte-li originální dárek, podívejte se na naši širokou nabídku kamenů dle zvěrokruhu. Níže naleznete abecední seznam drahých kamenů a polodrahokamů s jejich znameními.

Kameny zvěrokruhu

Achát - Beran , Býk, BlíženciPanna, Váhy, Kozoroh  

Akvamarín - Beran, Blíženci, Váhy, Ryby  

Amazonit - RakPannaVodnář  

Ametyst - Beran, Blíženci, Panna, Štír, Střelec, Kozoroh, Ryby 

Angelit - Vodnář  

Aragonit - Kozoroh 

Avanturín - BýkRak, Váhy, Střelec, Vodnář  

Azurit - Býk, Střelec

Beryl - Býk, Rak, Panna, Štír, Ryby

Býčí oko Býk, Blíženci, Štír

Celestin - Vodnář

Citrín - Beran, Býk, Blíženci, Lev  

Diamant - Beran, Lev, Kozoroh  

Fluorit - Lev, Štír, Vodnář, Ryby 

Granát - Beran, Lev, Štír  

Hematit - BeranŠtír 

Howlit - Rak, Váhy 

Chalcedon - Blíženci, Rak, Střelec, Kozoroh  

Chiastolit - Býk, Váhy

Chryzopras - Blíženci, Vodnář

Chryzokol - Býk, Váhy, Střelec 

Jadeit - Beran , Rak, Váhy  

Jantar - Blíženci, Lev, Panna  

Jaspis - Beran, Rak, Panna, Váhy, Štír, Kozoroh, Vodnář, Ryby 

Kalcit -  BlíženciRakRyby 

Karneol - Beran, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Kozoroh 

Korál - Býk, Vodnář

Křemen - Střelec, Ryby

Křišťál - Blíženci, Rak, Lev, Kozoroh, Vodnář  

Kunzit - Váhy, Ryby 

Labradorit - Rak, Střelec, Vodnář  

Lapis Lazuli - Býk, Panna, Střelec, Kozoroh, Ryby  

Magnetit - Beran, Štír 

Malachit - Býk, Štír  

Měsíční kámen - Rak, Kozoroh, Ryby

Obsidián - Štír, Střelec, Kozoroh  

Olivín - Panna, Kozoroh 

Onyx - Lev, Kozoroh  

Opál - RakVáhy, Štír, Střelec, Ryby  

Perly - Rak, Váhy, Kozoroh  

Pyrit - Lev 

Rodonit - Býk  

Rubín - Beran, Lev, Panna, Štír, Střelec 

Růženín - Býk, Blíženci, Rak, Váhy  

Safír - Býk, Panna, Váhy, Střelec, Vodnář, Ryby  

Smaragd - Býk, Rak  

Sodalit - Panna, Střelec, Vodnář 

Sokolí oko - Vodnář 

Topaz - Býk, Blíženci, Lev, Střelec, Vodnář 

Turmalín - Váhy, Štír, Kozoroh 

Tygří oko - Beran, Býk, Blíženci, Lev, Panna 

Tyrkys - Blíženci, Střelec, Vodnář, Ryby  

Záhněda - Býk, Střelec, Kozoroh 

Zoisit - Střelec

Vltavín - Blíženci  

Nabídku drahých kamenů přiřazených k jednotlivým znamením naleznete též v kategorii: Kameny zvěrokruhu