Chiastolit, vílí kříž

Název kamene pochází z řeckého "chiastos" - kříž. Jedná o odrůdu andaluzitu. Chiastolit je neprůhledný a vyskytuje se v hnědé nebo šedé barvě. Chemicky se jedná o křemičitan hlinitý ( Al2 SiO5 ). Mezi hlavní naleziště patří Austrálie (Olary), Čína, Rusko, Francie, Španělsko (Asturie) a USA (Massachusetts).

Chiastolit tromlovaný kámen, minerál s typickým černým křížem tvořený černým grafitem.

Na foto.: tromlovaný chiastolit, velikost 3,0 cm, Lokalita: Čína

U chiastolitu krystaly andaluzitu vytěsňují černé inkluze grafitu do podoby zřetelného diagonálního kříže. Kříž je pro minerál natolik typický, že se mu říká "křížový kámen" nebo "vílí kříž". V Evropě byl "křížový kámen" znám již od 16. století, kdy si ho jako amulet se symbolickým náboženským významem, přinášeli poutníci ze Santiaga de Compostela ve Španělsku (Svatojakubská pouť).

Chiastolit sloupečkovité krystaly

Na foto: Sloupečkovité krystaly chiastolitu o délce 3 - 4 cm.

Chiastolit byl poprvé popsán v roce 1754 španělským knězem a paleontologem Josém Torrubiou. Ten popis publikoval ve své slavné knize „Aparato para la Historia Natural Española“. Popis je v knize doprovázen ilustracemi, které minerál neomylně zobrazují. Chiastolit byl tak popsán o 44 let dříve než jeho mateřský druh andalusit.

Krystal chiastolitu

Na foto.: Sloupečkovitý krystal chiastolitu s viditelným křížem, který prostupuje celým krystalem. Lokalita: Xixia County, Nanyang, Henan, China

Oblíbené a poměrně vysoce ceněné jsou plátky chiastolitu řezané kolmo na krystal a leštěné tromlované kameny u kterých je viditelný kříž.

Tromlované chiastolity velikosti 2 - 3 cm.

Na foto.: tromlované kameny chiastolitu velikosti 2 - 3cm z lokality v Číně.

Naše nabídka chiastolitu.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.