Drahé kameny z pohledu restaurátora a klenotníka - Radek a Irena Hanusovi

r.v.2019, 57 stran. Popisná kniha jak se starat o kameny ve špercích.

Rok vydání: 2009 (první vydání)

Počet stran: 57
Nakladatelství: Granit
Rozměry knihy: 12 x 17 cm
ISBN: 978-80-7296-092-9

Náš názor: Velmi povedená knížečka kapesních rozměrů, stručně jasně popisuje jak se k drahých kamenům chovat, jak o ně pečovat a mnoho dalšího. V roce 2014 vyšlo rozšířené vydání o syntetické kameny a jejich vlastnosti jako reakce kamenů na teplo, hydroxidy, kyseliny a vůbec na vnější podněty. V případě koupi knihy tedy doporučujeme vydání rozšířené.

Obálka - Drahé kameny z pohledu restaurátora a klenotníka - Radek a Irena Hanusovi

Obsah
Úvod 8
Obecná doporučení 8
Čištění drahých kamenů ve špercích 9
Dublety a triplety 12
Původní postupy lepení a tmelení drahých kamenů 14 Původní lepidla a tmely 14
Návody k přípravě speciálních lepidel a tmelů 15
Péče o organolity 15
Čištění kamenů a ušlechtilých kovů 15
Odhad hmotnosti broušeného kamene ve šperku 16 Drahé kameny a jejich vlastnosti 18
Schéma nejběžnějších brusů 52
Schéma průchodu paprsku kamenem 52
Ukázky nejčastějších inkluzí 53
Literatura 56

RNDr. Irena Hanusová, Ph.D. (*1978) a RNDr. Radek Hanus (*1977) jsou absolventy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Již více než deset let se intenzivně věnují výzkumu drahých kamenů, jejich identifikaci, genezi, vyhledávání a oceňování. Oba jsou soudními znalci v oboru drahé kovy a kameny. Jsou také autory více než 30 vědeckých publikací, intenzivně se věnují přednáškové činnosti. V rámci své praxe pracovali ve Vietnamu, Libyi, Súdánu, USA, Číně a Mongolsku. Kniha, kterou právě držíte v rukou, je ojedinělým výsledkem více než pětiletých experimentů s drahými kameny. Dává odpověď na mnohdy složité otázky chování drahých kamenů při kontaktu s kyselinami, hydroxidy a dalšími činidly, které jsou běžně využívány v každodenní zlatnické a restaurátorské praxi. Shrnuje informace o vhodnosti použití kamenů ve špercích a péči o ně. Publikace je určena především lidem, kteří se zabývají výrobou šperků a jejich opravami. Návody a postupy popsané v této knize mohou využít také ti, kteří se chtějí správně starat o své šperky. V neposlední řadě kniha jistě potěší všechny, pro které jsou drahé kameny srdeční záležitostí.

Ukázka z knihy - Drahé kameny z pohledu restaurátora a klenotníka - Radek a Irena Hanusovi

Varování: V této knížce je uvedeno několik postupů čištění šperkových kamenů a cídění ušlechtilých kovů s využitím nejrůznějších (mnohdy jedovatých) chemikálií. Při práci je proto nutné dodržovat základní hygienické předpisy pro manipulaci s těmito látkami a pracovat v dobře větraných prostorách. Je zcela nemyslitelné některé práce provádět bez ochranných pomůcek (především rukavic a brýlí). Autoři publikace nenesou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví nebo majetku.

 

Zpět na seznam mineralogické literatury

Podívat se na nabídku knih o kamenech na e-shopu

 


 

 

Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace