Co je to viklan?

Viklan je mohutný skalní blok nebo balvan, který se dotýká podloží pouze nepatrnou částí své plochy. Právě díky tomu je schopen se – byť jen s pomocí síly – rozhýbávat, což mu v češtině vyneslo název odvozený od slova "viklat".

viklan-kadov

Na foto: Kadovský viklan u Blatné, okres Strakonice. Autor: Japo, Volné dílo

Jak vzniká viklan?

Viklan vzniká přirozeným procesem, který trvá tisíce až miliony let. Na počátku stojí zvětrávání horniny – například žuly nebo granodioritu – které postupně narušuje povrch skály. Vlivem deště, mrazu, větru a teplotních změn se měkčí části horniny drolí a rozpadají, zatímco její tvrdší, odolnější jádro zůstává zachováno. Tento proces se nazývá selektivní zvětrávání.

viklan-bedrichovsky

Na foto: Bedřichovský viklan, vrch Bouřný, Lužické hory. Autor: Zákupák, Volné dílo

Jak se okolní materiál rozpadá a odplavuje, odolné kamenné jádro se začne více a více odkrývat. Nakonec se může stát, že tento balvan zůstane stát téměř sám – podepřený jen malou částí své spodní plochy. Pokud má vhodné těžiště a opěrný bod, je schopen se pod tlakem lehce naklánět nebo kývat. V tu chvíli se z něj stává viklan – přírodní úkaz, kdy se zdá, že těžký balvan se volně „viklá“, jako by popíral zákony gravitace.

Může se viklan zřítit?

Ano, amatérské kývání či silný vítr může stabilitu viklanu ohrozit.

Největší viklan ČR - Husova kazatelna

Tento monumentální žulový blok, lidově nazývaný Husova kazatelna, měří přibližně 4 m na délku, 2,5 m na šířku a 2–2,7 m na výšku. Jedinečné je jeho uložení – spočívá pouze na malé ploše skalního podkladu, takže lze jeho těžkých několik tun rozhýbat jen silnějším zatlačením rukou.

husova_kazatelna-viklan

Na foto: viklan Husova kazatelna u Petrovic, okres Příbram. Autor: Chmee2's family, CC BY-SA 3.0

Je to chráněná přírodní památka od roku 1977, a kromě své velikosti zaujme i legendou – podle tradice zde kázal mistr Jan Hus kolem roku 1413. Na jeho ploše je i charakteristická prohlubeň nazývaná „obětní mísa“, hluboká cca 0,8 × 0,6 m, která vznikla přirozeným zvětráváním a v minulosti podnítila různé mýty.

Leží jen několik desítek metrů od odpočívadla podél silnice mezi Vysokým Chlumcem a Petrovice, přístupný je po místních turistických trasách (červená i modrá značka). GPS souřadnice: přibližně 49.56784 N, 14.36151 E

Přehled několika dalších viklanů v ČR

Kadovský viklan - GPS: 49.4024406 N, 13.7774911 E
Nachází se u Kadova (okr. Strakonice, Jihočeský kraj)

Viklan Dominik (u Javorné, Karlovarsko) - GPS: 50.151181N, 12.95045E

Plešivecký viklan (Brdy) - GPS: 49.804558N, 13.998786E

Viklan Trkal (Česká Kanada, Suchdol u Kunžaku) - GPS: 49.126177N, 15.231484E