Vznik a těžba himálajské soli

Himálajská minerální sůl z naší nabídky pochází z dolu Khewra v Pákistánu.

Vznik himálajské soli

Himálajská sůl vznikala před 200 milióny let v dnešním Pákistánu. V důsledku klimatických změn zde vyschlo celé moře. Odpařením vody se na dně vytvořily mocné vrstvy minerální soli. Díky následným sesuvům a zdvihům se sůl dostala hluboko pod povrch. Dnes se ložisko himálajské soli nachází v hloubce 600 - 800 metrů pod povrchem.

sul-dul-himalajska-1

Ložisko je nepravidelně uloženo na přibližně 110 čtverečních kilometrech. Solný důl Khewra se nachází uvnitř hory ležící asi 300 km od vrcholků Himálaje. Celková délka chodeb solného dolu je přibližně 40 km. Zásoby soli v Khewra se odhadují na 220 miliónů tun kamenné soli. Současná produkce dolu je asi 325 000 tun soli ročně. To znamená, že při současné roční těžbě by předpokládané vytěžení trvalo ještě cca 680 let!

V mnoha místech dolu se nachází kamenná minerální sůl o čistotě 99 %. Barva těžené soli je čirá, bílá, růžová, načervenalá až červená. Nejkrásnější jsou výrazné přechody mezi bílou a červenou solí.

Objev solného dolu Khewra

Říká se, že k objevu ložiska došlo při návštěvě Alexandra Velikého. Když se jeho armáda zastavila k odpočinku, začali náhle koně olizovat kolem ležící kameny. Vojáci si toho všimli a ložisko bylo objeveno... Těžba soli v oblasti počala kolem roku 320 před naším letopočtem a pokračuje dodnes.

sul-dul-himalajska-4 

Na foto.: Vchod do solného dolu Khewra na úpatí hory.

Solný důl jako turistická zajímavost

Zajímavostí dolu je hlavní tunel vyražený v úrovni terénu v roce 1872. Ten byl totiž přeměněn na turistický resort. Každoročně ho navštíví téměř 230 000 návštěvníků. Tyto všechny aktivity jsou a byly financovány z vlastních zdrojů PMDC. Uvnitř resortu byly zbudovány krásné mešity z různobarevných cihel soli, bylo zbudováno plno umělých stěn prosvěcovaných elektrickým světlem. Celý komplex vytváří z přírodní soli úžasnou hru barev.

sul-dul-himalajska-2

Asi nejúžasnější je pohled do jedné z vytěžených komor nazvané příznačně "Aula". Tato komora je vysoká více než 250 stop a fascinuje každého, kdo sem zavítá. Některé komory byly zaplaveny a vznikly tak nádrže s nasyceným roztokem solanky. Někde jsou to nádrže tak velké, že přes ně vedou mosty pro pěší. Všechny prostory okolo nádrží jsou osvícené a dotváří už tak úchvatnou podívanou.

sul-dul-himalajska-3

Těžba soli a rozvoj "solného" turistického ruchu dnes do oblasti přináší velké příjmy, a tím i větší míru nezávislosti. Pro oblast dolu Khewra pořekadlo "Sůl nad zlato" platí dvojnásob.

sul-dul-himalajska