Solná lampa a svícen - účinky, vlastnosti

Jak dosáhnout toho, aby nám solné lampy a svícny správně sloužily? Solná lampa a svícen, účinky, vlastnosti a vliv na zdraví. Jak odstranit nevzhledné bílé krusty na lampě nebo svícnu? To vše se dočtete v tomto článku.

Elektrické solné lampy a solné svícny jsou ručně vyrobené z krystalu himálajské soli. Krystal se nahrubo opracuje do požadovaného tvaru (hmotnosti) vyvrtá se otvor pro žárovku, svíčku a v případě elektrické lampy se krystal usadí na dřevěný podstavec. Součástí každé lampy je zespodu přišroubovaný dřevěný podstavec, elektrický kabel s vypínačem, objímka a žárovka.

solne-lampy

Účinky solné lampy

Solná lampa a sůl obecně přitahuje vlhkost a tu absorbuje. Po rozsvícení žárovky uvnitř solného krystalu se začne lampa zahřívat (nesmí se samozřejmě používat úsporná zářivka) a z krystalu se začne odpařovat do ovzduší voda plná minerálů soli. Díky této vlastnosti mají lampy a svícny z himálajské soli ozdravný účinek. Necháme-li lampu svítit dlouho, lampa se nahřeje natolik, že se všechna voda odpaří. V tomto případě si můžeme pomoci. A to tak, že nahřátý solný krystal otřeme vlhkým hadříkem. Dodáme tak alespoň na povrch krystalu vodu, která se nasytí solí a odpaří. Tento způsob doporučuji i tam kde je relativně malá vlhkost vzduchu (v panelových domech, přetopených místnostech). Výsledný efekt po zvlhčení je znát ve zlepšení kvality ovzduší v místnosti. Solné lampy jsou vhodné pro alergiky a astmatiky.

solna-lampa

Solná lampa nemůže samozřejmě nahradit pobyt u moře, nebo v solné jeskyni, ale alespoň se tomuto stavu částečně přibližuje a tento stav je dostupný denně.

Další oblíbenou vlastností solné lampy je její teplé světlo, které navozuje příjemnou atmosféru a uklidňuje. V mnoha domácnostech solná lampa zároveň slouží jako noční, orientační světlo. Onen nádherný vzhled vytvářejí přírodní látky obsažené v kamenné soli. Například železo způsobuje načervenalé zabarvení a mangan zbarvení žluto-oranžové. Solná lampa je vhodným doplňkem dětského pokoje, protože má pozitivní účinky na dýchací cesty, oběhový systém a zlepšuje imunitu organismu.

Solné svícny na čajovou svíčku

mají pozitivní účinky na dýchací cesty, oběhový systém a zlepšují imunitu organismu. Bioenergičtí terapeutové a homeopatové doporučují solné krystaly z Himálaje už dlouhou dobu při různých alergiích, respiračních problémech a nemocích krevního oběhu. Díky svým krásným a bohatým barvám se solné krystaly používají v terapii s barvami (chromoterapie). U svícnu je třeba dodržovat určitá bezpečnostní opatření. Jedním z hlavních je nenechávat solný svícen se zapálenou čajovou svíčkou bez dozoru. Jedná se o otevřený oheň a z toho důvodu je třeba vysoká míra opatrnosti a zodpovědnosti. Pod solný svícen doporučujeme používat podložku, která uchrání nábytek od znečištění nebo poškození. Nabízíme vám pod svícen korkovou, kruhovou podložku. Můžete však použít podložku skleněnou, dřevěnou, kovovou to už záleží na Vás.

solny-svicen

Co je to za drobné bílé krusty na solném svícnu, lampě a jak je odstranit?

Jedná se o vysráženou sůl ze solného krystalu, jde o zcela běžnou záležitost. Sůl přirozeně "natahuje" vodu a následně ji uvolňuje, vysrážením soli vznikají zmíněné krusty. Krusty můžeme odstranit seškrábnutím nožem, nebo drátěnkou na nádobí. Vzniklé drobné škrábance po odstranění krusty zahladíme hrubší stranou vlhké houbičky na nádobí. Jedná se pouze o estetickou záležitost. Krusty jsou přirozeným projevem solných krystalů a nevadí-li vám, můžete je na lampě a svícnu nechat. Tyto krusty vlastnosti lamp a svícnů neovlivňují.