Obsidián v perlitu (4)

Dostupnost Skladem (1 ks)
490 Kč 404,96 Kč bez DPH
Obsidián v perlitu (4)
obsidian perlit 4a
Kupujete, co vidíte

Rozměry: 5,5 x 4,5 x 4,5 cm

Hmotnost: 103 g

Lokalita: Superior mine, Arizona, USA

Obsidián - Apačská slza zarostlá v šedobílém perlitu z lokality Superior mine v Arizoně USA. 

Apačská slza v perlitu

Kulovitý útvar známý jako apačská slza vzniká při zvětrávání obsidiánového skla. Na povrchu vypadá černě a neprůhledně, ale při procházejícím světle je "slza" průsvitná a může obsahovat jemné proužky. Tyto slzy se mohou nacházet volně nebo zarostlé v šedobílém perlitu. Rozdíl mezi obsidiánem a perlitem je v obsahu krystalové vody. Obsidián obsahuje vázané vody méně než 2 procenta a perlit 2-5 procent.

Jediné naleziště této formy obsidiánu - Apačských slz - je v okolí města Superior, v Pioneer District v Arizoně.

Legenda vzniku Apačských slz

Název „Apačská slza“ je odvozen z legendy kmene Apačů. V 70. letech 19. století proběhla bitva mezi americkou kavalerií a přibližně 75 Apači na hoře s výhledem na dnešní Superior v Arizoně. Apačtí válečníci, čelící porážce, se raději vrhli z útesu, než aby padli do zajetí nebo zemřeli rukou vojáků. Když se jejich manželky a rodiny dozvěděly o jejich osudu, plakaly, a jejich slzy, když dopadly na zem, se proměnily v kameny.

Obsidián

Obsidián je sopečné sklo vznikající rychlým ochlazením kyselé lávy, často při kontaktu s vodou. Má tmavou barvu, od černé po červenou, a čím má nižší obsah oxidů železa, tím se zvyšuje jeho průhlednost. Typickým rysem obsidiánu je ostrý lasturnatý lom. Sopečné plyny uvězněné v obsidiánu při rychlém ochlazení umožňují studium jejich složení. Obsidián lze snadno leštit, rýt a jeho úlomky mají velmi ostré hrany.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: