Impaktní kráter Manicouagan
Kráter Manicouagan patří mezi nejznámější a největší impaktní struktury na Zemi, které jsou dodnes jasně patrné z výšky. Nachází se na území kanadské provincie Québec a má charakteristický prstencový tvar. Kráter je důkazem mohutného kosmického střetu, který se odehrál na počátku druhohorního období.
Manicouaganská impaktní struktura (známá také jako jezero Manicouagan) v Quebecu, masivní kráter vytvořený pozdně triasovým dopadem meteoritu o průměru 5 km. Autor: Copernicus Sentinel-2, ESA, CC BY-SA 3.0
Vznik kráteru a jeho stáří
K osudnému dopadu došlo zhruba před 215 miliony let, tedy na přelomu svrchního triasu. V té době se do Země srazilo těleso, jehož průměr vědci odhadují na 5 až 10 kilometrů. Energie uvolněná při srážce byla tak obrovská, že vytvořila kráter o průměru téměř 100 kilometrů. Dlouho se spekulovalo, že tato událost mohla souviset s velkým hromadným vymíráním na konci triasu, kdy z planety zmizela asi polovina všech druhů. Přesnější datace však tuto teorii vyvrátila – kráter je o několik milionů let starší.
Hypotéza o řetězci kráterů
Jedním z vysvětlení původu Manicouaganu je hypotéza, že nejde o ojedinělý útvar, ale o součást většího řetězce kráterů. Podle této teorie se těleso, které zasáhlo Zemi, mohlo při průletu atmosférou nebo ještě předtím rozpadnout na více fragmentů. Podobný jev byl pozorován v roce 1994, kdy se kometa Shoemaker-Levy 9 rozpadla a jednotlivé části narazily do Jupiteru. Geologové proto hledají v jiných částech světa podobně staré krátery, které by mohly být důkazem této řetězové kolize.
Současná podoba kráteru: Rezervoár Manicouagan
Dnes kráter vyplňuje vodní nádrž Manicouagan. Tato nádrž je jednou z největších umělých vodních ploch na světě a vznikla v roce 1968, kdy byla řeka Manicouagan přehrazena kvůli výstavbě hydroelektrárny. Typický prstencový tvar je tvořen vyvýšeným prstencem René-Levasseur Island, který je zároveň druhým největším jezerním ostrovem na světě.
FAQ o kráteru Manicouagan
Kde se kráter Manicouagan nachází?
V kanadské provincii Québec.
Jak je kráter starý?
Přibližně 215 milionů let.
Jak velké těleso kráter vytvořilo?
Mělo průměr zhruba 5 až 10 kilometrů.
Jaký je průměr samotného kráteru?
Přibližně 100 kilometrů.
Souvisí Manicouagan s hromadným vymíráním?
Nesouvisí, přesnější datace ukázala, že kráter vznikl dříve.
Co je to René-Levasseur Island?
Ostrov uprostřed kráteru, který tvoří vyvýšený prstenec.
Jak vznikla současná vodní nádrž?
Přehradou řeky Manicouagan v roce 1968.
Je kráter Manicouagan viditelný z vesmíru?
Ano, jde o jednu z nejvýraznějších impaktních struktur na Zemi.