Libyjské sklo

Libyjské pouštní sklo je vzácný druh přírodního impaktního skla, které vzniklo v důsledku dopadu meteoroidu nebo exploze meteoritu v atmosféře. Tento jev vytvořil ohromnou tlakovou vlnu a dostatečné teplo, aby se pouštní písek roztavil a přeměnil na sklo.

Naše nabídka tektitů a libyjského skla.

libyjske-poustni-sklo

Libyjské pouštní sklo se svými vlastnostmi výrazně liší od ostatních impaktních skel. Je čisté, čiré a má jednotné složení. Často se nachází také ve velkých kusech. Hmotnost vzorků libyjského skla se pohybuje od méně než 1 gramu až po více než 25 kilogramů, přičemž rozměry dosahují od několika mikrometrů až do 30 cm.

velke-poustni-sklo

Na foto: Velké libyjské sklo o velikosti kolem 20 cm

Jak a kde vzniklo libyjské sklo?

Libyjské pouštní sklo vzniklo před přibližně 29 miliony lety v oblasti zvané Velké písečné moře, která se nachází v dnešní Egyptské a Libyjské poušti, na hranicích mezi Egyptem a Libyí. Jedná se o oblast nehostinných pouští o rozloze přibližně 80 x 25 km, která je obtížně přístupná.

Původ těchto skel je stále předmětem debat. Nejuznávanější je Straussova hypotéza, podle které kometa nebo meteorit zasáhly poušť a impaktní sklo vzniklo z křemičité taveniny. Tento proces je mimo jiné podporován přítomností lechatellieritu, baddeleyitu a vysokoteplotních změn na zirkonu. Kráter však dosud nebyl identifikován. Vznik tohoto skla je však v souladu se známými fakty o dopadech mimozemských objektů a hypotéza dopadu komety představuje nejpřesvědčivější fyzikální vysvětlení původu tohoto unikátního skla.

libyjske-sklo

Libyjské pouštní sklo je jedinečné svou průhledností a čistotou, jelikož neobsahuje žádné cizí příměsi. Poprvé jej popsali Clayton a Spencer v roce 1934. Od té doby vyšlo mnoho článků zabývajících se jeho chemickým složením a vznikem.

Složení libyjských skel

Nejčastěji jsou libyjská skla průhledná, v průhledu zakalená nebo mléčná. Některé typy mají slabě zelený nádech, jsou bez bublin a homogenní. Jiné jsou naopak zelenožluté, méně homogenní, obsahují bubliny a/nebo tmavé pruhy.

sklo-poustni-libye-pisecne-more

Na rozdíl od ostatních přírodních skel obsahují libyjská skla více než 97 % SiO₂ a mají vysoký obsah hydroxylových skupin (1400–1800 ppm). Hlavními chemickými složkami ve stopových množstvích jsou Al₂O₃, Fe₂O₃, TiO₂ a v ještě menších koncentracích Mn, Mg, Ca, Na, K, Th a U. Na základě rozkladu zirkonu byla určena teplota tavení na 1500–2000 °C a čas impaktu přibližně na 29 milionů let.

sklo-poustni-libye -desert-glass

Z výzkumu chemického složení vyplývá, že matečný materiál byl složen z křemenných zrn pokrytých směsí kaolinitu. S největší pravděpodobností byly cílovou horninou arkozové křemence jursko-křídové Nubijské skupiny.

Naše nabídka tektitů včetně libyjského skla.