Lepidla na drahé kameny

V tomto článku si představíme několik druhů lepidel, které používáme na lepení kamenů, kabošonů, zkamenělin, oček do přívěsků atd. Nejvíce používáme jednosložkové lepidlo HASULITH® a dvousložkové UHU. První pro jeho univerzálnost a jednoduchost použití a UHU pro jeho vysokou pevnost. Obě lepidla jsou čirá.


Klenotnické lepidlo HASULITH®

Objem tuby: 30 ml (27 g)

Popis:

Křišťálově čiré jednosložkové lepidlo na kámen, kov, sklo, tvrdé plasty, porcelán, dřevo, kůži a keramiku. Nevhodné na PVC, gumu a polystyren.

Lepidlo je velmi vhodné k lepení drahých kamenů s výše uvedenými materiály. Jedná se o známé klenotnické lepidlo, které je po vytvrdnutí čiré a tvrdé.

klenotnicke-lepidlo-hasulith

Aplikace:

Plochy lepení musí být suché a čisté (bez prachu, mastnoty, oleje, maziv a jiných látek). Lepidlo HASULITH® aplikujte na jednu z lepených částí (v případě porézních, savých materiálů a obě lepené části), okamžitě mírným tlakem přitlačte a zafixujte. Přebytečné lepidlo odstraňte hadříkem. Nechte schnout několik hodin (nejlépe přes noc) při pokojové teplotě.

Bezpečnostní pokyny:

Vysoce hořlavé. Nenechávejte v blízkosti zdrojů tepla. Dráždivý. Při používání nevdechujte výpary a větrejte. Při práci nepijte, nejezte a nekuřte. Chraňte si oči. Obsahuje aceton. Uchovávejte mimo dosah dětí.


Bižuterní Lepidlo E6000

Svými vlastnostmi je jednosložkové lepidlo E6000 unikátní. Původně bylo vytvořené pro elektro průmysl, ale protože skvěle lepí i dřevo, kov, sklo, sklolaminát, keramiku (i zdivo a beton), kůži, vinyl a mnoho druhů plastů, našlo široké použití i ve šperkařství a při výrobě bižuterie.

E6000 transparentní, voděodolné lepidlo vhodné na lepení kovu a skla. Nejčastěji se používá na přilepení šatonových kamenů a kabošonů. Je určené na hladké, nepórovité materiály, je nehořlavé, přetíratelné. Má nasazovací špičku pro přesné a precizní nanesení lepidla.

Názory na E6000 se liší, někdo s ním "nemůže" pracovat a někdo si ho pochvaluje. Je třeba vyzkoušet a poprvé si koupit malé balení o obsahu 10ml. My E6000 používáme tam kde je potřeba, aby byl spoj po zaschnutí trochu pružný.

lepidlo-bizuterni-e6000

Při lepení je možno pohybovat s lepenými částmi cca 4 minuty. Lepené předměty je nutné zafixovat. Pak následuje tvrdnutí (nejlépe ve větrané místnosti), které trvá 24 hodin. Maximální vytvrzení je po 48 - 72 hodinách.

Po zaschnutí je voděodolné, extrémně flexibilní, čiré a přelakovatelné.

Pokud dojde k nechtěnému nanesení v okolí lepeného místa, je vhodné lepidlo otřít např. suchým hadříkem, nebo použít bezacetonový odlakovač na nehty.

Další vlastnosti

 • Flexibilita: v chladném počasí nekřehne
 • Použitelnost: -40 až 82 °C
 • Hořlavost: po úplném vyschnutí nehořlavé
 • Ředitelnost: perchlorethylenem.

E6000 není vhodné k lepení gumy, PVC, polystyrenu, polyethylenu nebo polypropylenu.


Pattex 100%

Pro lepení kamenů můžete použít i levné a dostupné lepidlo Pattex 100%. Jedná se o univerzální lepidlo, se kterým máme dobré zkušenosti. Doporučujeme ho všem, kteří potřebují doma přilepit vypadnutý kovový komponent, nebo ulomený kousek drahého kamene. Lepidlo koupíte v mnoha drogeriích a obchodních domech. Cena se pohybuje od 60 do 100 Kč.

patex-100-lepidlo-na-kameny

Univerzální lepidlo Pattex 100% je skvělým pomocníkem pro každou domácnost. Svými profesionálními vlastnostmi – vysokou konečnou pevností, flexibilitou a vynikající odolností spoje.

Postup lepení:

 1. Povrch musí být čistý, suchý, zbavený prachu a mastnoty.
 2. Na nesavých podkladech nanášejte tenkou vrstvu lepidla na jednu lepenou plochu, na savých podkladech nanášejte na obě lepené plochy. Množství lepidla volte podle nasákavosti podkladu. Čím nasákavější, tím více lepidla.
 3. Ihned po aplikaci lepidla zafixujte lepené povrchy alespoň na 30 minut za rovnoměrného tlaku na celou lepenou plochu.
 4. Lepidlo dosahuje konečné pevnosti po cca 24 hodinách.

Lepení na savých podkladech: Vysoce nasákavé podklady (např. dřevo) lepte s větším množstvím lepidla. V některých případech je dobré nanášet lepidlo na oba lepené povrchy.


UHU plus 5 min schnellfest

Dvousložkové epoxidové lepidlo se zpracovatelností 5 minut. Vynikající kvalita tohoto rychleschnoucího dvousložkového epoxidového lepidla zajišťuje rychlé, průzračné a pevné lepení a opravy s pevností 130 kg/cm2. Lepidlo odolává vlhkosti, olejům, rozpouštědlům, ředěným kyselinám a louhům. Má vysokou tepelnou odolnost od -40°C do +100°C. Lepidlo je po vytvrzení krystalicky čiré.

uhu-plus-5-min-schnellfest-24-ml

Rozsah použití:

Je vhodné pro lepení kovů, dřeva, dřevotřísky, termosetů, tvrdého PVC, laminátů, keramiky, porcelánu, skla, betonu, kamene, gumy, pěnového polystyrenu aj. a to jak mezi sebou, tak i navzájem. Není vhodné pro lepení PP, PE, teflonu a silikonu.

Návod k použití:

Lepené části musí být čisté suché a odmaštěné. Odstraňte uzávěr dvoustříkačky, vytlačte plnidlo a tvrdidlo v poměru 1 : 1 (dva stejné proužky) a řádně promíchejte – zpracovatelnost lepidla je 5 min. Lepidlo naneste jednostranně, u drsných a porézních materiálů oboustranně, oba povrchy přitlačte k sobě a na dobu 20 min zafixujte (pomocí svorek nebo pásky). Konce dvoustříkačky řádně očistěte a uzavřete. Při pokojové teplotě dosáhne spoj manipulační pevnosti po 20 minutách. Nejvyšší funkční pevnosti dosáhne spoj po 72 hodinách. Minimální pracovní teplota je 15°C. Skladujte v suchu a chladu.

Pevnost lepidla v závislosti na čase:

 • 10 minut, pevnost 15 kg/cm2
 • 30 minut, pevnost 90 kg/cm2
 • 60 hodin, pevnost 110 kg/cm2
 • 72 hodin, pevnost 180 kg/cm2

Upozornění:

 • Pryskyřice: žíravost/dráždivost pro kůži (kat.2), vážné poškození očí/podráždění očí (kat.2), senzibilizace kůže (kat.1), nebezpečný pro vodní prostředí - chronická nebezpečnost (kat.2)
 • Tvrdidlo: není klasifikováno podle nařízení CLP.

MAMUT GLUE Crystal

Jako poslední vám představíme lepidlo, které využíváme pro lepení větších kusů kamenů s velkou plochou spoje a potřeby pružného spoje.

MAMUT GLUE Crystal je moderní lepidlo na bázi MS polymerů vhodné všude tam, kde je vyžadován transparentní (průhledný) spoj. Univerzální lepidlo je vhodné pro lepení mnoha stavebních materiálů, jako je nerez, ocel, hliník, eloxovaný hliník, zinek, různé slitiny, PU, PVC, PC, EPS, XPS, PUR, sklo, beton, přírodní kámen, sádra, smalt, keramika aj. Lepidlo je trvale pružné, neobsahuje rozpouštědla.

mamut-glue-crystal

Vlastnosti

Vysokomodulové, bez silikonu, transparentní – průhledné, trvale pružné, odolné vlhku a vodě. Vysoká přilnavost na různé stavební materiály včetně nesavých a jejich vzájemné kombinace. Po vytvrzení přetíratelný barvami (mimo alkydových pryskyřic).

Použití

Pro všechna transparentní lepení při údržbě, opravách, výstavbě a montážích v domácnosti. Lepení vodotěsných spojů při výstavbě, v domácnosti i ve strojním průmyslu apod.. Na dřevo, beton, zdivo, kovy, plasty, sklo ve stavebnictví i průmyslu. Lze použít i pro tmelení dilatačních spár v interiérech budov.

 • Bez silikonu, transparentní - průhledný.
 • Trvale pružný, odolný vlhku a vodě.
 • Vysoká přilnavost na různé stavební materiály včetně nesavých a jejich vzájemné kombinace.
 • Po vytvrzení přetíratelný barvami (mimo alkydových pryskyřic).

Podklad

Stykové plochy musí být suché, čisté bez mastnot, prachu a volných částic.

Pokyny

Seřízněte špičku kartuše dle požadavku. Vytlačujte mechanickou nebo pneumatickou pistolí. Nanášejte jednostranně při teplotách od +5 °C do + 40 °C. Nanášejte v bodech nebo pruzích mechanickou pistolí. Lepený předmět přiložte a rovnoměrně přitlačte. Je-li potřeba předmět vzhledem k jeho poloze, rozměrům či hmotnosti fixovat, doporučujeme tak učinit do doby jeho vytvrzení.

Na trhu se nyní objevilo i mini balení lepidla Mamut glue crystal v balení 25 ml.

mamut-glue