Tanzanit, nejmladší drahokam

Tanzanit je drahokamová odrůda zoisitu s modrou až modrofialovou barvou. Objeven byl v roce 1967 v Tanzanii. Fascinující modrá barva je způsobena obsahem stopového množství kationtů vanadu. Tanzanity jsou zahřívány na 400-500 °C za účelem vytvoření nebo zvýraznění jeho barvy. Při těchto teplotách rušivé nažloutlé a hnědé odstíny zmizí a modrá se prohloubí.

Naše nabídka tanzanitu.

Surový tanzanit.

GIA: Tepelné zpracování tanzanitu dává fialovomodrou barvu, která je za normálních podmínek stálá. Neexistují žádné srovnatelné neošetřené materiály.

Původně se tanzanity používaly jako náhrada safíru. Díky společnosti Tiffany & Co., která dala tanzanitu i jeho jméno, se kameny velice rychle staly populárními po celém světě a jejich cena výrazně stoupla. U tanzanitu není ceněna pouze jedinečná modrá až fialová barva, ale i silný pleochroický efekt. Jedná se o trichroický kámen, který se nám může jevit jako safírově modrý, fialový nebo vínový, a to v závislosti na úhlu dopadající světla.

 

Tanzanit, sytě modrý krystal z Tanzánie

Vlastnosti tanzanitu

  • Tvrdost: 6,5 - 7,0
  • Hustota: 3,35
  • Štěpnost: perfektní
  • Lom: nerovný
  • Pleochroismus: silný trichroismus
  • Chemický vzorec: Ca2Al3Si3O12(OH)
  • Krystalový systém: kosočtverečná
  • V žáru puká a mění barvu.
  • Jedná se křehký kámen.

Upozornění: Na čištění (zejména velkých kamenů) nikdy nepoužívejte ultrazvuk. Tanzanity ničí kyselina chlorovodíková a fluorovodíková.

Krytsal tanzanitu na hornině.

Naleziště tanzanitu

Hlavní a jediné významné naleziště tanzanitu se nachází v pohoří Merelani, na svazích pohoří Lelatema asi 70 km jihovýchodně od města Arusha v Tanzanii. Důležité jsou čtyři těžební bloky označené A, B, C, D a několik dalších menších dolů. Z této oblasti v současnosti pochází veškerý dostupný tanzanit.

tanzanit-tanzanie-krystal-10cm (2)

Přisuzované účinky a vlastnosti tanzanitu v esoterice

Tanzanit je často spojován s duchovními vlastnostmi, jako jsou klid, vyrovnanost a intuice. Věří se, že tanzanit může pomoci při meditaci a rozvoji vnitřního klidu. Je také považován za symbol bohatství a prosperity. Více informací v článku: Tanzanit - kámen klidu a vyrovnanosti

tanzanit-surovy-odruda-zoisit

Naše nabídka tanzanitu.