Drahé kameny starověku - Robert Nový

Kniha pojednává o drahých kamenech ve starověku, jejich rituálním a kultovním užívání, případné mystické, magické, metafyzické a náboženské zkušenosti s nimi spojené.

r.v. 2002, 145 stran. Od pranástrojů k šamanským talismanům...

Rok vydání: 2002, 1. vydání originálu: 2002
Počet stran: 145
Rozměry knihy: 20 x 15 cm
Nakladatelství: Onyx
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 80-85228-89-0

drahe-kameny-staroveku-robert-novy-obalka

OBSAH
Předmluva 5
Od pranástrojů k šamanským talismanům, počalo se toto umění na pravěké Moravě? 7
Vznešené kameny ju, nefrit, jadeit, srdce sibiřských šamanů a první mezi klenoty kultury starého čínského císařství 11
Lapis lazuli (lazurit), kámen nebeského trůnu Hospodinova, spolutvůrce civilizace Předního Východu a Egypta a jeho průvodci tyrkys a karneol 36
Naleziště starověkého Egypta, země Khemi 58
Drahé kameny Starověkého Izraele - dědictví Písma - štít velekněze Árona 73
Tajemný Ofir, zlatá země krále Šalomouna a safír 98
Barmské klenoty od řeky Iravklí, Mogok a záře slávy zdejších rubínů, safíry khmerského království Angkoru a Thajska 107
Pyrop - zářivý a jiskřivý drahokam království Českého, granát český 121
Seznam vyobrazení 143

Ukázka z knihy:

NALEZIŠTĚ STAROVĚKÉHO EGYPTA, ZEMĚ KHEMI
Starodávní a starověcí Egypťané přispěli k užívání drahých kamenů ve špercích a amuletech svými vlastními nalezišti. Z domácích nalezišť pocházel ametyst, tyrkys, karneol, chalcedon, amazonit. Ametyst byl v Egyptě často využíván pro posvátného skarabea, vyráběly se z něho šperky. Ametyst byl znám již za doby faraona Džera z I. dynastie (cca 3000 př. n. 1.). Mezi nálezy patří amulet sokola (Hóra) z ametystu (2300-2100 př. n.1.), za doby Střední říše byl vyroben náhrdelník asi ze 40 zaoblených ametystů, jinak známe mnoho předmětů a šperků, v nichž byl ametyst používán. Předpokládá se, že kolem roku 3500 až 3100 př. n. 1. byl Egypt ovlivňován kulturou města Uruku, které tehdy ovládalo obchod mezi povodím Nilu a Afghánistánem. Za egyptské kultury z doby předdynastické a z doby dynastie předběžně zvané „nultá" pronikly do Egypta válečky z Uruku a následné Džemdetnasrské kultury. Džemdetnasrská kultura zeslabila výlučnou pozici Uruku a vedla k vystěhování Uručanů, snad jejich mocenské vrstvy nebo obchodníků do Egypta. Z této doby archeologové objevili šperky z lapisu lazuli a pečetní válečky z lapisu též v Egyptě, přičemž si Egypťané počali,vytvářet vlastní styl. Písmo by mohlo být do značné míry egyptského původu, přestože nevíme mnoho o vzájemných vlivech před-Egypta a Uruku v oblasti psaní. Je-li již .....

drahe-kameny-staroveku-robert-novy

Robert Nový DRAHÉ KAMENY STAROVĚKU V roce 2002 vydalo nakladatelství ONYX. Návrh obálky Jan Černý. Návrh a technická redakce Milan Šimon. Grafickou úpravu a sazbu programem TEX připravili UTX, Stanislav Brabec a Jana Hybnerová. Zhotoveno v AMJ, Praha 2, Sázavská 4, t/f/zázn. 222 521 504.
ISBN 80-85228-89-0

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.