Bahenní sopky

Bahenní sopky jsou zajímavý přírodní fenomén, který se zásadně liší od klasických sopek chrlících lávu. Tento článek vás zavede do světa bublajícího bahna. Dozvíte se, jak bahenní sopky fungují, kde jich je nejvíce, a zjistíte, zda se s nimi můžete setkat i v České republice.

bahenni-sopka-azerbajdzan

Na foto: Krajina ve státní rezervaci bahenních sopek v Ázerbájdžánu. Autor: Toni Wöhrl CC BY-SA 4.0

Co jsou bahenní sopky?

Bahenní sopky jsou zvláštním geologickým jevem, který vzniká v místech, kde se plyn z hlubších vrstev zemské kůry dostává na povrch a cestou s sebou unáší vodu, jílovité sedimenty a někdy i ropné látky. Na rozdíl od klasických sopek, které chrlí žhavou lávu a popel, produkují bahenní sopky chladnou směs vody a jílu. Tento proces není spojen s magmatickou aktivitou, ale s pohyby plynů – především metanu a dalších uhlovodíků – které stoupají pod tlakem na povrch.

bahenni-sopka-v-rumunsku

Na foto: Bahenní sopka v Berce, Rumunsko. Autor: Whitepixels CC0 1.0

Na povrchu pak vzniká bahenní kráter nebo kužel, z něhož vytéká, bublá či tryská bahno. Vzniklé bahno je husté, šedavé až tmavé barvy a bývá nasáklé minerálními látkami, které mohou mít léčivé účinky.

Eruptivní činnost však může být náhlá a překvapivě silná – některé bahenní sopky během několika hodin vyvrhnou tisíce tun materiálu. Povrchový kužel se časem může stabilizovat, podobně jako u běžných sopek. Tyto útvary se mohou podobat malým sopečným kuželům, i když jejich velikost a dynamika jsou zpravidla mnohem menší. Aktivita bahenních sopek může být trvalá, občasná, nebo zcela přerušena.

bahenni-sopka-v-berce-rumunsko

Na foto: Bahenní sopky v Berce, Rumunsko. Autor: Whitepixels CC0 1.0

V určitých případech, zejména pokud se nacházejí nad ložisky ropy a zemního plynu, může dojít k explozi a vzplanutí uvolněných uhlovodíků. Takové jevy jsou vzácné, ale mohou být nebezpečné.

Bahenní sopky v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžán je bezesporu světovou velmocí, pokud jde o výskyt bahenních sopek. Na jeho území se nachází přibližně 400 z asi 1000 známých bahenních sopek na světě. Většina z nich je soustředěna v oblasti Gobustánu, což je krajina tvořená suchými pláněmi, kde se z hnědavé půdy zvedají bizarní kužely a krátery s bublajícím bahnem.

bala-bahar-bahenni-sopka-azerbajdzan

Na foto: Bahenní sopka Bala Bahar, Ázerbájdžán. Autor: Uzeyir Mikayilov CC BY-SA 4.0

Některé z ázerbájdžánských bahenních sopek dosahují výšky přes 400 metrů a patří tak k největším na světě. Největší známou bahenní sopkou je Taragaj Dagh, jejíž kužel sahá do výšky 410 metrů a základna má průměr přes jeden kilometr. Některé bahenní sopky, například Otman-Bozdag, jsou známé i tím, že v případě větší aktivity mohou vyvrhovat plameny vysoké až 300 metrů a vytvořit hluboké trhliny v zemi.

Bahenní sopky v České republice

V České republice se bahenní sopky v pravém slova smyslu nevyskytují. Přesto lze některé přírodní jevy považovat za obdobu tohoto fenoménu. Nejznámější lokalitou je Národní přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní. Zdejší prostředí připomíná spíše bahenní plochu než klasickou sopku, ale dochází tu k vývěrům oxidu uhličitého a minerální vody, které vytvářejí bublající jezírka a krátery s bahnem.

soos-narodni-prirodni-rezervace

Na foto: Národní Přírodní Rezervace SOOS. Autor: Vojtěch Dočkal CC BY-SA 4.0

Dalšími místy, kde lze spatřit projevy podobné bahenním sopkám, jsou okolí Chebu a některé části Českého středohoří, kde se objevují plynové vývěry a drobné bahenní útvary. V těchto oblastech se jedná spíše o vzácnosti než o stabilní jevy.

mofety-v-cr-soos

Na foto: Mofety, Národní přírodní rezervace Soos, mofety, okres Cheb. Autor: Lubor Ferenc CC BY-SA 4.0 Mofeta je výron suchého oxidu uhličitého o teplotě nižší než 100 °C (nejčastěji 20–30 °C) z puklin na zemský povrch.

Často kladené otázky (FAQ)

Projděte si nejčastější otázky a odpovědi, které vám pomohou lépe se zorientovat v tématu bahenních sopek

Co je bahenní sopka?

Bahenní sopka je geologický útvar, který vyvrhuje směs bahna, vody a plynů.

Jak vzniká bahenní sopka?

Vzniká tlakem plynů z hlubin, které vytlačují vodu a jílovité sedimenty na povrch.

Kde je nejvíce bahenních sopek na světě?

V Ázerbájdžánu, který hostí téměř polovinu všech známých bahenních sopek.

Může bahenní sopka hořet?

Ano, pokud se uvolní a vznítí plyny jako metan nebo jiné uhlovodíky.

Mají bahenní sopky léčivé účinky?

Bahno bývá bohaté na minerály a často se používá v lázeňství.

Jak velké mohou být bahenní sopky?

Mohou dosáhnout výšky několika stovek metrů.

Jaká je největší bahenní sopka na světě?

Taragaj Dagh v Ázerbájdžánu má 410 metrů.