Hoba: Největší meteorit na světě

Meteorit Hoba je největší známý neporušený meteorit na světě. Jeho hmotnost se odhaduje na více než 60 tun. Kvůli své obrovské hmotnosti nebyl meteorit nikdy přemístěn a od svého přistání na Zemi před více než 80 000 lety se tedy nepohnul.

Naše nabídka meteoritů a tektitů.

nejvetsi-meteorit-na-svete

Na foto: Meteorit Hoba; Autor: Damien du Toit pod licencí CC BY 2.0 DEED

Meteorit Hoba představuje maximální hmotnost, kterou může zemská atmosféra zbrzdit na rychlost volného pádu. Kdyby byl meteorit větší, jeho dopadová rychlost by byla mnohem vyšší a po dopadu by se rozbil a zanechal po sobě kráter.

Nález meteoritu Hoba

Příběh meteoritu Hoba začíná v roce 1920, kdy farmář Jacobus Hermanus Brits oral pole na své farmě Hoba West nedaleko města Grootfontein v regionu Otjozondjupa v Namibii. Během práce narazil jeho pluh na neobvyklou kovovou překážku. Ta byla vykopána a později identifikována jako meteorit.

Meteorit byl pojmenován po farmě Hoba West, kde byl nalezen. Slovo "Hoba" pochází z jazyka Khoekhoegowab a znamená "dar".

stara-fotografie-meteoritu-hoba

Na foto: Archivní fotografie meteoritu Hoba; Autor : Americké muzeum přírodní historie

Rozměry a složení

Meteorit Hoba má rozměry 2,7 x 2,7 x 0,9 metru. Složený je přibližně z 84 % železa a 16 % niklu se stopami kobaltu. Je klasifikován jako ataxitový železný meteorit patřící do chemické třídy IVB bohaté na nikl.

detail-meteoritu-hoba

Na foto: Detail meteoritu Hoba; Autor: Damien du Toit pod licencí CC BY 2.0 DEED

Ačkoli byl meteorit při svém objevení obrovský, v průběhu let se jeho hmotnost snížila na něco málo přes 60 tun. Důvodem je eroze, vědecké odběry vzorků a bohužel i vandalismus. Na jeho povrchu se také vytvořila kůra hydroxidů železa v důsledku oxidace způsobené zvětráváním.

rez-nejvetsim-meteoritem-na-svete

Na foto: Detail meteoritu Hoba; Autor: Sergio Conti from Montevecchia (LC), Italia pod licencí CC BY-SA 2.0 DEED

Ochrana meteoritu

Kvůli obavám z dalšího poškozování prohlásila vláda Jihozápadní Afriky (dnešní Namibie) 15. března 1955 meteorit Hoba za národní památku. Od roku 1979 byla tato proklamace rozšířena na plochu 425 m² kolem místa dopadu, aby byla zajištěna jeho ochrana.

V roce 1987 daroval majitel farmy meteorit a místo, kde leží, státu pro vzdělávací účely. Vláda poté na místě otevřela turistické centrum s kruhovým kamenným přístupem a posezením. Díky tomuto vývoji ustalo vandalství a každoročně místo navštěvují tisíce turistů.

nejtezsi-meteorit-na-svete-hoba-namibie

Naše nabídka meteoritů a tektitů.