Popigaj - kráter plný diamantů

V oblasti severní Sibiře, zhruba 880 kilometrů severovýchodně od města Norilsk, se ukrývá jeden z největších a nejpozoruhodnějších impaktních kráterů na Zemi – Popigajský kráter. Kráter vznikl v období pozdního eocénu, přibližně před 35 miliony let, kdy Zemi zasáhl obrovský bolid. Podle hlavní průzkumné expedice z roku 1997 šlo pravděpodobně o chondritický meteorit o průměru kolem osmi kilometrů, případně o zhruba pět kilometrů velké kamenné těleso.

krater-popigaj

Na foto: Snímek kráteru Popigai pořízený satelitem Landsat. Autor: NASA. Volné dílo.

Takto ničivý dopad uvolnil ohromné množství energie, které kompletně přetvořilo horniny v oblasti a vedlo ke vzniku jedinečné impaktní struktury. Vědci se domnívají, že tato událost mohla dokonce přispět k masovému vymírání druhů na přelomu eocénu a oligocénu. Energie uvolněná při nárazu byla natolik ohromná, že kompletně přetvořila strukturu hornin na rozsáhlém území a zanechala po sobě kruhový útvar o průměru zhruba 100 kilometrů.

Popigajský kráter a diamanty

Popigaj se dnes řadí mezi čtyři největší rozeznané impaktní krátery na světě. Z geologického hlediska je Popigaj jedinečný. Nárazy těles takového rozsahu vždy způsobí extrémní tlak a teplotu, což má za následek vznik specifických minerálů. Největším pokladem Popigaje jsou impaktní diamanty. Tyto diamanty vznikly přeměnou grafitu, běžně přítomného v karbonátových horninách, kdy se během zlomku vteřiny přeskupily atomy uhlíku do krystalické mřížky diamantů. Popigaj v současnosti představuje jedno z největších známých nalezišť impaktních diamantů na světě.

Popigajský kráter

Kráter Popigai v dubnu 1967. Autor: James Stuby na základě odtajněných panoramatických snímků z kamery - EarthExplorer , webové stránky USGS. Kráter Popigaj, Sibiř, Rusko.  Mozaika šesti panoramatických snímků. Volné dílo.

V době Sovětského svazu se stal Popigaj místem, kde v nelidských podmínkách pracovaly tisíce politických vězňů v rámci nechvalně proslulých gulagů. Vězni byli nuceni těžit diamanty, které představovaly strategickou surovinu pro průmyslovou výrobu a vojenské využití.

Místní diamanty se sice svou kvalitou nemohou rovnat klasickým šperkovým diamantům, protože jsou často drobné a obsahují různé příměsi, mají však velký průmyslový potenciál. V roce 2012 ruská vláda oznámila, že zásoby Popigaje by mohly pokrýt světovou poptávku po technických diamantech na několik tisíc let dopředu.

FAQ: Popigajský kráter

Kde se Popigajský kráter nachází?

Na severní Sibiři, asi 880 km severovýchodně od města Norilsk.

Jak je kráter velký?

Má průměr přibližně 100 kilometrů.

Kdy kráter vznikl?

Před asi 35,7 milionu let v období eocénu.

Co způsobilo vznik kráteru?

Dopad obrovského vesmírného tělesa – meteoritu.

Proč je Popigaj významný?

Je čtvrtým největším rozeznaným impaktním kráterem na světě a významným nalezištěm impaktních diamantů.

Jak vznikly diamanty v Popigaji?

Přeměnou grafitu při extrémním tlaku a teplotě po dopadu meteoritu.

Jsou tyto diamanty vhodné pro šperky?

Většinou ne, mají spíše průmyslové využití.

Kolik diamantů se zde nachází?

Zásoby by mohly podle ruských odhadů pokrýt světovou poptávku na tisíce let.

Je možné kráter navštívit?

Vzhledem k odlehlosti a drsnému klimatu je návštěva velmi obtížná.