Největší impaktní krátery na světě
Impaktní kráter je prohlubeň nebo útvar na povrchu planety, měsíce nebo asteroidu, který vznikl prudkým nárazem vesmírného tělesa - typicky meteoroidu, asteroidu nebo komety. Níže naleznete seznam šesti největších kráterů na Zemi.
Na foto: Kráter Vredefort z oběžné dráhy. Autor: Júlio Reis (User:Tintazul). Volné dílo.
Jak vzniká impaktní kráter?
Když kosmické těleso zasáhne povrch Země obrovskou rychlostí (často desítky km/s), uvolní se obrovské množství energie - srovnatelné s výbuchem jaderné bomby. Tím se horniny okamžitě roztaví, odpaří nebo jsou vyvrženy do okolí. Výsledkem je kulatý kráter s vyvýšeným okrajem a často s centrálním vrcholem (ten vzniká v důsledku"odskočení" stlačeného podloží.
Top 6 největších impaktních kráterů na Zemi
Seznam šesti největších kráterů na Zemi, řazeno od největšího.
1. Vredefort (Jihoafrická republika)
Průměr: až 300 km
Stáří: přibližně 2 miliardy let
Snímek z observatoře Země NASA, který vytvořila Lauren Dauphin s využitím aplikace Operational Land Imager (OLI) na družici Landsat 8; data poskytnuta týmem US Geological Survey. Volné dílo.
Kráter Vredefort je největší známý impaktní kráter na Zemi. Z původního okraje už zbylo jen centrální vyvýšení, tzv. Vredefort Dome. Oblast je významná geologicky a je zapsána na seznamu UNESCO.
2. Chicxulub (Mexiko, Yucatán)
Průměr: asi 180–200 km
Stáří: 66 milionů let
Kráter Chicxulub je spojován s hromadným vymíráním dinosaurů na konci druhohor. Dopad vyvolal obrovské požáry, tsunami a globální ochlazení.
3. Sudbury (Kanada)
Průměr: kolem 130–200 km (původně)
Stáří: 1,85 miliardy let
Impaktní krátery Sudbury a Wanapitei v Ontariu v Kanadě. Sudbury je velká eliptická struktura (60 x 30 km); Wanapitei je kráter vyplněný jezerem vpravo nahoře. Jeho průměr je 8 km a stáří je 37 milionů let. Autor: Vesta - Vytvořeno pomocí NASA WorldWind uživatelem:Vesta s použitím satelitního snímku Landsat 7. Volné dílo.
Sudbury je jeden z nejstarších a geologicky nejlépe prozkoumaných kráterů. Je také významný z ekonomického hlediska – oblast Sudbury Basin je bohatá na nikl, měď a drahé kovy.
4. Popigaj (Sibiř, Rusko)
Průměr: přibližně 100 km
Stáří: asi 35,7 milionu let
Snímek kráteru Popigai pořízený satelitem Landsat. Autor: NASA. Volné dílo.
Kráter Popigaj je unikátní svými obrovskými zásobami impaktních diamantů. Ty vznikly přeměnou grafitu při extrémním tlaku a teplotě po dopadu.
5. Acraman (Jižní Austrálie)
Průměr: až 90 km
Stáří: více než 580 milionů let
Na foto: Kráter Acraman. Autor: NASA. Volné dílo.
Kráter Acraman pochází z období Ediakary, kdy se objevily první složitější organismy. Stopy dopadu se našly i stovky kilometrů od místa nárazu.
6. Manicouagan (Quebec, Kanada)
Průměr: okolo 70–100 km
Stáří: asi 214 milionů let
Manicouaganská impaktní struktura (známá také jako jezero Manicouagan) v Quebecu, masivní kráter vytvořený pozdně triasovým dopadem meteoritu o průměru 5 km. Autor: Copernicus Sentinel-2, ESA, CC BY-SA 3.0
Manicouagan je jedním z nejzachovalejších kráterů na Zemi. Typický je svým prstencovým jezerem s centrálním ostrovem René-Levasseur, který vznikl díky vyzdvižení dna kráteru.